15° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.45
 • DOLAR 5.60

“Sanayi Üretiminde Beklentilerin Üzerinde Gerçekleşen Bu Artış, Ülkemizin Büyümesini Pozitif Etkileyecektir”

Konya Haber - 9 Haziran 2017 09:14 A A

Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, Nisan ayında yıllık bazda yüzde 6.7 artan sanayi üretiminin son bir yılın zirvesini gördüğünü belirterek, “Sanayi üretiminde beklentilerin üzerinde gerçekleşen bu artış, ülkemizin büyümesini pozitif etkileyecek ve Türkiye bu yıl beklentilerin üzerinde bir büyüme performansı gösterecektir” dedi.
Nisan ayı sanayi üretiminin aylık bazda yüzde 2.3, yıllık bazda ise yüzde 6.7 artış kaydettiğini hatırlatan Kütükcü, “Ülkemizde sanayi üretimi son bir yılda iki kez düşüş kaydetti. Bunların ilki geçtiğimiz yılın Temmuz ayında, diğeri ise yine geçtiğimiz yılın Eylül ayında gerçekleşti. Ancak Türkiye tüm badirelere rağmen sanayi üretiminde önemli bir yükseliş ivmesi yakalayarak, Nisan ayında son bir yılın zirvesini gördü. Nisan ayındaki yüzde 6.7’lik artış sanayicilerimizin her şeye rağmen çalışmaya ve üretmeye devam ettiğini göstermektedir” şeklinde konuştu.
En yüksek artış imalat sanayinde
Kütükcü, Nisan ayında rekor kıran sanayi üretiminde yıllık bazda en yüksek artışın yüzde 7.3 ile imalat sanayi sektöründe gerçekleşmesinin de sevindirici olduğuna dikkat çekti. Yaşanan artışlara rağmen Türk sanayisinin halen istenen rekabetçilik düzeyinde olmadığını da ifade eden Kütükcü, TBMM’de görüşmeleri devam eden Üretim Reform Paketinin sanayi için yeni bir dönemi başlatacağını, iş dünyasının üzerindeki TRT payı, emlak vergisi gibi pek çok yükü kaldırarak sanayinin rekabet gücünü artıracağını belirtti.

“Konya güçlü destek veriyor”
Konya’nın da ülkenin sanayi üretimine güçlü destek veren Anadolu şehirleri arasında yer aldığını kaydeden Kütükcü, “Şehrimiz makine imalat sanayi, otomotiv endüstrisi, gıda sanayi, araç üstü ekipman, savunma sanayi gibi pek çok sektördeki güçlü üretim yapısı ve ihracatıyla ülkemizin sanayi üretimine önemli katkılarda bulunuyor. İnşallah önümüzdeki dönem yeni yatırımlarla birlikte, sanayideki etkinliğimiz ve itici güç rolümüz daha da artacak” ifadelerini kullandı.İHA

Konya Haber - 09:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.