13° Açık
 • EURO 6.45
 • DOLAR 5.60

Selçuk Üniversitesinin desteğiyle Zeynel Bey Türbesi taşındı

Dr.
Konya Haber - 24 Mayıs 2017 14:51 A A

Dr. Osman Nuri Çelik ve Teknik Bilimler Iş Yüksekokulu İnşaat Bölümü Öğr. Gör. Dr. Mehmet Ali Lorasokkay’un da katkılarıyla taşındı.

‘Zeynel Bey Türbesinin Nakliye ve Koruma Yapımı İşi’ dahilinde yapılan tarihi eserin taşınacağı 25 metre genişliğindeki servis yolunun üst yapısının hesaplamaları Selçuk Üniversitesinin desteğiyle yapıldı. Zeynel Bey Türbesi, Artuklu Hamamı ve İmam Abdullah Zaviyesi’nin Türkiye’de birincil kez bütünsel olarak taşınmasına karar bahşedilen çalışmada, 550 takvim tarihi Zeynel Bey Türbesinin Yeni Kültürel Park Alanına taşınmasında, 150 tekerden oluşan 8 adet Tahrikli Modüler Taşıyıcı (SPMT) kullanıldı.

Bin 150 tonluk Zeynel Bey Türbesinin yanı sıra önümüzdeki dönemde taşınması planlanan benzer servis yolundan bütünsel olarak taşınacak Artuklu Hamamı ve İmam Abdullah Zaviyesi de düşünülerek takriben bin 760 ton için servis yolunda Selçuk Üniversitesi öğretim üyeleri, özel bir üst inşa modeli kullanılarak hesaplamaları titizlikle yaptı. Öğretim üyeleri, Türkiye’de ilk kez uygulanan yöntemle bir bütünüyle 2 kilometre uzaklıktaki yeni yerine taşınan 550 takvim Zeynel Bey Türbesinin taşıma işleminin gerçekleştirilmesine katkı sağlamaktan gurur duyduklarını açıklama etti.

Konya Haber - 14:51 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.