Hafif yağmur
 • EURO 4.63
 • DOLAR 3.77

Sokak müzisyenliğinden anaokuluna

Hemen Şimdi 6 yaşındaki Oktay Aydın’ın maddesel imkansızlıklar nedeniyle okula gidemediği halde sokakta kemençe çalarak ailesine hesaplı katkı sağladığını duyuran İhlas Haber Ajansı’nın haberine Giresun İl Milli Eğitim Müdürlüğü duyarsız kalmadı.  Giresun İl Milli.
Güncel - 11 Ekim 2017 14:59 A A

Hemen Şimdi 6 yaşındaki Oktay Aydın’ın maddesel imkansızlıklar nedeniyle okula gidemediği halde sokakta kemençe çalarak ailesine hesaplı katkı sağladığını duyuran İhlas Haber Ajansı’nın haberine Giresun İl Milli Eğitim Müdürlüğü duyarsız kalmadı. 

Giresun İl Milli Eğitim müdürlüğü yaptığı çalışma sonucu Oktay Aydın’ı Yeşilgiresun İlkokulu’ndaki anasınıfına kaydını gerçekleştirdi. Sokak müzisyenliğinden bundan böyle okullu olan Oktay Kültürlü’ı ise okulunun ilk gününde Giresun İl Ulusal Eğitim Müdür Necati Akkurt, okul idarecileri ve ailesi yalnız bırakmadı. Okul göre kendisine verilen okul çantasını ve boyama malzemelerini biran olsun sırtından indirmeyen Oktay Açık Fikirli’ın okulun birincil gün heyecanını yaşadığı görüldü. 

Bundan Böyle okula gidebildiği için çok mutlu olduğunu söyleyen Kültürlü “Sokaklarda kemençe çalmak yerine okula gideceğim. Okuldan bana bahşedilen bir fazla boyama kalemi, defter ve kitaplar var onlarla fotoğraf yapacağım. Yeni arkadaşlar edindim ve çok mutluyum” dedi.

Anne Sema Aydınlatılmış ise artık çocuğunu kemençe aşırmak için sokağa yok okula götürüp getireceğini ifade ederek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Az Önce 6 yaşındaki Oktay Aydın’ın okula gitmek yerine sokak müzisyenliği yaptığı yönündeki haberi okur okumaz harekete geçtiklerini anlatan İl Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt “Sıradan şartlarda nüfus tescil sistemine kadar mektep yaşı gelen herkes e-devlet sistemi üzerinden peşine düşüp takip edilerek okula kaydı yapılır. Böyle bir haberi okuduğumuzda niçin okula gidemediğini araştırdık ve Oktay Okumuş’ın nüfusta yaşının küçük olduğu görüldü. Ama yaptığımız alıştırma sonucu Oktay Açık Fikirli’ı davetli öğrenci olarak evine en yakın anaokuluna kaydını yaptık. Anaokullarında komite kararıyla bir miktar ücret talep ediliyor olsa da bu ücret zaten bedensel imkanı olmayanlardan alınmıyordu. Oktay Okumuş’ın ailesinden de alınmayacaktır. Ayrıca her türlü mektep masrafları da karşılanacaktır” dedi. 

Ahmet Bilge
 

Güncel - 14:59 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]