13° Parçalı bulutlu
 • EURO 4.93
 • DOLAR 3.99

NEÜ’den Konya’nın elektriğine katkı

Ereğli Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.
Konya Haber - 9 Ekim 2017 16:36 A A

Ereğli Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hidayet Oğuz “Yenilenebilir Enerji Mali Dayanak Programı” kapsamında MEVKA’dan 342 bin TL dayanak alınan projenin 950 bin TL’ye mülk olduğunu söyledi.

“Proje 5 senede maliyetini Karşılayacak”

Koordinatörlüğünü Doç. Dr. Muciz Özcan’ın yürüttüğü projenin talebelerin eğitimine, tabiata ve parasal açıdan üniversiteye pek çok güzergahtan ehemmiyetli katkılar sağlayacağını belirten Oğuz, “Köyceğiz Yerleşkesine uygulanmak üzere 250 kW’lık güneş enerjisi santrali montajı için zorunlu fizibilite çalışmaları yapıldı. Üniversite yerleşke alanının mimari projesi yönünde oturum montajı için uygun alanlar tanımlandı ve 250 kW heyeti eforlu PV sistemi planlandı. Yapılan enerji tahlili neticesinde; 1900 metrekarelik alana oturan bu santral takribî olarak senelik 426.750 Kwh elektrik enerjisi üretecek ve senelik 135 metreküp karbondioksit sera gazı azaltımı sağlanacak. Mali inceleme neticesinde ise santralden senelik 167.436,5 TL hasılat elde edileceği ve sistemin geri ödeme zamanının takribî 5 sene olacağı tespit etilmiştir” dedi.

Necmettin Erbakan Üniversitesinin, 250 kW güneş enerjisi santrali montajı sayesinde bölgesel bazda liderlik rolünü üstlendiğini ifade eden Oğuz, hem yenilenebilir enerji kaynaklarının hissesini çoğaldırılmasına katkıda bulunmak hem de üniversite çapında cemiyetsel ve ortak kullanım alanlarındaki lüzumlara yanıt vermeyi kastettiklerini söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yağcı ise, alandaki heyeti eforun 285 kW kapasitede olduğunu kayıplar sebebiyle 250 kW elektrik üretildiğini ifade etti. 260 Watt’lık oturumlardan 1100 adet kullanıldığını belirten Yağcı: “Ürettiğimiz elektriği MEDAŞ’a veriyoruz. MEDAŞ’tan üniversitemizin gereksinimi için aldığımız elektriğin tüketimi ile verdiğimiz elektriğin tüketimi karşılaştırılıyor ve sene sonunda mahsuplaşma yapacağız. Yenilenebilir enerji maliyetinde devlet daha yüksek maliyetten aldığı için MEDAŞ’ın bize sattığı maliyetten biz elektrik veriyoruz” diye konuştu.

Konya Haber - 16:36 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 03
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]