Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
 • EURO 6.11
 • DOLAR 5.38

Rüyasında gördüğü meyveden 250 ton üretti

Uzun senelerdir ilk kez elma elde etmek üzere dağıtılmış meyvelerden yetiştirmesine rağmen istediği geliri elde edememesinin peşinde 6 sene önce rüyasındaki ‘hünnap düşey’ sesi üstüne çiftliğindeki meyve ağaçlarını söküp yerine Türkiye’nin en büyük hünnap bahçesi.
Güncel - 16 Ekim 2017 11:58 A A

Uzun senelerdir ilk kez elma elde etmek üzere dağıtılmış meyvelerden yetiştirmesine rağmen istediği geliri elde edememesinin peşinde 6 sene önce rüyasındaki ‘hünnap düşey’ sesi üstüne çiftliğindeki meyve ağaçlarını söküp yerine Türkiye’nin en büyük hünnap bahçesini kuran evli ve 4 çocuk sahibi Karan, diktikleri hünnaplardan 2. yılda 12 ton, 3. yılda 35 ton, 4. yılda 50 ton, 5. yılda 70 ton mahsul alması sonrası bu yılki hasattan da takriben 100 ton ürün elde etmeyi hedefliyor.

“GÖRDÜĞÜM RÜYA İLE TİCARİ HAYATIM AYRINTILARIYLA DEĞİŞTİ”

Hünnaptan elde ettiği gelirle borçlarını ödeyen Boğaziçi Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu Karan, “Gördüğüm rüya ile ticari hayatım en ince ayrintisina kadar değişti. Rüyadaki ses bana ‘daha ne duruyorsun. Bütün tarlaların kenarına hünnap dikey’ diyordu. Kafamın içinde döndü bu rüya. İnsanlarla istişare ettiğimde dikmemi söylediler. Tanınmadığını söylediler. Halbuki meyvenin ciddi bir geleceği vardı. Bunu da yaşayarak gördük” diye konuştu.

ÇİNLİLER ‘SÜPER MEYVE’ DİYOR

Hücreli yenileyici özelliğiyle bütün vücudu destekleyen hünnap meyvesine Çinlilerin ‘süper meyve’ dediklerini, Amasya’nın hünnap yetiştiriciliği açısından son derece düzenli iklim koşullarına sahip olduğunu anlatan 49 yaşındaki Karan, hazırlayacağı hünnap paketlerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da göndereceğini söyledi.

HÜNNABIN FAYDALARI

Hünnap pektin, tanen, müsilaj, şeker ve C vitamini ihtiva ediyor. Hünnap, reçel ve sirke yapımının yanı sıra nebati ilaç olarak da kullanılıyor. Hünnabın, astım ve solunum sistemi hastalarına çok yardımcı olduğu, balgam sökücü ve öksürük kesici özelliği olduğu biliniyor. Kanı temizleyip bağırsakları çalıştıran hünnap, streste vücudun kendini baştan yapı etmesini hızlandırıyor. Nezle ve soğuk algınlığına karşısında direnci artıyor. Şekeri dengeliyor. Zihni ve bedeni takâtsizlik, zafiyet, sancı kaynaklı uykusuzluk durumlarında insana baskı veriyor ve ateşi de düşürüyor. Uzmanlar her sabahtan 3 hünnap yemeyi tavsiye ediyor.

Murat Çelik A.Güncel - 11:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]