-1° Parçalı az bulutlu
 • EURO 4.63
 • DOLAR 3.77

Müftüden yılbaşı uyarısı

Güncel - 29 Aralık 2017 11:35 A A

Yaklaşan yılbaşı nedeniyle yeni yıl kutlamaları ve Milli Piyango hakkında açıklamalar yapan Balıkesir İl Müftü Yardımcısı Ramazan Topcan, Müslüman vatandaşları uyararak yılbaşının dini ve ahlaki hiç bir yönü olmadığına dikkat çekerek, “Bir mümine yakışan geçirdiği her günün muhasebesini yapabilmesidir. Hem maddi hem de manevi bakımdan fiili olarak muhasebesini yapmak zorundadır. Milletleri millet yapan değerleri vardır, her milletin kutsalı vardır vazgeçemeyeceği değerler vardır. Bizim de milletimize mahsus değerlerimiz vardır. Bizim 7 kıtaya at koşturmamıza vesile olan o kıymetli değerlerimizi yaşatmak insan olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak hepimizin boynumuzun borcudur. Öyleyse bugün yılbaşı adı altında yapılan etkinlikler bunlar dini bir uygulama değildir. Müslümana yakışan kırmadan incitmeden terör hareketlerine bulaşmadan kendine göre inançlarının değerlerini ortaya koymaktır. İnanç değerleri ile bağdaşmayan hareketler Müslümanların hareketi olamaz. Elbette bir başka milletin değerleri olabilir. Onunla savaşalım kavgalaşalım şeklinde değil. Varsın isteyen uygun bir lisanla kutlayan kutlasın. Ancak İslam dünyasında bunca göz yaşının olduğu bir yerde, evlatların ana ocağından koparıldığı bir dönemde. Evlerinin Müslüman kardeşlerimizin başına yıkıldığı bir dönemde yeniden İslam dünyası başını avuçlarının arasına alıp yeniden fiili muhasebe yapmak zorundadır” dedi.

“Müslümanlar duyarlı olmak zorunda”

Birçok olayın yaşandığı yerde zevkle, eğlenceyle geçirmenin Müslümana yakışmayacağına vurgu yapan Müftü Vekili Ramazan Topcan, “Yılbaşı ve buna bağlı olarak icra edilen hiçbir faaliyet dini değildir. Biraz daha ileri söylemek gerekirse ahlaki değildir. Niçin? Çünkü Müslümanlar bir duyarlılık içinde olmak zorundadır. Kendi dünyasını temiz tuttuğu kadar çevresini de temiz tutacak. Çevre ihlalleri karşısında mutlaka duyarlı olmak zorundadır. Biz kendi dünyamızı temizlenmekle memur olan yüce Rabbimiz tarafından mesul olarak dünyada yaratılan bir varlık olarak bütün dünya insanlığının huzur ve saadetinden sorumlu bir varlığız. Bize yakışacak olan sükunet içerisinde geçirmiş olduğumuz bir yılın fiili muhasebesini yapabilmek. Hem maddi hemde manevi açıdan kazancımız ne oldu, 2018 yılına nasıl merhaba diyebiliriz, nereden başlayabiliriz gibi bir gayretin içinde olmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Milli Piyango almak caiz değildir”

Milli Piyango konusuna da değinen Müftü Vekili Ramazan Topcan, “Yılbaşı kutlamaları diğer taraftan da şunu da bizim önümüze getiriyor bunlardan bir tanesi de Milli Piyangodur. Milli Piyango yılbaşı çılgınlığının bir parçası haline dönüştürüldü. Cenab-ı Peygamberimiz buyuruyor ki ‘Bir müminin üzerinde alın teri bulunan ekmekten daha kıymetli gıdası olamaz’ diyor. Milli Piyango adı altında satışa sunulan bu biletlere bizim sahip olmamız dini değildir, asla caiz değildir. Biz helalinden olana talip olmak zorundayız. En azından dünyanın yeniden şekillendirildiği bir zaman diliminde Müslüman duyarlılığı üzerinde helal haram duyarlılığı içinde hareket edelim Bizim eğlenceye ayıracak zamanımız asla yoktur. Elbette insanız çeşitli duygularımız var, duygularımızın meşru zeminde yerine getirmek doğrudur bu insani bir olgudur” ifadelerine yer verdi. 

Hasan Otağ Fırıncıoğulları

Güncel - 11:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]