Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
 • EURO 6.11
 • DOLAR 5.38

Palandöken: Gelişen ülkemize korsan satıcılar yakışmıyor

Özellikle ilk ve ortaokul çevrelerinde bulunan ve açıkta satmak yapan korsan satıcılara karşı uyarıda bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Korsan satıcılar tam gelişme döneminde olan çocuklarımız için çok büyük bir t.
Güncel - 16 Ekim 2017 10:57 A A

Özellikle ilk ve ortaokul çevrelerinde bulunan ve açıkta satmak yapan korsan satıcılara karşı uyarıda bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Korsan satıcılar tam gelişme döneminde olan çocuklarımız için çok büyük bir tehlike talep ediyorlar. Özellikle okul çevrelerinde sağlığa zararlı ve açık şekilde erzak satışı yapanlar resmen zehir satıyor. Mikrop ve bakteriler tezgahta açık şekilde satılan yiyecek ürünlerine kolaylıkla yapışıp üreyebilir. Yiyecek zehirlenmelerine bu şekilde çok sık rastlanıyor. bununla birlikte açıkta satılan bu ürünler hepatit A, kolera, karahumma gibi hastalıklarla beraber bedensel gelişimlerine doğrudan zarar verebilecek değin büyük etki oluşturabilir. En sağlıklı gıda takviyesi çocuklara evde besin çantası hazırlanmasıdır. Ona olanak yahut ambalajlı ve tüketim şartlarına uygun şekilde satılan gıda ürünleridir” biçiminde konuştu.

“Okul çevrelerinde seyyar satıcılara göz açtırılmamalı”

Korsan satıcılara hiçbir şekilde elastikiyet gösterilmemesi gerektiğini gösteren Palandöken, sözlerine şu şekilde devam etti:
“Kimin ne şekilde nerede ürettiği emin olmayan korsan satıcı ürünlerinde bir afiyet sorunu yaşandığında sorumluluk sahibi da bulunamıyor. Bu şekilde açıkta satılan ürünlerin hijyenik olmadığı, hastalıklara davetiye çıkarttığı da birçok kez raporlandı. 10 milyonu aşkın ilkokul ve ortaokul öğrencimizin sağlığını tehlikeye atan satıcılara asla esneklik gösterilmemeli. Ülkemizdeki 62 bin 250 okulun, ilk olarak büyükşehirlerdeki okullar almak üzere civarda denetimler artmalı.Mektep aile birliği, veliler ve zabıta ekipleri kendilerine düşen mesuliyet payının bilincinde olmalı. Meslek birliği içerisinde mektep etraflarında korsan satıcılara göz açtırmamalı.Gelişmekte olan ülkemize de bu şekilde satış yapan korsan cadde satıcıları yakışmıyor maalesef.”
 

Güncel - 10:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]