Az bulutlu
 • EURO 4.66
 • DOLAR 3.79

Ramazan sofralarının vazgeçilmezleri tezgahları süslüyor

Konya’da hurma satışı yapan Enver Bilmek, bugünlerde vatandaşların rağbet göstermeye başladığını söyledi.
Konya Haber - 24 Mayıs 2017 10:47 A A

Konya’da hurma satışı yapan Enver Bilmek, bugünlerde vatandaşların rağbet göstermeye başladığını söyledi. Fiyatlar hususunda vatandaşlarda huzursuzluk olduğunu da ifade eden Çakmak, hurmaların pahalı olmadığını, hatta geçen seneye tarafından birazcık daha düşük fiyatta olduğunu belirtti.

“Vatandaş 10 liralığı da alıyor, 100 liralığı da alıyor”

Bilmek, hurma fiyatları hakkında data vererek, “Fiyatlarımız 10 liradan başlıyor 100 liraya değin hurma çeşidi var. Vatandaşların bütçesine tarafından. Vatandaş 10 liralığı da alıyor, 100 liralığı da alıyor. Kaliteye tarafından değişiyor natürel. Yurttaş Medine hurmasını daha çok seçim ediyor. Azıcık daha sakızlı, tat alma tadına azıcık daha pozitif ahenk sağlıyor. Onun için Medine hurması azıcık daha ağırlıklı” dedi.

İyi hurmanın kıvırcık ve etli olduğunu ifade eden Anlamak, “Mülk kendini anında gösteriyor zaten. Hurmanın çizgili, yumuşak ve etli olması daha iyidir. Hurma da kandırma fazla var. Müşteri bir koli hurma alacağım diyor, kabuklusunu da içerisine karıştırıyor, küçüğünü de, büyüğünü de karıştırıyor. Vatandaşlarımız zaten dıştan hurma almıyor. Egzoz dumanından, yolun tozundan nedeniyle almıyor. Manâlı olan hijyenik olması ve toz görmemesi” biçiminde konuştu.

Pastırma satışları henüz hareketlenmedi

Yine ramazan sofraların aranan yiyecekleri aralarında bulunan pastırma satışlarında ise hemen şimdi hareketlilik yaşanmıyor. Esnaf Tamer Üçyıldız, Ramazan ayı öncesi acilen artı bir hareketlik olmadığını dile getirdi. Ramazandan iki gün önce hareketliliğin başladığını aktaran Üçyıldız, ay içerisinde 1 hafta 10 gün dek hareketliliğin seri olduğunu, sonra bir durgunluk döneminin başladığını ve bayrama 1 hafta kala yeniden hareketliliğin başladığını söyledi. Pastırma fiyatlarının geçen seneye göre fazla eksik artışla satıldığını da ifade eden Üçyıldız, “Fiyatlar alışılagelmiş sayılır. Fazla olağandışı bir çoğalma yok. Normal sattığımız but pastırmalar 75 liradan, bonfile 90 liradan, sırt ise 85 liradan satılıyor. Vatandaşlar pastırmayı alırken ya makine ya da elde derhal kestirsinler ve taptaze yesinler. Etin en yumuşak kısımları sırt ve bonfile kısımları oluyor. Bilhassa onlardan alırlarsa fazla memnun kalırlar” diye konuştu.

Konya Haber - 10:47 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]