22° Toz
 • EURO 6.42
 • DOLAR 5.56

Şehrin Tasarım Atölyesi hizmette

Eski Augustus Otel’deki açılış töreninde açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Fatma Toru, ülkenin kurucu dinamikleri olan gönül, muhabbet, sevgi, derin saygı, yiğitlik, sadakat, acınacak şey, hak duygularını diri tutmak üzere “ben de varım” diyenlere bir zemin oluşturduk.
Konya Haber - 26 Mayıs 2017 17:13 A A

Eski Augustus Otel’deki açılış töreninde açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Fatma Toru, ülkenin kurucu dinamikleri olan gönül, muhabbet, sevgi, derin saygı, yiğitlik, sadakat, acınacak şey, hak duygularını diri tutmak üzere “ben de varım” diyenlere bir zemin oluşturduklarını söyledi. Başkan Toru, “Şehir Halkı, şehircilik, tasarım ve atölye kavramları çağdaş zamanda, belediyeler gibi kamusal ve yönetimsel sistemlerin içerisinde daha çok teknik anlamlarıyla ve somut yönleriyle ele alınmakla birlikte sosyo-kültürel belediyecilik çalışmalarının başlamasıyla yeni bir boyut kazanarak gelişmektedir. Meram Belediyesi olarak, kadim kent Konya’nın gözbebeği Meram ilçemizde, somut şartların iyileştirilmesine dönük çalışmaların yanı sıra, şehrin insan merkezli bir öğe olduğu bilincini sağlamlaştırmak nedeniyle, toplum bilimi disiplinleriyle, teknik ve planlama alanlarının karşılıklı çalışmalarını karşılamak için şehrin tasarım atölyesi gibi kurumların oluşması büyük önem talep etmektedir” dedi.

“Renk kartelasını sizlerle oluşturacağız”

Gayenin gelecek tasavvuru, sanatın estetiği ve bilimin disiplini ile geleceğin tasarlanacağı “Şehrin Tasarım Atölyesi”nde özgürlüğü hissedin, düşünceyi yaşayın, sanatı tadın mesajlarıyla yola çıktıklarını gösteren Başkan Toru, “Kurumsalımızdaki siyah ve beyaz, bütün renklerin karıldığı süre ortaya çıkan renk olan siyah ve bütün asıl renklerin ışığının birleşimden oluşan beyazdır, zıtlığın ve iki gönder olarak tanımlanan renklerin birlikteliğiyle başlayan çalışmalarımızda renk kartelasını sizlerle oluşturacağız. Çeşitliliğimiz ve farklılıklarımız zenginliğimizdir, bu düsturla şehre ve insana dair fikri, düşüncesi, projesi olan bütün hemşehrilerimizi burada çalışmaya ve üretmeye, şehrin geleneğinden aldığımız miras ile geleceği tasarlamaya gösteri ediyoruz” diye konuştu.

“Şehre dair her şey bu atölyede harmanlanacak”

Başkan Toru, Şehrin Tasarım Atölyesi’nin şehre dair, tarih, edebiyat, sanat, kültür, mimari ve yaşam alanlarında şehrin birikiminden aldığı ilhamla günümüz ekollerinin harmanlandığı çalışmaları, faaliyet, atölye ve projeleri içerdiğini dile getirerek, “Atölyemiz, şehre dair daimi değerler ve görüşler üretirken, bu değerli mirasın birikimi ile gelecek aralarında bir köprü kuran, insanların gönül ve fikir dünyasına yerleşecek üretimlerde bulunan, toplumsal değerler ile üretilen düşünceleri totaliter bir şekilde hayata geçirirken, şehrin kimliğini yansıtarak güçlendirecek ve gelecek vizyonunu tasarlayacak bir kurumdur. Fikri projeye, projeyi pratiğe ve pratiği faydaya dönüştürecek olan Şehrin Tasarım Atölyesi çalışmaları, belediyemiz kadar himaye edilecek, kendi bünyesinde incelemeler yaptığı gibi, şehre, insana ve insanın şehrine, şehrin insanına dair çalışmalar üreten öteki birey, kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde olacaktır” biçiminde konuştu.

“Bilim sanat kurulu güzergah gösterecek”

Konusunda uzman akademisyen, sanatkâr ve değerlerden oluşacak Bilim Sanat Kurulu’nun göstermiş olduğu güzergah doğrultusunda projeleri hayata geçireceklerini vurgulayan Başkan Toru, “Sonuç odaklı bir işlem yönetimi sağlayacak olan genç ve enerjik bir ekiple, farklılıkları zenginlik olarak gören kavrayış çerçevesinde, ülkemizde ve dünyada alanında uzman kişilerin katkıları ile planlamadan uygulamaya değin her aşamayı titizlikle çalışacak 2023, 2071 vizyonu ve ötesindeki şehrimiz ile dünyayı tasavvur edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Şehrin kitaplığı”

Şehir ve şehircilik üzerine yayınlanan bütün kitapların bir kurul göre saptama edileceğini ve uygun görülenler kitaplıkta toplanacağını aktaran Başkan Toru, “Yabancı dillerde olanlar tercüme ettirilerek kitaplığımıza kazandırılacaktır hem Konya ve Meram üzerine üretilmiş çabuk, makale, araştırma ve raporlar toplanarak dokümantasyon merkezi oluşturulacaktır” dedi.

Bu projede kullandıkları atölye kelimesinin maddesel yok zihinsel us atölyelerine atıf yaptığına da dikkat çeken Başkan Toru, “Bilimsel ve entelektüel bir görünüm açısıyla konuların işleneceği atölyelerde, gelenekli model geliştirilerek, sanatçı ve çırak titizliğinde konusuna göre, ayrı sayılarda katılımcıyla, 2 saatten 2 aya 2 yıla değin uzayabilecek muhtelif atölyeler hazırlanmıştır. Okur-Yazar Atölyesi, Meram’ın Çınarları, Dijital Sanatlar Atölyesi, Film Atölyesi, İnternet Radyo Atölyesi, İnternet Gazete ve Dergi Atölyesi, Işığa Çizmek (Resim Atölyesi), İçimdeki Sesler (Seslendirme Atölyesi), Yeni Medya Yazarlığı atölyelerinde, aynı model ve disiplinlerle, sektörün duayeni isimlerle incelemeler yürütülecektir” diye konuştu.

“Neden Augustus otel tercih edildi?”

“Şehrin Tasarım Atölyesi” için çalışma alanı olarak Augustus Otel’i seçmelerindeki etkenlerri aktaran Başkan Toru, “Bugüne kadar otel olarak hizmet veren lakin tarihi bir bina olmasından nedeniyle otel konforunu en fazla seviyeye çıkaramadığımız, şehrimizde son 2 sene içerisinde yeni otellerin hizmete girmesiyle toplu rezervasyonlar için butik otelden ziyade büyük otellerin tercih edilmesi sebebiyle, konaklama seviyesini yakalayamayan tarihi ve kültürel mirasımız olan Agustus binasına yakışacağını düşündük” şeklinde konuştu.

“Başkan Toru projenin 5n 1k’sını verdi”

Başkan Toru, projeyi gazeteciliğin olmazsa olmaz kuralı 5N 1K ile anlatarak, “Ne? şehre dair her şey. Neden, neden? Çünkü şehrimizi seviyoruz. Nerede? Çok özel ve hoş bir mekanda. Ne vakit? Bugünden itibaren tüm zamanlarda. Nasıl? Azim ve gayretle. Kim? Sizinle birlikte olduğumuz biz” ifadelerini kullandı.

Başkan Toru’nun konuşmasının arkasından protokol mensupları kadar Şehrin Sanat Atölyesi’nin başlangıç kurdelesi kesildi. Ardından ise İlçe Kaymakamı Resul Çelik, Başkan Toru ve diğer katılımcılar atölyelerde incelemelerde bulundu.

Eski Augustus Otel’in bahçesinde düzenlenen açılış törenine, Meram Kaymakamı Resul Çelik, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Selçuklu Belediyesi Başkan Vekili Faruk Ulular, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Meram Koordinatörü Sema Ersöz, Meram Bayan Meclisi Başkanı Feray Civcik, Meram Gençlik Meclisi Başkanı Sergen Gör, AK Parti Meram İlçe Bayan Kolları Başkanı Sevil Tosunoğlu, Konya Muhtarlar Derneği Başkanı Celal Duran, Meram Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Ermiş, meclis üyeleri, muhtarlar, STK temsilcileri, gazeteci ve köşe yazarları ile fazla sayıda misafir katıldı.

Konya Haber - 17:13 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.