10° Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
 • EURO 6.11
 • DOLAR 5.38

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Akademik Kurul toplantısı

Toplantıda, fakülte bünyesine yeni katılan öğretim üyelerinin tanıtımı, fakülte stratejik planı, öğrenci hareketliliği, akademik kadro, eğitim-öğretim faaliyetleri, gelişim sınavı, BİLKAR ve hastaneyle ilgili çok sayıda konu değerlendirildi.
Konya Haber - 16 Ekim 2017 11:57 A A

Toplantıda, fakülte bünyesine yeni katılan öğretim üyelerinin tanıtımı, fakülte stratejik planı, öğrenci hareketliliği, akademik kadro, eğitim-öğretim faaliyetleri, gelişim sınavı, BİLKAR ve hastaneyle ilgili çok sayıda konu değerlendirildi. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Fakülte Dekanı Prof. Dr. Serdar Göktaş, “209 öğrencimiz fakültemize tescil yaptırdı. genel olarak baktığımızda gittikçe kalabalıklaştığımızı görüyoruz. Toplam kalanlar ve yatay geçişlerle birlikte dönem bin 250 öğrenci oldu. 198 yurt dışı kaynaklı öğrencimiz var. Diğer fakültelere baktığımızda oldukça iyi bir rakam. Konuk öğrenci oranımız oldukça yüksek. Fakültemiz 2002-2003 yılında birincil öğrencilerini aldı. 2009 yılından itibaren bu binada eğitimini almaya başladı. 2009 yılında birincil mezunlarını verdi. hemen 9 dönemde toplamda 777 hekim arkadaşımız yetişti ve milletimizin hizmetinde görevlendirildi” diye konuştu.

“Sene sonu itibariyle yatak sayımız 962’ye yükselecek”

Hastane Başhekimi Doç. Dr. Hüseyin Yılmaz, hastane fiziksel mekanlarında keskin bir değişikliğin olmadığını belirterek, “Yalnızca yatak sayılarımızda bir artma var. 2017 yılsonu itibariyle 896 olan yatak sayımız 962 olacak. Burada 48 yatak yoğun bakım, 18 yatakta palyatif bakım merkezinin devreye girmesiyle gerçekleşecek. 2016 yılında başlayan 2017 yılında sonuçlanan ameliyathane birinci modül inşaatı, yeni doğan, anjiyo ünitesi, acil servis ve göğüs hastalıkları yoğun bakım ünitesi devreye girdi. Akademik ve yönetimle ilgili personelimizde sayı olarak bir değişim değil. Tekrar 2 bin 100 civarında toplam personelimiz var. Bunun bin 250’si taşeron hizmetiyle çalışan personelimiz, 450 civarında kadrolu personelimiz, 400 civarında da akademik personel hastanemizde hizmet vermektedir. 2017 yılında da sıradan genel giderlerimizde keskin bir değişim olmadı” dedi.

“Tıp fakülteleri daima organize ve disiplinli”

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin konuşmasında, tıp fakültelerinin defalarca daha organize ve disiplinli olduğunu belirterek, “Bunun temelinde de yaptığı işin önemi ve ciddiyeti yatar. Bu da insan sağlığıdır. İhmali götürmez. Hiçbir süre da ‘eyvah’ deme şansımız yok. Onun için bu işin ciddiyeti kişiliğimize de, iş hayatımıza da, uygulamalarımıza da yansıyor. Yeni gelen tüm arkadaşlarımıza güzel geldiniz diyorum. Fakültenin büyüklüğü dikkate alındığı vakit fakültedeki öğretim üyesi sayısının 200’ün aşağı kalması gerekli. Eğer 200’ün üstüne çıkarsa kalabalıklaşma ve hantallaşma başlar. Mevcut yatak kapasitesi ve derslikleri dikkate alarak bunu söylüyorum. derhal bu rakam 160’larda” ifadelerini kullandı.

“Ek yapı projemizi, metro çalışmaları nedeniyle beklemeye aldık”

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne ek yapı yapılmasına karşın süreci değerlendiren Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin, “Morfoloji binasını otopark içerisine ya da daha yerinde olan bir yere yapmak gerekiyor. E bloğu da boşaltıp bambaşka amaçlar için kullanabiliriz. Hastanenin hizmet birimlerini veya değişik klinik eğitim birimlerini buraya aktarabiliriz. Bunların planlamasını yapıyoruz. Normalde proje aşaması her yerde her şey tamamlanmıştı. Gökkuşağı tarafına iki ek blok inşaatımız hazırdı. Ama metro planlaması aşamasında, planlamayı yapan arkadaşlarla görüştük. Bizim ilave blokları planladığımız alana metro durağı yapılacak” ifadelerini kullandı.

“Üniversite kampüs alanından geçen birincil metro olacak”

Metro planı hakkında bilgi veren Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin, “Yapılması planlanan metro, ülkemizde üniversite kampüs alanından geçen birincil metro olacak. Hastanemiz yanıbaşına yapılacak metro durağında sivil vatandaşların inmesine müsaade edilecek, ama kampüs duraktan inen kişinin metro durağından çıkabilmesi için öğrenci kartını veya personel kartını okutması gerekecek. Akabinde eğitim araştırma denek merkezimizin önünden devamlı bir hat ile arazimizin ileri kısımlarında bir depolama alanını Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na görev ettik. Kampüs alanımıza bugüne kadar çok büyük hizmetler vermiş olan lakin artık kampüs trafiğini tıkama noktasına getiren tramvay hattını da iyice kaldırmış olacağız. Projenin bitiş süresi 2022 gözüküyor” diye konuştu.

Toplantıya, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Göktaş ve yardımcıları, Hastane Başhekimi Doç. Dr. Hüseyin Yılmaz ve yardımcıları ile öğretim üyeleri katıldı.

Konya Haber - 11:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]