19° Az bulutlu
 • EURO 6.46
 • DOLAR 5.64

NEÜde İslam Dünyasının Gelişmesinde İslam Dünyası Bilimler Akademisinin Rolü konuşuldu

Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesinde gerçekleştirilen konferansın açılışını gerçekleştiren Rektör Prof.
Konya Haber - 13 Mayıs 2017 17:15 A A

Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesinde gerçekleştirilen konferansın açılışını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Zou’bi’ye, İslam dünyasının içinde bulunduğu gelişmeleri ve beklentileri aktarıp katılımcıları bu alanda bilgilendireceği için teşekkür etti. Konferansta konuşan Zou’bi, ilmi yolculukların insana büyük katkı maddesi sağladığını belirterek Avrupa’nın karanlık çağlarda bocaladığı dönemde, İslam devletlerinin, yüzyıllar her tarafında bilimde öncü konumda olduğunu söyledi. İslam dünyasının, ilimi ve bilimi sahiplenmesi için kendisini veri toplumu olmaya götürmesi gerektiğini de vurgulayan Zou’bi ilmi yolculukların keza tarihe hem de insana hayli katkısı olduğunu dile getirdi. Zou’bi, ayrıca İslam medeniyetinin müntesipleri olarak Kazan’dan Uganda’ya, Endonezya’dan Fas’a dek geniş bir coğrafyaya medeniyeti götürdüklerini dile getirdi.

Pek çok İslam aliminin insanlığa kayda değer hizmetlerinin olduğunu ifade eden Zou’bi, “İslam ülkeleri olarak ‘niye birlikte, yardımlaşarak faaliyette bulunmamız gerekir?’ sorusunu sormamız gerekiyor. Bunun baş sebebi İslam ülkelerinin değişik alanlarda maruz kaldığı saldırılar. Kesintisiz İslam ülkeleri saldırıya uğruyor. bu nedenle birlikte almak zorundayız” dedi. Program soru-yanıt bölümünün ardındaki sona erdi.

Konya Haber - 17:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.