Açık
 • EURO 6.21
 • DOLAR 5.50

MÜSİAD Konya Şubesi tarihi ticareti canlandırdı

Katılımcılar, yapılan duanın ardından at ve develerden oluşan temsili ticaret kervanı ile 2,5 km yol yürüyerek Kızılören Kuruçeşme Kervansarayı’na erişti.
Konya Haber - 3 Ekim 2017 15:31 A A

Katılımcılar, yapılan duanın ardından at ve develerden oluşan temsili ticaret kervanı ile 2,5 km yol yürüyerek Kızılören Kuruçeşme Kervansarayı’na erişti. Kervan katılımcılar tarafından karşılandı. Daha sonra Konya’da ve etraf kentlerde üretilen mahsullerin taşındığı yükler indirildi. Reelleştirilen kervan yürüyüşü ile beraber ticaret geçmişine ışık yakalamış oldular.

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, “Geçmişte olduğu gibi bugünde Ticaret, insanların en ehemmiyetli uğraşlarından biridir. Ticaretin daha basit yapılabilmesi için geçmiş senelerde yapılan bir hayli çalışmayla günümüz ticaret kavrayışı ortaya çıkmıştır. Anadolu coğrafyasında karar süren Selçuklu ve Osmanlı Devletleri ticareti daha iyi koşullar altında sürdürmek için o günün koşullarında ehemmiyetli çalışmalar yapmıştır. Bunların başında ise; erişim ve konaklama imkânlarının kısıtlı olmasından dolayı ticaret kervanlarının konaklamaları ve her türlü lüzumlarını karşılamaları için yoğun ticaret yolları üzerine majör hanlar ve kervansaraylar inşa etmişlerdir. Geçmişte ehemmiyetli ticaret kervanlarının geçiş rotayı üzerinde yer alan Kızılören Kuruçeşme kervansarayımızda, MÜSİAD Konya olarak tarihi bedelleri yaşatmak ve servetimize sahip çıkmak için bir hayli organizasyon reelleştirdik ve yapmaya da devam edeceğiz. Ahilik ananesine sahip Anadolu teşebbüsçüsü olarak bizler ahilik kavramını, cemiyetsel kimliğimiz açısından her zaman sahiplenmemiz gereken çok özel bir kültür olarak görüyoruz. Ahilik Teşkilatı, asırlarca karşılıklı sevgi, hürmet, müsamaha, dayanışma ve hak şuurunu taşıyan esnaf ve zanaatkârlar yetiştirmiştir. Ahi Evran, geleceği arayanlar için, geçmişte yakılan bir ışıktır. Bu çerçevede bizlere düşen en ehemmiyetli vazife, dünü ve bugünü iyi öğrenmeliyiz. Kökü maziden olan ati şuurunu kesintisiz taze yakalamalıyız. Ticaret yaşamının esaslarını oluşturan tarihi kıymetlere, kültürlere ve servetlere sahip çıkmalıyız. Bu istikamette bizler de hem Sivil Toplum Kuruluşu olarak hem de iş dünyasının temsilcileri olarak üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de sanayicilerimiz, tüccarlarımız ve teşebbüsçülerimiz ticaretle alakalı bir hayli noktada mesele yaşamaktadır. Özellikle günümüz ticaretinin ehemmiyetli bir kısmı deniz yoluyla sağlanmaktadır. Kentimizin denizlere uzaklığı ve liman irtibatının bulunmaması Konyalı sanayicilerimiz için ehemmiyetli bir beceriksizlikti. Her platformda kentimizin bu beceriksizliği biran evvel giderilmesi çağrısı yaptık. MÜSİAD Konya Şubesi’nce hazırlanan ve devlet projesi haline dönüşen Lojistik Merkez projemizle alakalı ilk kazmayı nihayet vuruldu. MÜSİAD Konya başta olmak üzere herkesi hoşnut etmiştir. Kervanımızda Konya’mızda üretilen mahsullerin yanı gizeme etraf kentlerimizde üretilen ve MÜSİAD Şube Başkan ve idareyicilerimiz tarafından getirilen mahsuller taşınmıştır. Kervanımızın güzergahı Kentimizden Akdeniz’e doğrudur. MÜSİAD olarak ihracata verdiğimiz ehemmiyeti temsil etmesi açısından oldukça ehemmiyetliydi. Yüklerimizi indirdiğimiz Kervansarayımızda Konya’nın ve etraf kentlerin ihracatına çok majör katkı sağlayacak olan Lojistik Merkezimizi temsil etmektedir. Umuyorum ki yalnızca şehrimizin değil bölgemizdeki tüm kentlerin de ihracatını artıracak olan merkezimizin açılısını da kısa bir müddette reelleştirmiş oluruz” dedi.

Program katılımcılar yemek ve aşure ikramı ile sona erdi. Programa, AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, MÜSİAD Antalya, Isparta, Afyon ve Aksaray Şube Başkan ve İdareyicileri, MÜSİAD Konya Şubesi 2. Yarıyıl Başkanı Hasan Angı, 5. Yarıyıl Başkanı Aslan Korkmaz, 6. Yarıyıl Başkanı Dr. Lütfi Şimşek ile basın üyeleri ve çok rakamda konuk katıldı.

Konya Haber - 15:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]