16° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.44
 • DOLAR 5.59

SMA hastası genç kız ikinci kitabını çıkarmaya hazırlanıyor

Okuma ve bilmeye hiç ara vermeden devam eden, liseyi konutta gördüğü eğitimle tamamlayan Ateş, 2016 senesinde yazdığı “Ağlayan Kalpler” adlı kitabın ardından şu anda da şiir-sınama üzerine çıkaracağı ikinci kitabının hazırlıklarını sürdürüyor.
Konya Haber - 9 Ekim 2017 16:36 A A

Okuma ve bilmeye hiç ara vermeden devam eden, liseyi konutta gördüğü eğitimle tamamlayan Ateş, 2016 senesinde yazdığı “Ağlayan Kalpler” adlı kitabın ardından şu anda da şiir-sınama üzerine çıkaracağı ikinci kitabının hazırlıklarını sürdürüyor. Genç yazar, bu yıl gireceği üniversite imtihanında Hukuk Fakültesini kazanmak istiyor.

2016 senesinde Ağlayan Kalpler kitabını yazan Büşra Ateş, kendisi gibi bu hastalığı yaşayan dostlarına umut olmak ismine bu kitabı yazdığının belirterek, “1998 senesinde Konya’da SMA Tip 2 Gevşek Bebek Belirtiyi hastası olarak doğdum. SMA Tip 2 adalelerden gelen bir rahatsızlık olduğu için doğuştan yürüyemiyorum, mektebe gidemedim hastalığımdan dolayı. 9 yaşıma geldiğimde konutta eğitim aldım ama konutta eğitime başladığımda zati kendi gayretlerimle okumayı, yazmayı bilmiştim. Fakat 2 sene evvel bazı sıhhat meselelerimden dolayı konutta eğitime ara vermek zorunda kaldım. Bu müddet içerisinde kendimi epeyi boşlukta hissettim ama benim bir lafım vardı hep kullandığım, ’Uçurumun kenarındayım derken gerçek uçurumun kendimiz olduğunu fark ederiz’ diye, ben de bunu kavradım ve yazmaya başladım. Ağlayan Kalpleri yazma sürecim bu biçimde başladı. Uzun müddet sağlık kurumularda kaldım. Bu süreç içerisinde güç yarıyıllar atlattım ama yılmadan devam ettim. Daha sonra Ağlayan Kalpler çıktı ve hoş tepkiler aldım, özellikle kendim gibi rahatsızlığı olan dostlarımdan. Onlara zati umut olmak ismine yazmıştım. Ağlayan Kalpler benim için bir kitaptan daha aşırısı, manevi olarak çok büyük bir anlamı var. Ben kendi meselelerimle başka bir deyişle her şeyi karanlığa boyamak yerine bir ışıltı bulabilmek ismine yazdım ve onlara da bir şeyler katabilmeyi emel edindim bu süreç içerisinde. Öyle de olduğunu düşünüyorum sarihçesi gelen tepkilerden. Onlar da biz de çok umutsuzluğa düştüğümüz yarıyıllar oldu. Yaşamda hepimizin her şeyin olabileceğini bize de göstermiş oldun diye bir hayli ileti aldım” ifadelerini kullandı.

“Acı, bilginin vücuda inmesidir”

İkinci kitabını şiir-sınama üzerine yazmayı düşünen 19 yaşındaki manili yazar, SMA hastalarının umutsuzluğa düşmemesi gerektiğini belirterek, “Şu anda ikinci kitabın hazırlığı da devam ediyor aynı zamanda üniversite imtihanına hazırlanıyorum. İkinci kitabı şiir-sınama üzerine düşünüyorum. Üniversite imtihanında ise hukuk kısmını istiyorum zira eğitim-sıhhat alanında bir hayli haksızlıkla karşı karşıya geldim, bunun için de hukuk istiyorum allahın izniyle olursa. Hastalıkla çaba edenlere nasihatim; mutsuzluğa düşmemek gerekiyor. Bir laf vardır, ’Acı bilginin vücuda inmesidir’ diye. Ben bu acıyı elbette bir biçimde yaşayacaktım, şayet bu hastalığım olmasaydı da değişik biçimlerde. Ama ben bunu kendime bir gerekçe olarak görmedim hiçbir zaman. Bir şeyler yapmak istedim öteki insanlar için de, zira bizi öteki canlılardan ayıran bir us verilmiş hepimize ve bence bu bir mesullük demek. Ben de kendimde bu mesullüğü gördüm. Ben yapabiliyorsam herkes yaşamında bir şeyler yapabilir bence. Özellikle Ağlayan Kalplerde bir kısım var, kırlangıçlar diye, esirliğe mahkum olan kırlangıçlar diye. Tam kuşlar uçmayı hak eder, semanı hak eder, bence kırlangıçlar da hak eder. Bunu okuyucular kavramıştır zati. Ama bu haslığa erişmek için güçlüklere de dayanmak gerekiyor elbette. Bu bazen yazmakta saklıdır, bazen çizmekte ama netlikle ihtimalsiz değildir diye düşünüyorum” dedi.

“Yayınevleri, genç kalemlere dayanak olmalı”

Yazdığı Ağlayan Kalpler kitabının Türkiye’nin her yerinde satılmasını isteyen Ateş, “Ben Ağlayan Kalpleri kendi gayretlerimle bir mesullük ismine yazdım. Ama ne yazık ki şu an sadece Konya’da mevcut, öteki şehirlerden de erişmek isteyen insanlar var. Yayınevleri genç bir kalem olduğum içim beni aralıksız ertelediler, geri çevirdiler. Bu surattan sarihçesi bunu duyurmak istiyorum. Neticede ben elimden geleni yapabildim, onlar da vazifesini yapmalı diye düşünüyorum. Zira yaşanabilir dünya için herkes işini yaptığı sürece her şey daha iyi olacaktır. O gazetelerde okuduğumuz, haberlerde gördüğümüz acı şeylerin çoğunun yok olacağını düşünüyorum. O surattan azıcık da genç kalemlere bu yolda dayanak olunması gerektiğini belirtmek istiyorum” biçiminde konuştu.

Konya Haber - 16:36 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.