15° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.45
 • DOLAR 5.60

Selçukta Osmanlı Yarıyılındaki Balkanlar anlatıldı

Doç.
Konya Haber - 9 Ekim 2017 16:39 A A

Doç. Dr. Mehmet Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanlığının Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında, “Osmanlı İzinde Müsamaha ve Uygarlık Projesi” çerçevesinde, “Balkan Ülkeleri Üzerine Bazı Değerlendirmeler” mevzulu konferans verdi.

Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Vekili ve Edebiyat Fakültesi Tarih Kısmı Öğretim Abonesi Prof. Dr. Necmi Kurnaz, Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Namık Kemal Amfisi’nde asıllaştırılan konferansın açılışında yaptığı konuşmada, konferansın Gençlik ve Spor Bakanlığı, Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve Beynelmilel Bilim ve Uygarlık Araştırmaları Derneği ile muhtelif sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla tertip edildiğini ifade etti. Osmanlı İzinde Müsamaha ve Uygarlık Projesi’nin tarih, kültür ve uygarlık merkezli olarak düşünüldüğünü belirten Prof. Dr. Kurnaz, “Projemizin uygulama evresi takribî 3 ay sürecek, sürdürülebilirliği açısından kesinlikle değişik faalliklerimiz de olacak. Proje, âlem devleti ‘Osmanlı Devleti’nin Balkanları da içine alan 3 kıtada oluşturmuş olduğu eforlu devlet yapısının içeriğine dönük, dünü bugüne getiren, bugünü düne götüren felsefeyle tarih, kültür uygarlığı kapsamaktadır. Bu cins sosyal projeler kuşkusuz ki günümüz açısından çok ehemmiyetli. Takribî 20 talebemizle Balkanları kapsayan kültürel bir aktiflik turu asıllaştıracağız. Bu çerçevede Gençlik ve Spor Bakanlığı ile koordineli olarak Edebiyat Fakültesi Tarih Kısmı’nden 18 talebemizi ve Turizm Fakültesi’nden 2 talebemizi projeye dahil ettik. Türkiye ismine yurt dışında faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitümüz ile hareket edeceğiz. Oralarda ziyaretlerimiz olacak. TİKA’nın yurt dışında yapmış olduğu faaliyetleri de hep beraber değerlendireceğiz. Biz bu coğrafya ve uygarlığa müsamaha, sevgi ve hürmeti getirdik. O bölgelerde, İslam dünyasının, Müslümanların yaşamış olduğu kasvetleri bizzat yerinde görerek yerinde tespitlerde bulunacağız. Camiler, müzeler, köprüler, kervanlar gibi çok rakamdaki kıymetli serveti, uygarlığımızın damgalarını yerinde göreceğiz” diye konuştu.

“Osmanlı Devleti, Balkanlar’daki kavmi yapıya baskı yapmadı”

Prof. Dr. Kurnaz’ın açılış konuşmasının ardından konferansa geçildi. Yrd. Doç. Dr. Yılmaz, Balkanlar, Balkanlar’ın tarihi, coğrafyası ve kavmi yapısı mevzusunda sunum reelleştirdi. ‘Balkanlar’ ifadesinin ilk olarak Alman coğrafyacılar tarafından kullanıldığını, Osmanlı Devleti’nde ise daha çok “Daha Önceki Roma toprağı” anlamına gelen “Rumeli” ifadesine yer verildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Yılmaz, günümüzde Osmanlı Devleti izlerinin Balkanlar’da sezilmeye devam ettiğini aktardı. Osmanlı Devleti’nin fethettiği bölgelerdeki milletlere baskı ve azap asıllaştırmadığını anlatan Yrd. Doç. Dr. Yılmaz, “14. asır ortalarında Osmanlı Devleti bölgeye geldi. Osmanlı, Balkanlar’ı fethettikten sonra Balkanlar’daki kavmi yapıya çok fazla müdahale etmemiştir. Uluslar rahat etmişlerdir. Zira Osmanlı Devleti, dini bakımdan baskı yapmamıştır. Bölge insanı, Ortodoks ise Ortodoks, Katolik ise Katolik, kendi kilisesine gitmiş, kendi imanını yapmış, kendi ritüellerine reelleştirmiştir. Dolayısıyla bir baskıyla karşı karşıya kalmamışlardır. Ama eskiki yarıyıllarda Balkanlar’da Bizans Yarıyılı’nde muhteşem bir dini müzakere vardır. Özellikle Katolikler, Ortodoksları sapkın duyuru etmekte ve Katolik olmaya zorlamaktaydılar. Bu da zaman zaman başlarına iş açıyordu. Osmanlı Devleti, özellikle din değiştirmek için rastgele bir girişimde bulunmamıştır. Ama Boşnaklar bir nedenden dolayı hoşlanıyorlar, seviyorlar ve Müslüman oluyorlar. Tabi Osmanlı Devleti, Rumeli’yi fethettikten sonra Balkanlar’a Anadolu’dan bir ölçü popülasyon yollar. Bunların bir kısmını gönüllü, bir kısmını da sürgün olarak yollar. Zira gönüllü yollamaya kalkmış olsa herhalde yeterince popülasyon doğamazdı. Fakat Osmanlı’nın Anadolu’dan yolladığı ve bizim Evlad-ı Fatihan dediğimiz Türkler, Balkanlar’ın her tarafına denk ayrılmamışlardır. Balkanlar’ın bazı yerlerini seçim etmişlerdir. Dolayısıyla Osmanlı Yarıyılı’nde Balkanlar’ın bazı bölgelerinde Türk popülasyon daha fazladır, bazı yerlerinde ise yok denecek kadar azdır” biçiminde konuştu.

Konya Haber - 16:39 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.