Parçalı bulutlu
 • EURO 4.65
 • DOLAR 3.80

Selçuklu Afrika ile yeni gönül köprüleri kuruyor

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Afrika ülkelerinden Burkina Faso dan gelen ve orada babasız evlerinden sorumlu eğitmenleri ağırladı.
Konya Haber - 24 Mayıs 2017 13:50 A A

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Afrika ülkelerinden Burkina Faso dan gelen ve orada babasız evlerinden sorumlu eğitmenleri ağırladı. Arkadaş Eli Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mevlüt Şimşek’ın da yer aldığı ziyarette Konya ve Afrika ülkeleri arasında yeni gönül köprüleri kurulması için atılacak adımlar değerlendirildi.

Arkadaş Eli Derneği Idare Heyeti Başkan Yardımcısı Mevlüt Yıldırım, Dost Eli Derneği’nin faaliyetleri ve Burkina Faso’da yürütülen araştırmalar hakkında Başkan Altay’a bilgi verdi. Yıldırım, ” Arkadaş Eli Derneği’nin Burkina Faso da 14 tane yetim evi var. Dernek olarak buralarda görev yapan görevli arkadaşlarımızı Konya’ya getirelim ve çocuk psikolojisi, sosyal ilişkiler ve Türkiye Afrika ilişkileri gibi konularda onlara keza eğitim verelim keza de bazı misal yerleri gösterelim istedik. Bu ziyaret vesile ile kardeşlerimizin Sevgi Evleri, anaokulları gibi yerleri düzen ve ahenk anlamında görmelerini istedik. Selçuklu Belediyesi’ne vermiş olduğunuz desteklerden ve ev sahipliğinizden nedeniyle teşekkür ediyoruz” dedi.

“Konya sivil toplum faaliyetleriyle daima öncü oluyor”

Dost Eli Derneği öncülüğünde Konya’ya gelen Burkina Faso heyetini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti açıklayan Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Başta hepiniz hoş geldiniz. Sizleri Konya’da bakmak büyük bir mutluluk. Konya, sadece fiziksel olarak yok bilhassa yardım faaliyetleri ve diğer konulardaki sivil toplum sayısı ve etkinliği açısından da Türkiye’nin en hoş şehirlerinden birisi. Dost Eli Derneği de bu derneklerimiz içinde en aktiflerinden birisi. Dünyanın çoğu uygun fazla güzel işlere imza atıyorlar. Bunu da en ince ayrıntısına kadar gönüllülük esasına kadar yürütüyorlar. Allah onlardan razı olsun. Selçuklu Belediyesi olarak kurumsal çalışmalarla ayrıca Konya sivil toplum kuruluşlarıyla ayrıca de Arkadaş Eli ile birlikte bazı projeler yürütüyoruz. İnşallah bu tur araştırmalar bereketlenir ve sadece sizin ülkenizde değil ihtiyaç olan tüm coğrafyalarda yeni filizlerin doğmasına niçin olur” diye konuştu.

“Önceliğimiz insana yerleştirmek”

Heyete Konya ve Selçuklu hakkında bilgiler de veren Başkan Altay, “Selçuklu 622 bin nüfusu ile Konya’nın en büyük, Türkiye’nin de 16. büyük ilçesi. Nüfusumuz her sene nüfusumuz 20 bin artmaya devam ediyor. Gelişmişlik endeksinde hem yerleşim yeri, hem fiziki altyapı ve sosyal alanlar açısından de Türkiye’nin en önde gelen ilçelerinden birisiyiz.Ama tüm bunlardan önemlisi biz en önemli yatırımın insana olduğunu düşünüyor ve özellikle çocuklar ve gençlerle ilgili manâlı projeler yürütüyoruz. Tekrar bütün bu işleri yaparken duaya çok ihtiyacımız var. Onun için bu arkadaşlardan ülkemiz ve Cumhurbaşkanımıza dua istiyoruz” biçiminde konuştu.

“Türkiye dünyanın ışığı”

Heyet namına laf bölge ve 14 yetimhanenin sorumluluğunu yürüten Konfe Youssouf, “Mutluluğumu nasıl ifade edeceğimi bilmiyorum. Bugün buradaysak yetimler bir uçtan bir uca. Biz bu yetimlere bakmasaydık belki de bu eğitimi alamazdık. Gördük ama Türkiye’de devlet ve toplum yetimlere yardımcı olmak için bir arada çalışıyor. Bu bizi güçlendirecek inşallah. Başkan Yardımcısı Şükrü Bey Burkina Faso’ya geldiğinde belediyenizden fazla bahsetti. Biz de onu kendi belediye başkanımızla tanıştırmıştık. Sizlerin bize sağladığınız yaklaşık 1000 gıda paketi bizi çok rahatlattı. Şehirler aralarında kardeşlik ilişkilerini desteklemek için Selçuklu Belediyesi ile kardeş belediye almak istiyoruz. Biz burada ya geldiğimizde bu dek göreceğimizi beklemiyorduk ve daha çok şey öğrenmemiz gerekiyor ve öğrenmek istiyoruz. Size çok dua ediyoruz. Siz dünyanın ışığısınız ve biz sizin yanınızda durunca üşümüyoruz. Bizim için ateş gibisiniz içimizi ısıtıyorsunuz. İnşallah o ateş tekrar tekrar canlı kalsın” ifadelerini kullandı.

Konya Haber - 13:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]