21° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.48
 • DOLAR 5.63

Selçuk Üniversitesi Yunak MYO açıldı

Dr.
Konya Haber - 10 Mayıs 2017 11:48 A A

Dr. Mustafa Şahin’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Yüksekokul bahçesinde gerçekleştirilen törenin başlangıç konuşmasını yapan MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kadir Öztaş, “2010 yılında okulumuzun temeli Yunaklı hayırseverlerin ve ilçemizin yöneticilerinin de katkısıyla atıldı. 2013 yılında maliye, bankacılık ve sigortacılık ile elektrik bölümlerinin kurulması kararı çıktı. 2016’da maliye bölümümüze öğrenci aldık. Hemen o ilk öğrencilerimiz şu lahza aramızdalar. Bankacılık ve sigortacılık bölümümüze de önümüzdeki dönem öğrenci alımına başlayacağız” dedi.

Yunak’ın dar kalmış Aşık Molla Rahim gibi bir değerini de fark ettiklerini açıklayan Öztaş, “Bilim dünyası da yeni ayrım ettiğini ifade etti. Böyle bir değerin Yunak’ta yaşatılması namına ilk adımı da biz açtırmak istedik. Okulumuzda düzenlediğimiz okuma salonuna ‘Aşık Molla Rahim Okuma Salonu’ adını verdik. Okulumuzun bugünlere gelmesinde bizlerden katkısını esirgemeyen herkese fazla teşekkür ederiz” diye konuştu.

“Burada imece usulünün nasıl hayata geçirildiğini görüyoruz”

SÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, “Açık ve net söylüyorum. Bu halk müziği, büyük bir halk müziği. İnsanlık tarihi var olduğu sürece fakat 5 bin yıllık bir geçmişi vardır. Tarih sahnesinde her zaman varsa her zaman etkinse defalarca dominantsa ve hep belirleyiciyse bu onun karakterinde var olduğu içindir. Burada görüyorum fakat Yunak’ın değerli yönetimsel görevlileri ve hayırseverleri bizim ilçedeki okulumuzun sorumluluğunu alıp kendilerine tasa edinmişler. Biz ne yapabiliriz diye düşünüyorlar. Çocuklar bizlere emanet diyorlar. Biz bu çocukları, kendi çocuklarımızın yerine koyduk diyorlar. Bayağı şartlarda Batılı bir mantıkla düşünselerdi ‘eğitim-öğretim işi YÖK’ün işidir. Rektörünü atamıştır ve bizi ilgilendirmez’ diye düşünürlerdi. Lakin görüyorum ama imece usulünün nasıl hayata geçirildiğini ve nasıl meslek birliği yapıldığını canlı olarak burada yaşamış ve görmüş olduk. Bu milleti büyük bir halk müziği yapan özellikler tam da burada karşımıza çıkıyor. Selçuk Üniversitesi 95 bin öğrencisi 2 bin 700 akademik personeli, 3 bine yakın yönetimsel personeliyle ülkemizin en topluluk ikinci üniversitesidir. Ülkemizin gelişmesi, kalkınması ve bilimsel arenada saygıdeğer yer kazanması için çalışmaktadır. Üniversiteler, ülkelerin gelişmesi için lokomotif kurumlardır. Ülkenin ihtiyacı olan eğitimli ve tecrübeli bürokratları ve her alanda gereklilik duyulan tecrübeli insanları yetiştirmekle, bilgiyi üretmek ve yaymakla hükümlüdürler. Üniversitemizin tüm birimlerinde olduğu gibi Yunak’ta da ülkemizin gelişmesinde yöresel farklılıkları bira arada tutan bir kültür ortaya çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

“Doğu toplumu uyandı ve üzerindeki baskıyı kırdı”

Konuşmasında tarihin yeniden yazıldığını açıklayan Prof. Dr. Şahin, “İnsanlık tarihinde tarihi olaylara baktığınızda yön veren olaylar, hep Doğu- Batı arasındaki çatışmalar olmuştur. Doğu üretmiştir, Batı sömürmüştür. Doğu geliştirmiştir, Batı daima imha edip saldırmıştır. Doğu hep kendini savunmuştur. Bilim adamları bunu fazla açık ve net belirtiyorlar. 2000 takvim bir Bizans ve Roma hakimiyetinin peşinde, bin beş yüz yıllık dönemde Batı’nın gücünü kaybettiği ve Doğu’nun yeryüzüne ve dünyaya baskın olduğu bir dönem yaşanır. Ve bu dönemin 600 yılının temsilciliğini Osmanlı Devleti gerçekleştirmiştir. Her alanda gelişmeler olmuştur. Ama son 300 yıldır Batı’nın başat olduğu, Aydınlanma Çağı’nın baskın olduğu modern ve teknolojik çağın dünyayı ne hale getirdiğini defalarca birlikte görüyoruz. Yaşanan iki dünya savaşında yaklaşık 110 milyon insan katledilmiştir. O katliamların sonucu Batı robotlaştırdığı insanlarla başat olmuştur. Lakin bundan böyle Doğu toplumu uyandı ve üzerindeki baskıyı kırdı. Ve yeniden istikbalini atama noktasına geldi. Bu süreçte de Türkiye Cumhuriyeti’ne çok manâlı devir düşüyor. Mazlum milletlerin umudu durumundayız. Cumhurbaşkanımız ‘Dünya beşten büyük’ diyorsa bu dünyaya meydan okumaktır. Mademki bunu benim Cumhurbaşkanım söylüyor, biz bunun arkasını üniversiteler, bilim adamları ve bilim camiası olarak doldurmak zorundayız. Ve fazla çalışmalıyız. Çünkü bizim için buradan başka vatan yok. Gidecek başka yerimiz değil ve ölsek ölümüz bu topraklara gömülecek. Birlik ve birliktelik son derece önemlidir” biçiminde konuştu.

Rektör Şahin’den ziyaretler

Açılış konuşmalarının arkasından, protokol üyeleri Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’e teşekkür plaketi ibraz etti. daha sonra protokol üyeleri kadar Yunak MYO’nun başlangıç kurdelesi kesildi. MYO binasında incelemelerde bulunularak Aşık Molla Rahim Okuma Salonu’nun açılışı da gerçekleştirildi.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin ve beraberindeki heyet, açılışın arkasında, Yunak Belediyesi tarafından yapılacak olan bir iş merkezinin esas atma törenine katıldı. Rektör Şahin, Yunak’ın gerisinde, Akşehir’de de bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya’yı ve Selçuk Üniversitesi Akşehir Kadir Yallagöz Sağlık Durumu Yüksekokulu’nu da ziyaret eden Rektör Şahin, okulun yöneticileriyle bir araya gelerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Törene, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’in yanı sıra, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Musa Heybet, Selçuk Üniversitesi MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kadir Öztaş, Kurumsal Iletişim Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Ahmet Yıldırım, dekanlar, müdürler, Konya, Yunak ve yakın ilçelerin adli, idari ve mülki yöneticileri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Konya Haber - 11:48 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.