Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
 • EURO 6.11
 • DOLAR 5.38

Sular çekilince adaya yürüyerek gittiler

Türkiye’nin en büyük ve en bereketli tarım arazilerinin bulunduğu Adana’da yağmur yağmamasından nedeniyle ayrıca sulamada ayrıca de enerjide kullanılan Seyhan Baraj Gölü’nde sular kıyıdan yaklaşık 400-500 metre çekildi.
Güncel - 16 Ekim 2017 10:56 A A

Türkiye’nin en büyük ve en bereketli tarım arazilerinin bulunduğu Adana’da yağmur yağmamasından nedeniyle ayrıca sulamada ayrıca de enerjide kullanılan Seyhan Baraj Gölü’nde sular kıyıdan yaklaşık 400-500 metre çekildi. Yılda sadece 1 kez suların çekilmesiyle birlikte adaya dışarı giden yol ortayı çıkıyor. Bunu fırsat bilen vatandaşlar ise otomobilleriyle, motosikletleriyle veya yürüye yürüye adaya gidip banklara oturup manzaranın keyfini sürüyor. Bazı vatandaşlarda öz çekim yaparak bu anı ölümsüzleştiriyor.

Bayağı zamanlarda göl içerisinde su olduğundan adaya gidebilmek için vatandaşlar filika kiralıyor ve sandalla da gitmek basit olmuyor. Vatandaşlar kiraladıkları kayık ya da sandalların sürücülerinin telefon numaralarını alıyor ve kendilerini adaya bırakmalarını aradıklarında gelip almalarını istiyor. Lakin bir takım zamanlar aksilikler oluyor ve sandalcıya ulaşamayan çoğu kişi adada mahsur kalabiliyor.

Yürüyerek adaya giden vatandaşlardan Ayhan Esen, “Gezmek için bugün buraya geldik ve adaya yürüyerek gidildiğini gördük. Gayet hoş lakin biraz ihmal edilmiş bulduk. Birincil kere geziyorum bende. Manzarası çok güzel” diye konuştu.
Fatma Esen ise, “Tam bir Sevgi Adası şuanda. Sevgililer, çiftler falan. Beğendik yani hoş” ifadelerini kullandı.

“Yaya olarak cümbür cemaat bunu tadabilse çok güzel olur”

Övünç Taşçıoğlu isimli başka bir yurttaş ise Sevgi Adası’na yapılabilecek bir köprü ile her mevsim Adanalıların adaya yürüye yürüye gidebileceği önerisinde bulunarak şunları söyledi:
“3-4 yılda olan bir olay bu. Yani gerçekte Sevgi Adasına çıkmak, fazla hoş bir şey. Gösterme, doğal güzelliği çok güzel. Yalnız buralar daha da değerlenebilir. Ben Hatay’dan akrabalarımı getirdim hayran kaldılar, doğa güzelliği olsun, manzarası olsun. Böyle bir olayı da yakaladık burada bugün. İnşallah Adanalılar değerini bilir. Köprü olsa burada, herkes gelse, yaya olarak herkes bunu tadabilse fazla hoş olur. Bir Adanalı olarak herkese nasihat ediyorum buraya gelmelerini.”

“İnşallah tadını çıkartacağız”

Hatay’dan gelen Durdu Albayrak ise, “Ender olan olaylardan birisiymiş. İnşallah doya doya gezeceğiz. Adana’ya gelipte burayı gezmemek büyük bir hata olur. İnşallah tadını çıkartacağız. Sevgi Adası Hatay’da ancak insanların nezrinde bir simgeydi her zaman işitirdik. Sağolsun akrabalarımızda getirdi. Azıcık daha turistik açıdan iyi olursa çok hoş olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Umutcan İşledici – Elif Ayşenur Bay
 

Güncel - 10:56 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]