Hafif yağmur
 • EURO 4.63
 • DOLAR 3.77

Prof. Dr. Ensar Gül: “İnovasyon coğrafyaya değil zihinsel yapıya bağlı”

Dr.
Konya Haber - 10 Ekim 2017 17:47 A A

Dr. Ensar Gül lokasyon ve icat ilişkisini değerlendirip bilimsel gelişmede ülkelerin bulundukları yerlerin öneminin olup olmadığı sorusunu mercek altına aldı.

En fazla yeniliğin Amerika’da, Uzakdoğu’da veya Avrupa’da yapılıyor gibi göründüğünü ancak yakından bakıldığında bunun yerle hiçbir alakasının olmadığını anlatan Prof. Dr. Ensar Gül, icat ve inovasyonun zihinsel yapıya alt olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Gül, “Akli yenileşmeye, araştırma geliştirme çalışmalarına yeterli ölçüde kaynak ayırıyor muyuz, AR-GE çalışmalarını destekleyen kurumlarımız var mı, bütün bu soruların cevabı olumlu ise işte orada yenilik olur, inovasyon olur, ileri teknoloji üretilir. Fakat bu saydığımız özellikler yahut, nereye giderseniz gidin lokasyona emrindeki olmadığından yeniliğe dair bir şey bulamazsınız” diye konuştu.

Üniversite öğrencilerine de dağıtılmış tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Gül, öğrencilerin evvela kendilerini memur olma mantığından kurtarmaları gerektiğini kaydederek, “Üniversiteden mezun olayım, memurluk sınavına gireyim, bir devlet dairesinde iş bulayım sonra 25 sene çalışıp emekli olurum mantığını yıkmaları gerekiyor. Gençlerin azıcık risk almaları gerekiyor. Herhangi bir meslek yerine girip, işi öğrendikten daha sonra kendi işlerini kurabilirler. Eğer kendilerine çok güveniyorlarsa mezun olur olmaz kendi işlerini kurmaları gerekiyor, muhakkak bu biraz güç. Herkes birincil işinde başarılı olacak, cümbür cemaat zengin olacak diye bir şey yok lakin çalışan, geliştiren ve araştıran insanların sayısı ne dek çoğalırsa bu kurulan şirketlerin dünya çapında başarılı şirketler olmaları o ölçüde mümkün olacaktır” dedi.

Konya Haber - 17:47 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]