25° Parçalı az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

'Sigarayı bırakmada başarı oranı yüzde 50'

Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniğinde, 1,5 yılda sigaradan kurtulmak isteyen yaklaşık 3 bin 500 kişiye destek verildi.
Sağlık - 30 Mayıs 2016 14:05 A A

İSTANBUL (AA) – Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniğinde, 1,5 yılda sigaradan kurtulmak isteyen yaklaşık 3 bin 500 kişiye destek verildi.

Polikliniğin Sorumlusu Doç. Dr. Mehmet Atilla Uysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, polikliniğin 2001’den bu yana sigarayı bırakma konusunda hizmet verdiğini söyledi.

Randevuyla çalışan bölümde sigarayı acilen bırakması gereken hastalara öncelik verdiklerini belirten Uysal, kliniğe 1,5 yıl içinde yaklaşık 3 bin 500 kişinin sigarayı bırakmak için başvurduğunu, bunların 2 bin 500’ünün yeni, binin de kontrol hastası olduğunu ifade etti.

Erkekler daha kararlı

Başvuranların büyük bölümünü kadınların oluşturduğunu ancak başarı oranının erkeklerde daha fazla olduğunu dile getiren Uysal, şöyle devam etti:

“Erkekler daha kararlı oluyorlar. Kendilerine güveniyorlar, motivasyonları daha yüksek oluyor. Sigara bırakma başarısını söyleyebilmek için hastaları bir yıl takip ediyoruz. Bu bir yıllık süreçte hastalar sigarayı bırakıyorlarsa, bu sürede hiç sigara içmemiş olanını başarı oranı olarak bildiriyoruz. İlk 3 ay içerisinde başarı oranı yüzde 60-70’leri buluyor ama bir yıllık başarı oranları yüzde 50 civarlarında. Hastalar genelde buraya geldikleri zaman sigarayı bırakma konusunda mucize bekliyorlar ancak mucize yok. Sigarayı bırakmak içi her şeyden önce hastaların istemesi gerekiyor. Biz hastalarımıza esas mucizenin kendileri olduğunu, bu başarının kendilerinin başarısı olduğunu söylüyoruz. Hastalar çoğu zaman ilacı alacağım ve sigarayı bırakacağım algısı içinde oluyorlar. Halbuki bunlar direkt olarak sigarayı bıraktıran ilaçlar değil. Sigarayı bırakmada yardımcı olan veya içmediklerinde çekilme bulguları dediğimiz veya hastaların aşırı sigara içme ihtiyacını azaltan ilaçlar.”

Doç. Dr. Atilla Uysal, birkaç yıllık sigara içen hastalar olduğu gibi 30-40 yıldan beri sigara kullanan KOAH hastalarının da polikliniğe geldiğini dile getirerek, hastalara ilaç tedavisinin yanında grup tedavisinin de uygulandığını anlattı.

“11 yaşında sigaraya başladım”

Polikliniğin başvuran 57 yaşındaki Hatice Alkan, 11 yaşında sigaraya başladığını ve 40 yıldır içtiğini belirterek, “5,5 yıl ara verdim. 6 ay önce babamı akciğer kanserinden kaybettim. 5,5 yıl aradan sonra sigaraya tekrar o gün başlamıştım. Bir ay önce polikliniğe geldim. Oğlumun doğum gününde sigarayı bırakma kararı aldık. O günden bu yana içmiyorum. Kendimden çok umutluyum. Herkesin bırakmasını tavsiye ederim. Hiç faydası yok. Zararı ise çok.” dedi.

Zafer Yalçındağ da 74 yaşında olduğunu ve 60 yıldır sigara içtiğini ifade ederek, KOAH hastası olduğu için sigarayı bırakmak zorunda kaldığını anlattı.

Sağlık - 14:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 03
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.