-2° Sisli
 • EURO 6.10
 • DOLAR 5.33

NEÜde Konya Biyoteknoloji Günü düzenlendi

Konya Biyoteknoloji Günü gerçekleştirildi.Prof.
Konya Haber - 18 Mayıs 2017 14:01 A A

Konya Biyoteknoloji Günü gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Erol Güngör Konferans Salonu’ndaki programın başlangıç konuşmasını yapan NEÜ Fen Fakültesi Biyoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gürbüz Çomak programla ilgili olarak, “Hap sektöründen enerji sektörüne değin, biyoteknolojinin çözüm olarak nasıl kullanıldığını bizlerle paylaşacak konuşmacılarımız var. Bilhassa öğrencilerimiz gelecekle ilgili nasıl donanımlar elde etmeleri konusunda zihin sahibi olacak” dedi.

NEÜ Fen Fakültesi Biyoteknoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Esra Martin ise, biyoteknolojinin çoğu ihtiyaca çözüm ürettiğini belirterek, “Biyoteknoloji, su kalitesinin iyileştirilmesi, yenilenebilir enerjinin temini, insan ve hayvan sağlığının iyileştirilmesi, çevre kirliliğinin önlenmesi, hastalık, yabani ot ve zararlılarla biyolojik çaba ve daha bereketli yeni bitki çeşitlerinin geliştirilmesi, istilacı türlerin tespiti, doğadaki türlerin aşırı miktarda çoğalmasının önüne geçilerek onlardan elde edilecek faydaların biyoteknolojik yöntemlerle sağlanması gibi çoğu konuda teknolojik yenilikler için çözüm sağlayabilir. Nüfus artışı, yaşlanma, kaynakların yetersizliği gibi faktörlerin etkisiyle çoğalan ihtiyaçlara yanıt olarak kullanımı birçok alanda çabuk yaygınlaşan biyoteknoloji uygulamaları, dünyayı bir biyoekonomi süreci içerisine sokmuştur” diye konuştu.

NEÜ Fen Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Nesip Aktan da, ülkenin bilimsel anlamda gelişime gereklilik duyduğu, bu alanda çok kayda değer adımlar attığı bir zamanda bu kayda değer toplantıyı gerçekleştiren ve programda emeği geçen herkese teşekkür etti.

“Biyoteknoloji, Nanoteknoloji, Veri ve Irtibat Teknolojilerine odaklanmalıyız”

Bugüne değin yapılmış olan teknolojiyi kullanarak, aktarma ederek bugünlere gelindiğini açıklayan Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı Memiş Kütükcü, “Bundan Böyle teknoloji transferiyle ve üretilen teknolojiyi kullanarak gidilebilecek yolun sonundayız. Bundan sonradan yol alabilmemiz için teknoloji üretmemiz gerekiyor. Yani kendi teknolojimizi üretmemiz gerekiyor. Eğer kendi teknolojimizi üretemezsek, takıldığımız 10 bin Dolar olan birey başına düşen milli gelir seviyesinin üstüne çıkabilmemiz muhtemel değil. Kendi teknolojimizi üretebilmemiz için de üç manâlı konuya odaklanmamız gerekiyor. Bunların başında biyoteknoloji alanı, anında arkasında nanoteknoloji ve data-iletişim teknolojileri alanı geliyor. Bu üç ana sektör, alt sektörlerle birlikte ülkenin tüm teknolojik sektörlerini yukarıya çekmeye kendi teknolojimizi üretmeye imkan verecek ve yol açacak esas konularımız. Biz ülke olarak artık bu konulara odaklanmalı ve bu konuları öncelikle, bilhassa desteklemeliyiz” diye konuştu.

KSO Başkanı Kütükcü ayrıca, bu alanda araştırmalar yürüten Necmettin Erbakan Üniversitesine de teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının gerisinde oturumlara geçilerek alanında uzman akademisyenler ve biyoteknoloji sektöründen temsilciler, biyoteknolojinin farklı alanlarında katılımcıları bilgilendirdi.

Konya Haber - 14:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  KONYA’DA POLİSE SÜRPRİZ KUTLAMA
  Konya’da faaliyet gösteren “Eren’den Sonra İyilik Hareketi Grubu” üyeleri, kavga ihbarıyla olay yerine gelen polis ekiplerine sürpriz yaptı. iphone 7 plus phone cases rubber iphone 8 case tree of life Eren’den Sonra İyilik Hareketi Grubu üyeleri, Türk Polis Teşkilatının Kuruluşu’nun 173. whale iphone 8 plus case yıl dönümü dolayısıyla İl Emniyet Müdürlüğü asayiş ekiplerine sürpriz […]