Parçalı bulutlu
 • EURO 6.62
 • DOLAR 5.76

Payitaht Abdülhamid oyuncuları Konyalılarla buluştu

Geleneksel Altın Dokunuşlar Sergisi ve Data Şöleni’nde Konyalılarla buluştu. Geleneksel Altın Dokunuşlar Sergisi ve Veri Şöleni’nde “Gençlik ve Tarih” isimli programa katıldı.Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa katılan Konya Büyükşehir Be.
Konya Haber - 21 Mayıs 2017 18:25 A A

Geleneksel Altın Dokunuşlar Sergisi ve Data Şöleni’nde Konyalılarla buluştu.

Geleneksel Altın Dokunuşlar Sergisi ve Veri Şöleni’nde “Gençlik ve Tarih” isimli programa katıldı.

Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa katılan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, tarihimizi ve kültürümüzü anlatan diziler ve filmler konusunda ülke olarak çok geç kalındığını belirterek, Türkiye’nin son yıllarda kaydettiği gelişmelerin her alanda yeni ufuklar açtığını söyledi. Kültürde ve sosyal hayatta da öze dönüş ve milletin kimliğine uygun bir yapılanma konusunda ciddi mesafeler alındığını kaydeden Başkan Akyürek, “Son dönemde bilhassa TRT’de yayınlanmakta olan diziler ulusal şuur kazandırma açısından kayda değer bir rol oynamakta. Payitaht Abdülhamid dizisinin de bir farkı var burada. Yaşanmışlıkların anlatıldığı bir dizi olması sebebiyle, bir dizi belgelere dayanan de diyebileceğimiz bir formatta devam ediyor. Bunda da kıymetli Orhan Osmanoğlu beyefendinin, çok manâlı katkısı var. Rol alanlar da doğrusu yaşayarak, hissederek oynuyorlar” dedi.

“Gerçek kimliğe dönüş başladı”

Bu coğrafyada tutunmanın kolay olmadığını kaydeden Başkan Akyürek, “Bu coğrafyayı vatan yapmak, devlet almak, tarihimizin en uzun süreli devletini ayakta yetişmek, devleti ebed müddet geleneğini zihinlere kazımak ve nesiller boyu devam ettirmek, dünyanın merkezi haline getirmek… Ecdadımıza fazla şey borçluyuz. çok büyük sıkıntılar yaşamışlar lakin hiçbir süre başımızı öne eğdirmemişler ve bizlere bu vatanı ve kültürü servet olarak bırakmışlar. Artık uyanış, diriliş başladı. Artık hakiki kimliğimize dönüş ve hangi mirası taşıdığımızın farkına varma dönemi başladı. Allah Büyük Türkiye hedefine ulaşmayı ve bunda bizleri de vesile kılmayı nasip etsin” diye konuştu.

“Abdülhamid’i kavramak için eserlerine görmek gerekli”

Özellikle gençlerden yoğun alaka gören programda konuşan Osmanlı Hanedanından Orhan Osmanoğlu da kadim büyük kasaba Konya’da olmaktan ve gençlere hitap etmekten sevinç duyduğunu açıklama etti.

Sultan Abdülhamid’i anlamak için yaptığı eserlere bakmak gerektiğini vurgulayarak başta Hicaz Demiryolu olmak üzere diğer eserler hakkında data veren Osmanoğlu, “Gönlümüzde Osmanlıya karşısında ve Osmanlı dizilerine aleyhinde bir istek var. Düzgün çekilirse gençlerimize fazla katkısı olacak. Biz bu diziyi 60- 70 birim yapacağız inşallah. Payitaht Abdülmahid biter fakat Osmanlı bitmez. Payitaht Reşad’ı, Vahdettin’i yaparız. Hatta Sultan Vahdettin ve Mustafa Kemal arasındaki ilişkiyi anlatırız. Bugün 19 Mayıs. 19 Mayıs’ta Sultan Vahdettin’in çok büyük rolü vardır. Onu unutmayalım” ifadelerini kullandı.

Dizide Şehzade Abdülkadir’i canlandıran Bedri Can Sipahi ile Naime Sultan’ı canlandıran Duygu Gürcan da tarihi şahsiyetleri canlandırmaktan mutluluk duyduklarını açıklama ederek programa katılanların sorularını cevapladılar.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, programın sonunda Orhan Osmanoğlu ve oyunculara Abdulhamid Han’ın resminin bulunduğu plaket ve ebru tablo hediye etti.

Konya Haber - 18:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.