Parçalı bulutlu
 • EURO 4.70
 • DOLAR 3.83

NEÜ öğrencileri tüketim konusunda bilinçlendirildi

İnsanların kredi kartıyla borcu öteleyeyim derken 5 yılını ipotek altına aldığını söyleyen Tüketiciler Birliği Konya Şubesi Başkan Vekili Ayhan Tekin, kısa ve uzun süreli hedefler belirlemek gerektiğini ifade etti…
Konya Haber - 29 Aralık 2017 14:21 A A

İnsanların kredi kartıyla borcu öteleyeyim derken 5 yılını ipotek altına aldığını söyleyen Tüketiciler Birliği Konya Şubesi Başkan Vekili Ayhan Tekin, kısa ve uzun süreli hedefler belirlemek gerektiğini ifade etti. Bütçe yapmanın da önemine değinen Tekin, “Küçük harcamalarınız için bile aylık bir bütçe yapın. O küçük harcamaların bile ne kadar yekün teşkil ettiğinizi görürsünüz” dedi.

“İşten artmaz, dişten artar” atasözünü hatırlatan Tekin, çok para kazanan bireylerin bile tasarruf alışkanlığının olmaması halinde birikim yapamayacağını belirtti. Bütçede açık verildiğinde o açığın üzerine gitmekten korkulmamasını tavsiye eden Tekin, “Eğer açık verdiğinizi hissedip tedbir almazsanız büyür. O açığa birkaç gün içinde müdahale etmeniz gerekir aksi halde bütçe açığı daha da büyüyüp içinden çıkılmaz bir hal alabilir” diye konuştu.

Elimizdeki paranın en az yüzde 10’unu tasarrufa ayırmamızın önemli olduğunu kaydeden Ayhan Tekin, tüketici hakem heyetlerinin kaymakamlıklarda ve ticaret il müdürlüklerinde olduğunu bir de tüketici mahkemelerinin bulunduğunu ifade ederek, “4 bin 580 liraya kadar olan uyuşmazlıklar için kaymakamlıklardaki tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz. 6 bin 860 lira ile 4 bin 580 lira arasında ise ticaret il müdürlüğüne bağlı il hakem heyetine başvuru yapabilirsiniz. 6 bin 860 liranın üstünde ise adliye saraylarında tüketici mahkemelerine başvuru yapabilirsiniz” şeklinde konuştu.

Tekin, tüketici hakem heyetlerinin herhangi bir ücret almadığını ve uyuşmazlıklarda kolaylıkla başvuru yapılabileceğini sözlerine ekledi.

Program soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Konya Haber - 14:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]