Az bulutlu
 • EURO 4.66
 • DOLAR 3.79

SÜde Selçuklu ve Erken Osmanlı Döneminde Vefaiyye Tarikatı konuşuldu

Konferansa katılan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof.
Konya Haber - 14 Mayıs 2017 10:19 A A

Konferansa katılan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, konferans öncesi de müzede incelemelerde bulunarak yetkilerden bilgi aldı.

Konferans öncesi müze hakkında açıklamalarda yer alan SÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, 2 yıllık bir çalışmanın sonunda müze binasını geçen yıl tamamlandıklarını belirtti. Var olan bu binanın tarihe, kültüre uygun olarak değerlendirmesi için incelemeler yapmakta olduklarını da dile getiren Rektör Şahin, “Müzemizin Selçuklu kültürünün sergileneceği ve sanat merkezi yapmayı planladığımız bölümü olacak. Bir bölümü de sosyal bilim alanlarımız olan Mevlana Araştırmaları Enstitüsü ve Selçuklu Araştırmaları Merkezimizi de bu binaya taşıyarak oluşturacağız. Bilimsel çalışmalarını buradan sürdürecekler ve sosyal alandan kültürümüze kayda değer hizmet sağlayacağı düşünüyoruz. Tüm desteğimizle bu çalışmaların arkasındayız” dedi.

Selçuklu Araştırmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Ali Hacıgökmen ise, Selçuklu Araştırmaları Merkezinin 1986 yılında Uzluk ailesinin hibe ettiği eserlerin, Selçuklu ve Mevlana kütüphanelerinin bir araya gelmesiyle oluşturulan bir merkez olduğunu söyledi. Doç. Dr. Hacıgökmen, Rektör Şahin’in desteği ile Selçuklu, Mevlana ve Mevlevilik üzerine programlar gerçekleştirmeyi ve bu programlarda birlikte olmayı istek ettiklerini de açıklama etti.

“Kültür ve sanata her zaman tartma veriyoruz”

Konferansta olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren SÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ise, “Bizler teknik bilimler ve teknolojiye yoğunlaştık, tarihten kültürden koptuk. Gelişmenin ölçüsü teknolojidir. ‘Teknolojide ne değin ileri gidersen o kadar gelişirsin’ ifadesi büyük bir yanlışlık. Sosyal bilimler ve sosyal alanlara yeterince önem verilmedi ne yazık oysa. Biz Selçuk Üniversitesi olarak kültür sanata her zaman önem veriyoruz. Bu yüzden Selçuklu Araştırmaları Merkezi ve Mevlana Araştırmaları Enstitümüzü buraya taşıdık. Bu binamızın bir bölümü müze olacak. Müze kavramı basit bir kavram değil. Diğer kısım kültür sanat merkezi oluşacak. Selçuklu tarihini, kültürünü ve mirasını yansıtan bir bölge oluşacak. Organizasyonların ve etkinliklerin yapılacağı yerler olacak” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardındaki Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Haşim Şahin, ‘Selçuklu ve Erken Osmanlı Döneminde Vefaiyye Tarikatı’ hakkında konferans verdi. SÜ Müzesi’nin konferans salonunda gerçekleştirilen programa, SÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Açıkgöz, Selçuklu Araştırmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Ali Hacıgökmen, Mevlana Araştırmaları Enstitü Müdürü Doç. Dr Ali Temizel, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Demirci, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Konya Haber - 10:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]