-1° Hafif kar yağışlı
 • EURO 4.62
 • DOLAR 3.78

NEÜde Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi açıldı

Açılış programında konuşan, Sağlık Durumu Bakanlığı Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Uygulamaları Daire Başkanı Dr.
Konya Haber - 16 Mayıs 2017 11:36 A A

Açılış programında konuşan, Sağlık Durumu Bakanlığı Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Uygulamaları Daire Başkanı Dr. Mehmet Galibiyet Kalaycı, geleneksel ve bütünleyici tıp kullanım merkezlerinin üniversite ve eğitim araştırma hastanelerinde açılabildiğini belirterek, “Şu an Türkiye’de 21 tane uygulama merkezimiz var. Dilekçe merkezinin ek bir görevi eğitim ve ARGE çalışmaları yapmak. Eğitim merkezi olarak 11 merkez var. NEÜ 12. olarak başvurdu. Afiyet Bakanlığı Bilim Komisyonu tarafından uygulama değerlendirildikten daha sonra bu merkez Geleneksel, Bütünleyici Tıp Uygulamaları Eğitim Merkezi olacak” dedi.

Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ruhuşen Kutlu, iki yıl önce merkezin açıldığını, doktorların alanla ilgili gerekli eğitimleri aldığını ve üç ay önce de hasta kabulüne başladıklarını söyledi. Ilk Olarak 7-8 hastaya baktıklarını ancak talebin her geçen gün arttığını söyleyen Kutlu, merkezlerini genişlettiklerini, yeni odaların açıldığını söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Hayriye Yüksek Dağ ise, merkezlerine ağırlıklı olarak obezite hastalarının geldiğini belirterek, migren hastalarının da akupunkturla ilaç sayılarının azaldığını açıklama etti. Yrd. Doç. Dr. Yüksek Dağ, hacamat uygulamasıyla birlikte bu hastaların da ağrısız periyotlarının uzadığını vurguladı. Yüksek Dağ, keza sigara vazgeçme ve cilt hastalıkları gibi o kadar çok alanda da akupunkturun uygulandığını dile getirdi.

Yrd. Doç. Dr. Metin Şener de, 15 Şubat tarihi itibariyle 3 aydır bu uygulamaları yaptıklarını şimdi sürekli akupunktur ve hacamat uygulamalarına ilave olarak ozonterapi ve proloterapi de yapacaklarını kaydetti.

Açılışa, Sağlık Bakanlığı Geleneksel, Bütünleyici ve Alternatif Tıp Uygulamaları Daire Başkanı Dr. Mehmet Başarı Kalaycı, NEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahir Yüksek, MTF Dekanı Prof. Dr. Celalettin Vatansev, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlknur Uysal, MTF Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Tekin, doktorlar ve sağlık durumu personeli katıldı.

Konya Haber - 11:36 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]