25° Parçalı az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

Savaşın çocukları, kendi müfredatlarıyla eğitim görüyor

Sağlık - 16 Mayıs 2016 14:05 A A

KAYSERİ (AA) – MÜZAHİM ZAHİD TÜZÜN – Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak aileleriyle Kayseri’ye yerleşen okul çağına gelmiş yaklaşık 9 bin Suriyeli çocuktan bin 850’sine, geçici eğitim merkezlerinde kendi müfredatlarına göre eğitim veriliyor.

Suriyeli çocuklar, çatışma ve hava saldırıları yüzünden yarım bıraktıkları veya hiç başlayamadıkları okuma hayallerine, sığındıkları Türkiye’de kavuşuyor.

Kayseri’de okul çağına gelmiş yaklaşık 9 bin Suriyeli çocuktan bin 850’si, geçici eğitim merkezlerinde kendi müfredatlarına göre, 2 bin 500’ü ise devlet okullarında karma eğitim görüyor.

Geçici eğitim merkezlerinde, sığınmacılara matematik, fizik, kimya ve biyoloji gibi dersler 80 Suriyeli öğretmen tarafından Arapça olarak, Türkçe dersi ise 12 Türk öğretmen tarafından veriliyor.

-4 bin 350 Suriyeli öğrenciye eğitim imkanı sunuldu

İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4 bin 350 Suriyeli öğrenciye eğitim öğretim imkanı sunduklarını söyledi.

Suriyeli çocukların kente uyum sağlayabilmesinde eğitim öğretimin oldukça önemli olduğunu vurgulayan Çandıroğlu, “İlimizde 3 geçici eğitim merkezi var. Bu merkezlerde, Suriyeli öğrenciler, kendi müfredatına göre kendi öğretmenleriyle eğitim öğretim görüyor. Bu merkezlerle, sadece mekanı ve eğitim öğretim ortamını vermiş oluyoruz. İdaresine de kısmi katkımız var ama eğitim öğretimle ilgili bütün süreci kendileri takip ediyorlar. Kendi müfredatlarına göre eğitim veriyorlar.” şeklinde konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Suriyeli öğrenciler koordinatörü Ali Erdoğan ise Suriyelilerin 2014 yılından itibaren Kayseri’ye yoğun olarak gelmeye başladığını, bunun üzerine kurum olarak bu ailelerin çocuklarının eğitimi için okullaşmaya başladıklarını söyledi.

Suriyeli öğrencilere gereken desteği sağlamak için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini dile getiren Erdoğan, bu çocukları bir yabancı olarak değil, kendi evlatları gibi gördüklerini aktardı.

– Detaylı bir ön hazırlık yapıldı

Erdoğan, eğitim merkezlerini açabilmek için detaylı bir ön hazırlık yaptıklarını anlatarak, şunları kaydetti:

“Milli Eğitim Bakanlığı yazılar ve genelgelerle neler yapılması gerektiğini planladı. Bizler de 2014 yılından itibaren geçici eğitim merkezleri açmaya başladık. Yani, Suriyeli öğrenciler ve öğretmenlerle okullaşmaya başladık. Şu an için Hürriyet, Eskişehir Bağları ve Argıncık bölgelerinde 3 geçici eğitim merkezimiz ve bunlara bağlı 3 şubemizle yaklaşık bin 850 öğrenciye, 80 Suriyeli, 12 Türk öğretmenimizle eğitim veriyoruz.”

Suriyeli öğrencilere, ilkokul birinci sınıftan lise son sınıfa kadar eğitim verdiklerinin altını çizen Erdoğan, “Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulunun yayınlamış olduğu haftalık çizelgeye göre, dersler işlenmektedir.” dedi.

Suriyeli çocukların eğitimine oldukça önem verdiklerini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

“Kayseri’de okul çağına gelmiş yaklaşık 9 bin Suriyeli çocuk var. Hedefimiz bu çocukların hepsini eğitim öğretime kazandırmak. Şu an devlet okullarımızdaki Suriyeli çocuklarla beraber 4 bin 350 öğrencimiz var. İlkokul ve ortaokul çağındaki çocukların yaklaşık yüzde 70’ini okullarımıza kaydettik ama lise çağındaki çocukların okullaşma oranı yüzde 15 civarında. Bunun nedeni ise yaşadıkları maddi sıkıntılardan dolayı ailelerine destek olmak zorunda kalmaları. İnşallah bunun için de bir çalışma yaparak önüne geçebiliriz.”

Sağlık - 14:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 03
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.