-3° Sisli
 • EURO 6.10
 • DOLAR 5.33

Selçuk Üniversitesi 21 farklı türde hizmet sunuyor

Toplantıda selamlama konuşması yapan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof.
Konya Haber - 17 Mayıs 2017 16:52 A A

Toplantıda selamlama konuşması yapan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, sektörel hizmetler konusunun göreve geldiklerinde başladıkları çalışmalardan birisi olduğunu belirterek, “Bugünkü YÖK’te yaptığımız toplantıda da tam da buna karşılık gelecek bir konuyu ele aldık. YÖK, 5 araştırmacı üniversite belirleneceğini ve bu üniversitelerin keza daha artı kaynaktan yararlanacağını ayrıca de çalışacak personel ve akademisyen temininde daha esnek kurallarla yönetileceğini, azıcık daha özerk olacağı açıklama edildi. Analist üniversite sayısının 10’a çıkarılmasını kararlaştırdıklarını, 5 de aday üniversite belirlediklerini ifade ettiler. Natürel bu bizim hedeflediğimiz bir husustu. Selçuk Üniversitesinin keza bilimsel anlamda keza stratejik anlamda kayda değer bir üniversite olması için mücadele sarf ediyoruz. Devletimize katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bütün çalışmalarımızı, akademisyenlerimizi motive edecek ve yalnızca araştırma işiyle, yalnızca eğitim-öğretim işiyle uğraşacak ülkü getirme çabası içerisindeyiz. Özlük hakları konusunda hiçbir sıkıntıları olmasın istiyoruz. Araştırma ve kaynak noktasında hiçbir bıkkınlık ve endişeleri olmasın istiyoruz. Onlardan beklediğimiz tek husus bu milletin emaneti olan evlatları iyi bir şekilde yetiştirmek, ülkenin bize tahsis ettiği kaynakları, imkanları en iyi şekilde değerlendirip rant elde etmektir. Yani ülkenin cari açığını kapatmaya karşın işler yapmak zorundayız. Bizden önce verilen emeklerin tamamını faydaya dönüştüreceğiz” dedi.

“Selçuk Üniversitesi kayda değer sıralarda yer alıyor”

Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Kara ise, “Selçuk Üniversitesi birimleriyle geniş bir camia olmakla beraber büyük ve donanımlı araştırma merkezleri ilk kez edinmek üzere 37 başvuru formu ve araştırma merkeziyle, 2 bin 500 civarında akademisyeni, bin 300 civarında idari personeli ve 100 bine yaklaşan öğrenci potansiyeli ile beraber 350 civarında AR-GE laboratuvarına sahip büyük bir üniversitedir. Selçuk Üniversitesi; bilimsel düşünceyi temel bölge, kurumsallaşmış, girişimci ve yenilikçi, sosyal sorumlu, çevreye aklıselim ve bu konuda son derece ustalaşmış bireyler yetiştirmek, sürdürülebilir yeniden yapılanma odaklı çalışmalar yerine getirmek, toplum yararını gözeterek bu süreci devam ettirme vizyonuna sahip köklü bir üniversitedir. Dünya çapında bir üniversite olmayı özlem ediyoruz ve bu doğrultuda sektörel bilgi sistemimiz de dünya çapında var olan bir üniversite olduğumuzu, paydaşlarımızla paylaşmayı bizlere sağlayacak bir ara yüz olarak son derece manâlı olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

42 takvim köklü bir geçmişe sahip Selçuk Üniversitesinin AR-GE’ye büyük tartı verdiğini söyleyen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kara, “Ülkemizin 2023 hedeflerine ve en önemlisi de 10. Yeniden Yapılanma Planı ile uyumlu araştırma önceliklerine ve bunları sürdürebilmeye karşın çalışmalarımızı da bu toplantıda değerlendireceğiz. TÜBİTAK öncelikli alanlarını ve AR-GE stratejisi belgesini yayınladıktan daha sonra üniversitemiz nano-teknoloji araştırmalarında ve cihaz fiziği ve sanki geçirgen teknolojileri dediğimiz güneş enerjisi panel teknolojilerinde TÜBİTAK göre yetkinlik almış ve öncelikli alanlara da sahip olabilecek araştırmacıları yetiştirmeye devam etmektedir. Üniversite-sanayi işbirliği noktasında odalarla olan yakın ilişkimiz ve Konya Sanayi Odasının içindeki danışmanlar kurulumuzla yapılacak çalışmaların üniversitemizle beraber sürdürülmesini sağlıyoruz. Bu işbirliğinin başında Teknokentimiz gelmektedir. Ayrıca KOP kapsamındaki 8 ilimizdeki 11 üniversite ile sabit ÜNİKOP’un da kurucusu tekrar üniversitemizdir. Üniversitemiz 183 üniversitemizle beraber YÖK Kalite Kurulu kadar dış yoklama sürecine ast tutulan 20 üniversite arasındadır. Bu üniversiteler arasında en güçlülerinden biri olduğunu gördük. Enerjik yanlarının fazla olduğunu, iyi bir yönetimle ve iyi bir AR-GE kültürünün sahip olduğu üniversiteler arasında yer aldık. Bölgenin sağlamış olduğu otomotiv, enerji ve hap sektörüyle ilgili alanlar stratejimizin içerisindedir. 2023, 2053 ve 2071 vizyonlarını yarına taşıyabilecek genç nesillere aktararak bu süreci yürütmesini bekliyoruz. Üniversiteler arasında 12’nci, devlet üniversiteleri aralarında 7’nci, teknik olmayan üniversiteler sıralamasında da Boğaziçi Üniversitesinden sonra 2’nci sırada yer alıyoruz. Fikri Sahiplik Havuzu sıralamasında 1’inci sıradayız. Girişimcilik ve Yenilikçi Kültürü sıralamasında da 2’nci sırada yer alıyoruz. Bu endekslerde yalnızca bölgemiz ve ülkemizde değil aynı zamanda uluslararasılaşmaya da fazla ağırlık verdiğimizi kullanmak istiyoruz” diye konuştu.

“Selçuk, Anadolu’nun inovasyon ve teknoloji üssü olarak görülüyor”

Veri sisteminin tanıtımını yapan Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Kara da, “Selçuk Üniversitesi, bilimsel alanda hür, kurumsal anlamda özerk, şeffaf ve hesap verebilen, iştirakçi ve farklılıklara saygılı, paydaşları ile kesintisiz işbirliği içinde, rekabetçi, kalite ve öğrenci odaklı, etik ilkelere emrindeki yoluna devam etmektedir. Üniversite olarak dört temel görevimiz var. Bunlar; eğitim-öğretim faaliyetlerimiz, bilimsel çalışmalar, sektörel hizmetler, sosyal sorumluklardır. Eğitim-öğretim açısından baktığımızda büyük Türkiye’nin büyük üniversitesi karşımıza çıkıyor. 568 uluslararası yükseköğretim işbirliği anlaşması, Türkiye’de birincil ve tek Erasmus Evi ile de eğitim-öğretim alanında başarılara imza atan bir üniversitedir. Selçuk Üniversitesi Anadolu’nun inovasyon ve teknoloji üssü olarak görülmektedir. Üniversitemizde 341 laboratuvar bulunmaktadır. Bir kısmı tatbik-araştırma bir kısmı eğitim-öğretim amaçlı kullanılmaktadır. 30’u aşkın Uygulama ve Araştırma Merkezi faaliyet göstermektedir. Selçuk Üniversitesi çoğu sektöre yönelik hizmet sağlayabilecek, uzman insan kaynağını enerjik bir teknolojik daha alçak yapıya sahip olduğunu görüyoruz. Bilişim, Yazılım ve Telekomünikasyon sisteminde, Enerji ve Çevre, Yiyecek, Tarım ve Hayvancılık, Kültür ve Turizm, Sıhhat ve Spor, Sanat ve Medya, Sanayi ve Teknoloji, Toplumsal, Kurumsal ve Kişisel Hizmetler, Inşa ve Yer Bilimleri bu sektörlerde faaliyet bildiren bir hizmet kurumuyuz. 9 sektöre karşın 21 hizmet türü sunuyoruz. Selçuk Üniversitesi olarak bu sektörel amaçlarımız var. Bu amaçlarımız; sektörel hizmetlerimizi tanıtmak ve erişimi kolaylaştırmak, bilimsel araştırmalarımız için yeni kaynaklar karşılamak, üniversite-sektör işbirliğini fazla yönü olan uğraş bildiren bir üniversiteyiz” ifadelerini kulandı.

Dedeman Otelde gerçekleşen tanıtım toplantısına Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Eğitim Araştırma Yerleşkeleri Rektörü Prof. Dr. Ercan Kahya, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Okka, Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut ve Prof. Dr. Hüseyin Kara, Selçuk Üniversitesi Genel Sekreteri İbrahim Halıcı, MÜSİAD Konya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Okka, Selçuk Üniversitesi Kurumsal Iletişim Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Ahmet Şimşek, Afiyet Kültür ve Spor Daire Başkanı Hayrettin Hayrullah Sofuoğlu, öğretim üyeleri ile kurum ve kuruluşların temsilcileri, iş dünyasının temsilcileri ve davetliler katıldı.

Konya Haber - 16:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  KONYA’DA POLİSE SÜRPRİZ KUTLAMA
  Konya’da faaliyet gösteren “Eren’den Sonra İyilik Hareketi Grubu” üyeleri, kavga ihbarıyla olay yerine gelen polis ekiplerine sürpriz yaptı. iphone 7 plus phone cases rubber iphone 8 case tree of life Eren’den Sonra İyilik Hareketi Grubu üyeleri, Türk Polis Teşkilatının Kuruluşu’nun 173. whale iphone 8 plus case yıl dönümü dolayısıyla İl Emniyet Müdürlüğü asayiş ekiplerine sürpriz […]