12° Parçalı bulutlu
 • EURO 4.67
 • DOLAR 3.79

NEÜ’den turizm sektöründe kadın istihdamını artırmaya yönelik proje

Programda açılış konuşması yapan Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi ve Proje Koordinatörü Yrd.
Konya Haber - 16 Ekim 2017 11:58 A A

Programda açılış konuşması yapan Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi ve Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Ceyhun Can Özcan, derneğin amaçlarına aksan yaparak, “Derneğimizin amaçları arasında turizm ekonomisi ve politikası, turizmde girişimcilik faaliyetlerinin etkinleştirilmesi, bununla beraber bu konuda alıştırma yapan birey ve kuruluşlara takviye devretmek gibi konular yer almaktadır” dedi.

“Kadınların içinde bulunmadığı idareli ve sosyal gelişme yetersiz olacaktır”

Girişimci sınıfın toplumun büyümesinde rol oynadığını kaydeden Özcan, işletmelerin kurulmasında ve yönetilmesinde, istihdam yaratılmasında, sermaye oluşumunda girişimcilere gereklilik duyulduğunu söyledi. Modern dünyada hesaplı ve sosyal gelişmenin her iki cinsiyetin de katılımına tabi olduğunu söyleyen Özcan, “Kadınların içinde bulunmadığı idareli ve sosyal gelişme eksik ve dengesiz olacaktır. Türkiye dünyada cinsiyet uçurumunun en derin olduğu ülkelerden biridir. Türkiye’de turizmde bayan mezunların meslek gücüne katılım oranları yüzde 21.7’dir. Bu anlamda turizm sektöründe kadınların meslek gücüne katılımı kayda değer bir turizm politikası haline gelmektedir” diye konuştu.

“Proje zarfında 100 turizmci bayan girişimcinin eğitilmesini hedefliyoruz”

Turizm Ekonomisi ve Kalkınma Derneği Genel Sekreteri ve NEÜ Turizm Fakültesi Öğretim Görevlisi Soner Arslan ise, konuyla ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Turizm sektöründe kadın istihdamını artırmayı hedeflediklerini söyleyen Arslan, bu nedenle keza ülke, hem aile ekonomisine katkıda bulunmuş olunacağının altını çizdi. Kadınların sektörde daha donanımlı olarak çalışmalarını arzuladıklarını kaydeden Arslan, “Bu proje kapsamında 100 turizmci kadın girişimcinin eğitilmesini hedefliyoruz. Bu 100 bayan girişimci yaklaşık 3 kurda ve herkes 3 ay sürülecek eğitimlere natürel tutulacaklar. Sonuçta proje ile birlikte turizmin Türkiye’deki istihdama katkısı da artmış olacak” diye konuştu.

Konya Haber - 11:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]