21° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Sivas'taki Davulbaz Göleti 5 bin 50 dekar tarım arazisine can suyu olacak

Ekonomi - 9 Aralık 2019 18:15 A A

SİVAS (AA) – Sivas'ın Kangal ilçesinde yüzde 56'sı tamamlanan Davulbaz Göleti bitirildiğinde, bölgede 5 bin 50 dekar tarım arazisi sulanacak.

DSİ Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, kurumun, Sivas'a yaptığı yatırımlarla ilin mümbit topraklarının su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ettiği belirtildi.

Sivas ve ilçelerinde son dönemdeki su yapılarının artmasıyla bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynandığı belirtilen açıklamada, "Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme, kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen 'GÖLSU Projesi' kapsamında Sivas ilimiz de nasibini aldı." denildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Kangal Davulbaz Göleti'nde çalışmaların devam ettiğini ve iş kapsamında yüzde 56 gerçekleşme sağlandığını belirtti.

Aydın, merkezi kil çekirdekli kaya dolgu tipinde, temelden yüksekliği 26,43 metre ve su depolama kapasitesi 2,357 milyon metreküp olan Davulbaz Göleti'nin tamamlanması ile 5 bin 50 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını aktardı.

Gölet inşaatı işinde bugüne kadar ulaşım ve servis yollarında kazı dolgu imalatları, derivasyon-dip savak kazı, cebri boru ve beton imalatları, gölet gövdesi kazı imalatının tamamlandığını belirten Aydın, gövde dolgu imalatında ise yüzde 80 gerçekleşme sağlandığını ifade etti.

Gölet gövdesinde 94 bin metreküp dolgu yapılarak gölet imalatının tamamlanacağını aktaran Aydın, "Kangal Davulbaz Göleti'nin tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatlarıyla dekar başına 1005 lira gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 4 milyon 777 bin 785 lira gelir artışı sağlanması hedeflenmekte. Projenin tamamlanması ile birlikte bölgede tarıma dayalı sanayi gelişecek olup bu da bölge halkının sosyo-ekonomik gelişim göstermesine olanak sağlayacak ve refah düzeyini arttıracaktır." ifadelerini kullandı.

Ekonomi - 18:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 03
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.