Açık
 • EURO 6.20
 • DOLAR 5.50

(Özel haber) Bu projeyle ambulanslar kırmızı ışıkta beklemeyecek

Konya Adaletli Karaağaç Mesleki ve Teknik Lisesi öğrencileri, tasarladıkları proje ile trafiğin yoğun olduğu yerlerde güzergahtaki kırmızı ışıkları yeşile döndürerek ambulansın basit geçişini sağlamayı hedefliyor.
Konya Haber - 13 Mayıs 2017 14:14 A A

Konya Adaletli Karaağaç Mesleki ve Teknik Lisesi öğrencileri, tasarladıkları proje ile trafiğin yoğun olduğu yerlerde güzergahtaki kırmızı ışıkları yeşile döndürerek ambulansın basit geçişini sağlamayı hedefliyor. Projede sağlık durumu personelinin telefon üzerinden ambulansın geçeceği hastane güzergahında yer alan trafik lambalarını denetim etmesi amaçlanıyor.

“Hastane güzergahındaki kırmızı ışığın yeşile dönmesi için proje geliştirdik”

Projeyi geliştiren lise öğrencilerinden Salih Şamcı, “Büyükşehirlerde insan nüfusu gitgide artarak artıyor. Bundan nedeniyle trafik yoğunlaşıyor. Hasta ve yaralı taşıyan ambulanslar da hastaneye zamanında ulaşamamaktadır. Günümüzde ambulanslar, yoğun trafiğin açılmasını bazen bir trafik lambasında 10 dakika beklemektedir” dedi.

Acil hastaların hastaneye ivedi yetişmesinin önemine uyarı çeken 10. derslik öğrencisi Salih Şamcı, “Yaşamsal bir afiyet probleminde saniyelerin kıymeti fazla önemlidir. Hasta daha ambulansa bindirilmeden sıhhat personelinin telefon kontrolüyle hangi hastaneye gideceğini tuşlaması sonucu, ambulansın konum bilgisi alınarak, gideceği hastane güzergahındaki lambaların ışığını yeşil açacağımız bir proje geliştirdik“ diye konuştu.

Projenin çalışmasını anlatan Salih Şamcı, “Projemizde; mesela hasta ambulansa bindirilirken Meram Tıp Fakültesine gidecek. Telefondaki sistemden Meram Tıp Fakültesine basıyor. Trafik lambaları yeşile açılıyor. Araçlar gidiyor ve yol çözülmüş oluyor. Ambulans geçtiği vakit da ambulans geçti diye bir yazı çıkıyor. Baştan trafik eski haline geliyor ve ışık kırmızı yanıyor” ifadelerini kullandı.

Konya Haber - 14:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]