Az bulutlu
 • EURO 4.66
 • DOLAR 3.79

Palandöken: Gelişen ülkemize korsan satıcılar yakışmıyor

Özellikle ilk ve ortaokul çevrelerinde bulunan ve açıkta satmak yapan korsan satıcılara karşı uyarıda bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Korsan satıcılar tam gelişme döneminde olan çocuklarımız için çok büyük bir t.
Güncel - 16 Ekim 2017 10:57 A A

Özellikle ilk ve ortaokul çevrelerinde bulunan ve açıkta satmak yapan korsan satıcılara karşı uyarıda bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Korsan satıcılar tam gelişme döneminde olan çocuklarımız için çok büyük bir tehlike talep ediyorlar. Özellikle okul çevrelerinde sağlığa zararlı ve açık şekilde erzak satışı yapanlar resmen zehir satıyor. Mikrop ve bakteriler tezgahta açık şekilde satılan yiyecek ürünlerine kolaylıkla yapışıp üreyebilir. Yiyecek zehirlenmelerine bu şekilde çok sık rastlanıyor. bununla birlikte açıkta satılan bu ürünler hepatit A, kolera, karahumma gibi hastalıklarla beraber bedensel gelişimlerine doğrudan zarar verebilecek değin büyük etki oluşturabilir. En sağlıklı gıda takviyesi çocuklara evde besin çantası hazırlanmasıdır. Ona olanak yahut ambalajlı ve tüketim şartlarına uygun şekilde satılan gıda ürünleridir” biçiminde konuştu.

“Okul çevrelerinde seyyar satıcılara göz açtırılmamalı”

Korsan satıcılara hiçbir şekilde elastikiyet gösterilmemesi gerektiğini gösteren Palandöken, sözlerine şu şekilde devam etti:
“Kimin ne şekilde nerede ürettiği emin olmayan korsan satıcı ürünlerinde bir afiyet sorunu yaşandığında sorumluluk sahibi da bulunamıyor. Bu şekilde açıkta satılan ürünlerin hijyenik olmadığı, hastalıklara davetiye çıkarttığı da birçok kez raporlandı. 10 milyonu aşkın ilkokul ve ortaokul öğrencimizin sağlığını tehlikeye atan satıcılara asla esneklik gösterilmemeli. Ülkemizdeki 62 bin 250 okulun, ilk olarak büyükşehirlerdeki okullar almak üzere civarda denetimler artmalı.Mektep aile birliği, veliler ve zabıta ekipleri kendilerine düşen mesuliyet payının bilincinde olmalı. Meslek birliği içerisinde mektep etraflarında korsan satıcılara göz açtırmamalı.Gelişmekte olan ülkemize de bu şekilde satış yapan korsan cadde satıcıları yakışmıyor maalesef.”
 

Güncel - 10:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]