22° Toz
 • EURO 6.39
 • DOLAR 5.54

Savaşın gölgesinde ekmek savaşı

Ülkelerindeki iç savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan Suriyeliler, ara sıra çatışmaların yaşandığı Atme kasabasının sınır komşusu Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde tarlalarda günlük 30 lira yevmiyeyle yer fıstığı toplayarak geçimlerini sağlamaya çalışıyor.  Suriye’deki.
Güncel - 15 Ekim 2017 12:47 A A

Ülkelerindeki iç savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan Suriyeliler, ara sıra çatışmaların yaşandığı Atme kasabasının sınır komşusu Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde tarlalarda günlük 30 lira yevmiyeyle yer fıstığı toplayarak geçimlerini sağlamaya çalışıyor. 

Suriye’deki iç savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan mülteciler, ailelerinin geçimini sağlamak için böylece fazla meslek kolunda çalışıyor. Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yaşayan o kadar çok Suriyeli, rejim muhalifleri ile PYD’ye emrindeki YPG güçleriyle çatışmaların yaşandığı Afrin’in Atme kasabasının sınır komşusu Kuşaklı Mahallesi’nde sınır dibinde yer alan tarlalarda bin 480 liranın çok daha altında yevmiye ile işçilik yapıyor. Yer fıstığı hasadının başlamasıyla birlikte makinelerin toplayamadığı yer fıstıklarını genelde Suriyeliler topluyor.

16 yaşındaki Ahkam Halebi, ablasını İdlib’teki çatışmalarda kaybettikten daha sonra Hatay’a kaçtıklarını belirterek, günde 30 lira yevmiyeyle çalıştığını söyledi. 7 kardeşine baktığını ve aldığı paranın ailesine yetmediğini anlatan Halebi, “Türk askeri İdlib’e girdi. İnşallah iyi olacak. Savaş bittikten sonradan ülkemize dönmek istiyoruz” dedi.
Tarladaki işçilerin çavuşluğunu yapan 51 yaşındaki Zarife Cemiloğlu ise, en az 50 kişiyle sabah saat 05.00’ten öğleden sonradan 15.00’e değin fıstık topladıklarını söyledi. İşçilere topladıkları fıstıkların ağırlığına göre para ödediklerini belirten Cemiloğlu, “Yevmiyeler azami 40 liraya kadar çıkıyor. Aşırı zor ve takâtsizlik veren bir meslek. İnsan yaşamak istiyorsa çalışacak. Fıstıktan sonradan meyve bahçelerine gideceğiz. Bir kişi günde 50 kilo toplar fakat 40 lira şiddet kazanır. Sürekli, her ay meslek değil. Toplama işlerimiz 1 ay sonradan biter. Kışın yan gelip yatacağız. Türk çalışan fazla az. Sigorta değil, güvence yok. Kurtarmıyor kuşkusuz. Mecbur çalışıyorlar” diye konuştu. 

Nuri Pir – Erdal Can İçelli – Adem Karagöz

Güncel - 12:47 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.