16° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.44
 • DOLAR 5.59

Ozon rehabilitasyonu nedir, hangi hastalıkların rehabilitasyonunda kullanılır?

Ozon, üç tane oksijen molekülünün toplanması ile oluşan, O3 olarak öğrenilen bir gazdır.
Sağlık - 2 Ekim 2017 15:17 A A

Ozon, üç tane oksijen molekülünün toplanması ile oluşan, O3 olarak öğrenilen bir gazdır. Atmosferin bizim yaşadığımız katmanlarında, dolayısıyla soluduğumuz havada oksijen molekülleri iki bileşikli, başka bir deyişle O2 formunda bulunur. Soluduğumuz havada bulunmayan ama atmosferin üst katmanlarında kendiliğinden oluşan ozon O3, jeneratör takviyeyi ile oksijenden O2 ’den elde edilmektedir. Ozon kendisine has bir kokusu olan, alt atmosfer katmanlarında süratlice O2 vaziyetine geri dönen bir gazdır. Ozon iyi bir antioksidandır, iyi bir yüzey dezenfektanıdır. Mantar ve virüsler ozon ile karşılaştığında canlılıklarını kaybetmektedirler. Tıbbi uygulamalarda kullanılan oksijen-ozon karışımı % 3-5 oranında Ozon kapsar. Bu karışıma “medikal ozon” ismi verilir.

Medikal Ozon rehabilitasyonu ile doku ve hücrelerin Oksijeni en iyi biçimde kullanması kastedilir.

Su, yağ gibi maddelerin ozonlanması olasıdır. Kan da su gibi ozonlanabilir ve eritrosit olarak adlandırılan, misyonları oksijen taşımak olan kırmızı kan hücrelerimiz ozon ile temas ettiklerinde bu hücrelerimizde bir dizi farklılıklar alana kazanç.

Ozon ile karşılaşan;

•Eritrositler elastikiyet kazanır ve böylece kanın sıvılığı çoğalır.
•Eritrositlerin oksijen taşıma kapasitesi çoğalır.
•Eritrositlerin oksijeni dokulara vazgeçme beceriyi çoğalır.

HÜCRE İÇİ SOLUNUMU HIZLANDIRARAK HÜCRE FONKSİYONLARI İÇİN LÜZUMLU ENERJİ OLAN ATPNİN İMALİNİ ARTTIRIR.

CİLDİN DETOKS YAPICI ÖZELLİĞİNİ ARTTIRARAK BEDENİMİZDEKİ KİMYEVİ MADDELERİN ARINILMASINDA TAKVİYECİ OLUR.

Ozon rehabilitasyonu; mevzusunda eğitimli hekim ve hemşire tarafından yapılmalıdır.

Ozon uygulamaları normal tıbbın yanı gizeme bitirici rehabilitasyon olarak uygulanmaktadır. Bitirici rehabilitasyon usulleri hiçbir zaman tıbbi rehabilitasyon yerine geçmezler, ancak bunlara takviyeci olması için uygulanırlar. Hastalıklardan iyileşmede ana rehabilitasyonlar temel ve tanımlayıcıdır.

Ozon rehabilitasyonunu birkaç uygulama metodu vardır; bunların hangisinin kaç kere hastaya uygulanacağını hasta ile konuştuktan sonra hekim tanımlar, bazen kombine rehabilitasyonlar yapılabilmektedir. Başka Bir Deyişle reelinde ozon rehabilitasyonu bireye özel, hekim tarafından hazırlanan bir protokol ile uygulanır.

MEDİKAL OZONUN REHABİLİTASYON İÇİN UYGULANDIĞI HASTALIK VE GİDİŞATLAR

· Bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi,

· Damar dolaşım bozukluklarının giderilmesi,

· Romatizmal hastalıklar ve fibromiyaljinin hakimiyeti,

· Bel ve boyun fıtıklarında sızının eksiltilmesi,

· Diyabet ve diyabete bağlı karmaşıklıkların özellikle ayak yaralarının rehabilitasyonu,

· İnsülin mukavemetinin eksiltilmesi, metabolik belirti ve yağlı karaciğerin rehabilitasyonu,

· Yara ve yanık rehabilitasyonları,

· Kolit olarak geniş anlamda ifade edebileceğimiz inflamatuar barsak hastalıklarının rehabilitasyonu,

· Kronik bitkinlik belirtiyi,

· Baş sızıları, migren,

· Alerjiler

· Akut viral hepatitler ve herpes uçuk rehabilitasyonu

· Yineleyen vajinal mantar

· Kanserde dayanak rehabilitasyon,

· Ciltte ihtiyarlamanın geciktirilmesi,

· Sıhhatli ihtiyarlamanın sağlanması için uygulanabilir.

OZON REHABİLİTASYONUNUN UYGULANMA USULLERİ

1.Damardan alınan kanın ozonlanması ve bireye verilmesi: Bireyden uygun koşullarda alınan kanın kapalı devre bir sistem içinde ozon gazı ile karşılaştırılması ve bireye geri verilmesi ozon rehabilitasyonlarında Majör rehabilitasyon denilen ana rehabilitasyon biçimini oluşturur.

Majör otohemoterapi, en yaygın kullanılan bu metotla 50-200 ml kan alınarak, dozu tanımlanmış ozonla karıştırıldıktan sonra tekerrür bireye geri verilmesidir. Genellikle haftada 2 veya 3 kere en az 10 seans olacak biçimde protokol tanımlanır ve uygulanır. Ana rehabilitasyon usulüdür. Öteki ozon rehabilitasyonları ile desteklenebilir.

2-Adeleden ozonlanmış kanın verilmesi Minör otohemoterapi Bireyden alınan 2-5 cc kan, tanımlanmış dozda ozonla karıştırılarak adale içine enjekte edilmesidir.

3-TorbalamaTorba ve kupa ile ozon uygulanması: Bölgesel olarak rehabilitasyon edilecek alana ozon gazının uygulanması operasyonudur. El ve ayaklar özel bir torba içine sokularak ıslatılır ve cildin ozonu emmesi sağlanır.

4-Beden boşluklarına ozon gazı verilmesi: Rektal, vajinal ve kulak yoluna püskürtme ile ozon verilmesidir. Makattan ozon gazının verilmesi, ülseratif kolit, Crohn hastalığı gibi iltihabi barsak hastalıkları ismi verilen bir hastalık grubunda uygulanmaktadır. Hasta kendiliğindene uygular, tek kullanımlık tüp ve torbalar kullanıldığı için hijyeniktir.

5-Eklem içine ozon gazı verilmesi: Sızılı iltihabi eklem romatizması olan artrit ve yineleyen artroz gibi hastalıklarda uzman hekimler tarafından çok yavaş olarak eklem içine ozon gazı verilir.

Sağlık - 15:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.