-1° Hafif kar yağışlı
 • EURO 4.62
 • DOLAR 3.78

Seydişehirin kurucusu Seyyid Harun Veli Hazretleri anıldı

Şaban Cengiz Kültür Merkezinde düzenlenen Seyyid Harun Veli Hazretleri ve devri konulu panele Sakarya Üniversitesinden Doç.
Konya Haber - 12 Mayıs 2017 15:07 A A

Şaban Cengiz Kültür Merkezinde düzenlenen Seyyid Harun Veli Hazretleri ve devri konulu panele Sakarya Üniversitesinden Doç. Dr. Haşim Şahin, Necmettin Erbakan Üniversitesinden (NEÜ) Prof. Dr. Ahmet Taşğın, Selçuk Üniversitesinden Doç. Dr. Mehmet Ali Hacıgökmen hatip olarak katıldı. Seydişehir’in kurucusu olan Seyyid Harun Veli Hazretlerini hatırasına yapmak ve anlamanın kayda değer olduğunu kaydeden Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, “Seydişehir, Türkiye Cumhuriyeti coğrafyasında önemli bir merkeze sabit konumda. Anadolu’ya Horasan’dan özellikle Ahmet Yesevi Hazretlerinin müritlerinden gelmiş olan erenler, gelip misal hayat yaşamak suretiyle, Müslümanca bir yaşamı kullanmak suretiyle o bölgenin insanını İslama yönlendirmiş, tebliğini hal ve davranışları ile yapmış Anadolu çabuk bir şekilde Müslümanlaşmış” dedi. Konya’da Mevlana Hazretleri, Sadreddini Konevi Hazretleri, Seydişehir’de ise Seyyid Harun Veli Hazretlerin Horasan’dan geldiğini kaydeden Başkan Tutal, ”Horasan erenlerinden Seyyid Harun Hazretleri, çevresiyle bu bölgeye gelmiş, Seydişehir’i kurmuş. Seydişehir’e Müslümanca bir yaşamı hal ve davranışlarıyla göstermiş bu bölgede bir yerleşke oluşturmuştur. Bundan dolayı Seydişehir’in kuruluşu bu açıdan önemlidir. Bundan nedeniyle şehrin kıymetini kavramak gerekir” diye konuştu.

Kaymakam Açık Fikirli Erdoğan da, katılımcıların şehrin kurucusu Seyyid Harun Veli Hazretlerini anlatacaklarını, bu nedenle düzenlenen programı önemsediklerini belirtti.

Selçuk Üniversitesi Rektörü Mustafa Şahin’in selamını ileterek konuşmasına başlayan Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Açıkgöz, ”Şehirler mirasını, değerini ortaya belirlemek için hazırladığımız bu projede Mustafa hocamızın da ricası ile bugün buradayız. Bu yolda manâlı bir sloganımız var, turizm medeniyetin altın anahtarıdır, bu anahtarlardan birisi de Seydişehir’dir” şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Haşim Şahin de, Seyyid Harun Veli Hazretlerinin büyük kasaba kuran derviş örneklerinin en güzellerinden bir tanesine olduğunu açıklama ederek, ”Namaza önem verirdi. Yoksullar fakirler doyurur, gelen dışarı giden yolculara yemek yemek dağıtırdı. İyi bir Müslümanda bulunması gereken ne varsa Seyyid Harun Veli Hazretlerinde mevcuttu. Yoğurt ve peynir yapmayı iyi bilirdi. Üç özelliği fazla önemli; şehir kurucusu olması, toplumcu yanı ve savaşçı yönü. Osmanlı döneminde Seyyid Harun Tekkesi en kaslı en enerjik tekkeydi. Bu özelliklerinin yanı sıra aynı zamanda medrese kuran önemli bir müderris idi. Faaliyetleri İslamlaşma ve Türkleşme açısından fazla önemlidir” dedi.

Prof. Dr. Ahmet Taşğın ise, “Büyük veliler bu diyarlara Allah’ın dinini ve emirlerini dağıtmak için yola çıkmışlardır. Horasan erenleri Allah’ın rızasını gözetmek için yola çıkmışlardır. Yerin altı ve yerin üstü Allah’ı zikreden bir şehirde yaşıyorsunuz. Burası cansızı yürüten bir evliyanın kurduğu bir şehir. Bu halkın böyle bir evliyaya hürmet duyması gerekiyor” diye konuştu.

Program sonunda konuşmacılar panele katılanların sorularını cevapladı. Programa, Kaymakam Aydın Erdoğan, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, SÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Kurnaz, İlçe Emniyet Müdür Vekili Kasım Özdemir, İlçe Müftüsü Kemal Demirel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahir Nazik, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemal Minik ve davetliler katıldı.

Konya Haber - 15:07 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]