21° Toz
 • EURO 6.42
 • DOLAR 5.56

Sille Barajı’na 35 bin yavru balık bırakıldı

Selçuklu Belediyesi kadar Konya turizmine kazandırılan Sille Barajı Konyalıların yeni alımlılık merkezi oldu.
Güncel - 16 Ekim 2017 12:58 A A

Selçuklu Belediyesi kadar Konya turizmine kazandırılan Sille Barajı Konyalıların yeni alımlılık merkezi oldu. Sille’ye gelenlere gölette tekne keyfi sunan ve Konya’yı su ile buluşturan projede 2 milyon 500 bin metreküp su kapasiteye sahip olan Sille Himmet Ölçmen Barajı büyük siklet taşıyor. Sille’ye öbür bir layık katan barajda fakat doğal canlı varlığının güçlenmesi için araştırmalar yürüten Selçuklu Belediyesi ve Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü işbirliği ile mevcut balık stoklarının korunması ve devamlılığının sağlanması nedeniyle baraja 35 bin adet sazan yavrusu bırakıldı. Barajdaki balık varlığını zenginleştirecek bu alıştırma su ürünleri dengesinin korunmasına da katkı sağlayacak. Sille Barajı’na balık vazgeçme programına Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Konya DSi 4. Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Muhittin Özyalvaç’ın yanı sıra öteki yetkililer katıldı.

“Sille’deki doğal hayatı ilerletmek için çalışıyoruz”

Sille Barajı’nın yalnızca Selçuklunun değil Konya’nın da bir cazibe merkezi haline geldiğini açıklayan Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Sille Barajı’nın Devlet Su İşleri kadar Selçuklu Belediyesi’ne tayin edildiği günden itibaren sürdürdüğümüz yoğun bir alıştırma ile barajı insanlarımızın jurnal kullanımına açtık. Yapılan düzenlemelerin yanında Sille’de doğal hayatı ilerletmek için çalışmalar yürütüyoruz. Bugün de Devlet Su İşleri Barajımıza 35 bin adet sazan yavrusu bırakacak. Bu çalışmanın buradaki balıkçılığa da önemli bir katkı maddesi sağlayacağını düşünüyorum. DSİ ayrıca barajın tahsisinde ayrıca de sonraki süreçte bize çok büyük katkı ve destekte bulundu. Emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum” dedi.

Baraj ve depolamalardaki balıklandırmaların DSİ Müdürlüğü göre gerçekleştirildiğini açıklayan Konya DSi 4. Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Muhittin Özyalvaç ise “Genel Müdürlüğümüze ast 7 adet istasyonumuzda takvim 30 milyon civarında baraj ve depolamalarımıza balıklandırma yapıyoruz. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak bugüne dek takriben 600 milyon civarında balıklandırma yaptık. Bu kapsamda Konya’mız da da bu yıl 675 bin adet balıklandırma yaptık. Bugün de Sille Barajımıza 35 bin adet pullu sazan bırakacağız. Selçuklu Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu. 

Güncel - 12:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.