21° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.48
 • DOLAR 5.63

Sırbistan’da kalan ecdat yadigarına TİKA sahip çıkıyor

Belgrad İç Kalesi’nde bulunan Damat Ali Paşa Türbesi, 1716 yılında Petrovaradin’de şehit olan Silahdar Damat Ali Paşa’nın adının asırlar boyu yaşatılması için 1741 yılında Defterdar Kapıcıbaşı Mustafa Paşa tarafından inşa ettirildi.
Güncel - 11 Ekim 2017 12:58 A A

Belgrad İç Kalesi’nde bulunan Damat Ali Paşa Türbesi, 1716 yılında Petrovaradin’de şehit olan Silahdar Damat Ali Paşa’nın adının asırlar boyu yaşatılması için 1741 yılında Defterdar Kapıcıbaşı Mustafa Paşa tarafından inşa ettirildi. Yapı, kesme taştan ve altıgen planlı olarak yapıldı. Dört penceresi, bir kapısı ve bir mihrap hücresi yer alan türbede Güvey Ali Paşa’nın naaşının yanı sıra Tepedelenli Selim Paşa ve Çeşmeli Hasan Paşa’nın naaşları da bulunuyor.

TİKA tarafından yürütülen restorasyon projesi dahilinde yıllar içerisine nemden zarar gören türbenin kubbesi onarılarak, etrafına drenaj yapılıp türbenin orijinal döşeme kotuna getirilmesinin ardındaki içeride hava sirkülasyonu sağlanarak sorun giderildi. Ayrıca türbenin kiremit kaplı üstteki örtüsü kurşun kaplanarak orijinal görüntüsüne kavuşturuldu. Dış cephe temizliği yapılan türbenin kapısı ve pencereleri aslına uygun bir şekilde değiştirilip yeni sanduka da yerine kondu.

TİKA, hem Belgrad İç Kalesi’nde yer alan Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi’ni de restore ediyor. Belgrad’ta Sokullu Mehmet Paşa adına günümüze değin ulaşmış tek eser Kalemeydan Parkı içinde yer alan çeşme. Çeşme, Defterdar Kapısı girişinde, surların yanına yer alıyor. Sokullu Mehmed Paşa kadar 1578 yılında yaptırılan çeşme, iki yüzü toprakla doymuş olduğundan yıllar içerisinde tembel durumda kaldı.

TİKA kadar restorasyonu için Koruma Kurulu ile iletişime geçildi. Proje çizimi ve onaylama süreci tamamlandıktan daha sonra tatbik çalışmaları başlatıldı. Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi restorasyon faaliyetleri kapsamında kapalı durumdaki cephelerin gün yüzüne çıkarılması, ışıklandırması ve çevre düzenlemesi ile temizlik çalışmaları yapılarak, çeşmenin bir alımlılık merkezi haline getirilmesi hedefleniyor.

1570 yılında yapılan Bayraklı Camii’nde de TİKA yoluyla ilgili Sırbistan makamları işbirliğinde restorasyon çalışmaları başlayacak.

Sırbistan’da temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vui ile birlikte türbeyi, çeşmeyi ve Belgrad’ın tek camisi olan Bayraklı Camii’ni ziyaret etti. 

Güncel - 12:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.