Açık
 • EURO 4.65
 • DOLAR 3.74

Mükâfatlı elektrikli vasıtanın seri imali amaçlanıyor

TÜBİTAK Seçenek Enerjili Elektrikli Vasıta Yarışması’nda “yerli mahsul teşvik” kategorisinde birinciliğe layık görülen elektrikli erişim taşıtını üreten Pamukkale Üniversitesi PAÜ Atay Ekibi, seri imale geçmeyi amaçlıyor. PAÜ Mühendislik ve Teknoloji fakültelerinden akadem.
Bilim&Teknoloji - 2 Ekim 2017 17:24 A A

TÜBİTAK Seçenek Enerjili Elektrikli Vasıta Yarışması’nda “yerli mahsul teşvik” kategorisinde birinciliğe layık görülen elektrikli erişim taşıtını üreten Pamukkale Üniversitesi PAÜ Atay Ekibi, seri imale geçmeyi amaçlıyor.

PAÜ Mühendislik ve Teknoloji fakültelerinden akademisyen ve talebelerin oluşturduğu 25 şahsiyet “PAÜ Atay Ekibi, ikinci kere katıldığı TÜBİTAK Seçenek Enerjili Elektrikli Vasıta Yarışması’nda tasarımı yerli olan “Alatay’17” adlı elektrikli vasıtayla birinciliği kazandı.

Ağırlığı 320 kg, uzunluğu 3,3 metre, genişliği 1,4 metre ve yüksekliği 1,2 metre olan “Alatay’17”, müsabakada gerekli olan motor, motor sürücüsü, pil idare sistemi, dahili şarj birimi bileşenlerinin yanı gizeme pil ambalajlama, telemetri, elektronik diferansiyel, vasıta hakimiyet sistemine sahip olarak üretildi.

Alüminyum şasi ve karbon fiber kaportaya sahip 2 şahsiyet araba, saatte azami 90 kilometre sürat yapabiliyor ve 150 km erime sahip.

Üniversitenin Elektrikli Vasıta Laboratuvarı’nda üretilen, kmde 2,5 kuruş elektrik harcayan vasıtanın 1 kuruş hududunun altına çekilmesi mevzusunda çalışmalar devam ediyor.

Seri yapım için hazır

Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Kısmı Öğretim Azası Yrd. Doç. Dr. Selami Kesler,  PAÜ Atay Ekibi olarak planladıkları elektrikli erişim taşıtı ile katıldıkları müsabakada geçen sene olduğu gibi bu sene de birinci olduklarını anlattı.

Müsabakaya katılmak için en az 4 gerekli kategorinin yerli olması gerektiğini aktaran Kesler, yalnızca PAÜ ekibinin 4 gerekli kategori yerine 8 kategorinin tamamını yerli olarak planladığına dikkati çekti.

“Alatay’17” için marka patentine müracaat ettiklerini, seri yapım için hazır olduklarını anlatan Kesler, “Opsiyonel olan koşulların biz tamamını yerine getirerek yaptık. Hiçbirisini satın almadık. Tasarımı tamamen yerli ve üniversitede talebe grubumuzla beraber yaptığımız, bizim danışmanlığımızda talebelerimizin asıllaştırdığı bir çalışma. Grubun parası olsa ya da yaptığımız elektrikli vasıtaya Türkiye’de parası olan birisi buraya el atsa bunun seri yapımını bir sene içerisinde asıllaştırabiliriz.” dedi.

Kesler, seri yapım için sanayi işletmelerine çağrıda bulundukarını ve arzların da gelmeye başladığını kaydoldu.

Vasıtanın genel yazılım ve teçhizatıyla alakalı yapılacak çok fazla bir işin kalmadığını aktaran Kesler, “Türkiye’nin beynelmilel faaliyetleri bulunan firmalarıyla görüşme arzları alıyoruz. Eylül ayı içinde görüşmelere başlayacağız. Temennimiz artık imale hazır bu vasıtanın seri imale geçirilmesi için sanayicilerin el atması. Biz her türlü danışmanlığı vermeye hazırız.”

“Amacımız elektrik tüketimini 1 kuruşun altına indirmek”

Alatay’17’nin yakıt tüketimini daha da alt sürüklemek için devam eden çalışmalara dikkat sürükleyen Kesler, şöyle devam etti:

“Son amacımız km başına 1 kuruşun altına indirmek. Bunun için yeni bir motor üzerinde çalışıyoruz. Kendimize en fazla 6 aylık bir müddet tanıdık. Yazılımı hazır. Yeni motorların prototiplerini ürettik, sınamalar sonrası galibiyete erişeceğimizi düşünüyoruz. Bu vasıtanın seri imale geçtiği bir civarda değişik yakıtlar kullanan muadillerine göre oldukça öne geçeceğini düşünüyoruz.” 

Bilim&Teknoloji - 17:24 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]