13° Açık
 • EURO 6.57
 • DOLAR 5.68

Psikiyatr Uzmanı Harmancı: “Ruh hastalıkları bir millet sıhhati meseleyi”

Doç.
Konya Haber - 9 Ekim 2017 16:35 A A

Doç. Dr. Hatice Harmancı, dünya üzerinde takribî 450 milyon bireyin ruhsal meseleler yaşadığını belirterek, “Ruhsal hastalıklar sık görülmesi ve cemiyetin her kesimini etkilemesi açısından ehemmiyetli bir millet sıhhati meseleyidir. Rehabilitasyon edilmezlerse şahsi, cemiyetsel ve parasal kayba neden olurlar” dedi.

Dünya Ruh Sıhhati Federasyonunun bir projesi olan Dünya Ruh Sıhhati Günü, 1912 senesinden bu yana ruh sıhhati ve ruh hastalıklarının cemiyette farkındalığını ve uyuşulurluğunu artırmak emeliyle her sene 10 Ekim’de kutlanıyor. Medicana Konya Sağlık Kurumu Doç. Dr. Hatice Harmancı bu emel ile ruh sıhhatinin ehemmiyetinin anlaşılması ve cemiyetin bu mevzuda bilinçlendirilmesi için bilgiler verdi. Harmancı, ruh sıhhatinin insanların hayat niteliğinin korunması açısından ehemmiyetli olduğunu belirterek, “İnsan biyo-psiko-sosyal bir varlıktır ve sağlam bir benlik için bu üç ayağın da sıhhatli olması gerekmektedir. Ruh sıhhati bireylerde yeti yitiminin yasaklanması ve hayat niteliğinin korunması açısından ehemmiyetlidir. Sosyal yaşamda, iş hayatında, cemiyetsel katılımlarda beklenen performansı sağlayamama, içe kapanma, yalnızlaşma, yapım kapasitesinin eksilmesi yeti yitimi olarak tasvir edilmektedir. Dünya Sıhhat Teşkilatı istatistiklerine göre, en fazla yeti kaybına neden olan 10 hastalık grubundan 5 tanesi ruh hastalıklarındandır. Bu hastalıklar sırasıyla ’depresif bozukluklar’, ’içki kullanımı’, ’bipolar bozukluk’, ’şizofreni’ ve ’obsesif kompulsif bozukluktur’” ifadelerini kullandı.

“Ruh hastalıkları bir millet sıhhati meseleyi”

Doç. Dr. Hatice Harmancı, dünya üzerinde takribî 450 milyon bireyin ruhsal meseleler yaşadığını belirterek, “Ruhsal hastalıklar sık görülmesi ve cemiyetin her kesimini etkilemesi açısından ehemmiyetli bir millet sıhhati meseleyidir. Rehabilitasyon edilmezlerse şahsi, cemiyetsel ve parasal kayba neden olurlar. İnsanların yüzde 25’i hayatlarının bir yarıyılında ruhsal hastalıklardan etkilenir. 75 yaşına gelmiş şahıslar arasında rastgele bir ruh hastalığı yaşamış olanlar yarıdan çoktur yüzde 50,8. Belirli bir zaman diliminde popülasyonun yüzde 10’unda ruhsal hastalık görülür. Bugün dünya üzerinde takribî 450 milyon bireyin ruhsal meseleleri olduğu, 20 milyon insanın da ruhsal meseleler sebebiyle destek arayışı içinde olduğu öğrenilmektedir. Birinci basamak sıhhat kuruluşlarına müracaat eten takribî her dört bireyden birinin müracaat sebebi ruhsal meseleler ve bunların çoğu noksan rehabilitasyon görmektedir” dedi.

“İrtibat marifetlerinin eksilmesi ruhsal hastalıkların başında geliyor”

Psikiyatr Uzmanı Hatice Harmancı, ruhsal hastalıkların bir mühürleme vasıtayı görülmesinin rehabilitasyona erişimi yasakladığını da vurgulayarak, “Değişen dünya algısı, savaşlar, kayıplar, göçler, çoğalan iş yükü, sosyal içe çekilmelerle daha çok yalnızlaşan insanların kendini ifade edebilme eforlukları ve irtibat marifetleri eksilmekte ve ruhsal hastalıkların görülme oranları çoğalmaktadır. Yaşlılarda çoğalan ve yaşla beraber ilave edilen fiziksel hastalıklar, ilaç kullanımları, eş ve yaşıt kayıplarının olması psikiyatrik hastalıkların daha sık görülmesine neden olabilmektedir. Ruhsal hastalıkların bir mühürlenme vasıtayı görülmesi rehabilitasyona erişimi geciktirmekte veya yasaklamaktadır. Ruh sıhhatinin korunması için cemiyetin yaş niteliğinin çoğaldırılmasına, fertsel ifade serbestliğinin sağına, cemiyetsel üretkenliğin geliştirilmesine, kendine yetebilen sıhhatli fertlerin yetiştirilmesine imkân sağlanmalıdır” şeklide konuştu.

Konya Haber - 16:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.