12° Parçalı bulutlu
 • EURO 4.67
 • DOLAR 3.79

Sille Barajı’na 35 bin yavru balık bırakıldı

Selçuklu Belediyesi göre Konya turizmine kazandırılan Sille Barajı Konyalıların yeni çekicilik merkezi oldu.
Konya Haber - 16 Ekim 2017 14:58 A A

Selçuklu Belediyesi göre Konya turizmine kazandırılan Sille Barajı Konyalıların yeni çekicilik merkezi oldu. Sille’ye gelenlere gölette tekne keyfi sunan ve Konya’yı su ile buluşturan projede 2 milyon 500 bin metreküp su kapasiteye sahip olan Sille Himmet Ölçmen Barajı büyük önem taşıyor. Sille’ye öbür bir değer katan barajda ama doğal canlı varlığının güçlenmesi için çalışmalar yürüten Selçuklu Belediyesi ve Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü işbirliği ile mevcut balık stoklarının korunması ve devamlılığının sağlanması amacıyla baraja 35 bin adet sazan yavrusu bırakıldı. Barajdaki balık varlığını zenginleştirecek bu çalışma su ürünleri dengesinin korunmasına da katkı sağlayacak. Sille Barajı’na balık bırakma programına Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Konya DSi 4. Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Muhittin Özyalvaç’ın yanı sıra diğer yetkililer katıldı.

“Sille’deki doğal hayatı için çalışıyoruz”

Sille Barajı’nın sadece Selçuklunun yok Konya’nın da bir çekicilik merkezi haline geldiğini ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Sille Barajı’nın Devlet Su İşleri tarafından Selçuklu Belediyesi’ne tahsis edildiği günden itibaren sürdürdüğümüz yoğun bir alıştırma ile barajı insanlarımızın günlük kullanımına açtık. Yapılan düzenlemelerin yanına Sille’de doğal hayatı geliştirmek için çalışmalar yürütüyoruz. Bugün de Devlet Su İşleri Barajımıza 35 bin adet sazan yavrusu bırakacak. Bu çalışmanın buradaki balıkçılığa da kayda değer bir katkı sağlayacağını düşünüyorum. DSİ ayrıca barajın tahsisinde keza de sonraki süreçte bize çok büyük katkı maddesi ve destekte bulundu. Emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum” dedi.

Baraj ve depolamalardaki balıklandırmaların DSİ Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildiğini açıklayan Konya DSi 4. Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Muhittin Özyalvaç ise “Genel Müdürlüğümüze bağlı 7 adet istasyonumuzda yıllık 30 milyon civarında baraj ve depolamalarımıza balıklandırma yapıyoruz. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak bugüne değin yaklaşık 600 milyon civarında balıklandırma yaptık. Bu kapsamda Konya’mız da da bu sene 675 bin adet balıklandırma yaptık. Bugün de Sille Barajımıza 35 bin adet pullu sazan bırakacağız. Selçuklu Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Konya Haber - 14:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]