17° Açık
 • EURO 4.33
 • DOLAR 3.67

Tarihi Konya Lisesinde Tarihi Pullar Sergileniyor

Konya Haber - 9 Haziran 2017 09:25 A A

Konya’nın en eski okullarından olan Konya Lisesinde arşivlerde bulunan tarihi pullar, ‘pulların izinde’ temasıyla sergileniyor.
Konya’nın en eski okullarından olan Konya Lisesi, önemli bir tarihi değeri gün yüzüne çıkardı. Konya Lisesi, PTT ile yaptığı ortak projeyle kurum kültürünü geliştirmek amacıyla arşivlerinde bulunan tarihi pulları, kartpostalları ve zarfları derleyerek Türkiye’de ilk sayılabilecek bir sergi açtı. Lisede sergilenen tarihi pullar ve eserler büyük ilgi görüyor.
Sergi hakkında bilgi veren Konya Lisesi Müdürü Zübeyir Yavuz, “Bu sergi bizim milli eğitimimizin en eski eğitim kurumlarından Konya Lisesinin arşivimizin daha kullanılır ve daha çabuk hizmet vermesi amacıyla bir yenileme çalışmasına girdik. Bu sırada elimizde zaten bir miktar mevcut olan materyaller tarihi doneler vardı. Bunun yanında da bu arşiv güncellemesi sırasında zarflardan öğrenci kayıt kabul zarflarından çıkan pul, velilere ait zarflar, fotoğraflar, hatta emanet verilmiş nüfus cüzdanları ve bir takım kayıtlarımızda öğretmen ve öğrenci arşiv kayıtları, bazı yazışmalar ve o günden bu güne kalan elimizdeki tarihi resimlerden oluşan bir sergi açtık ama ana temamız ‘pulların izinde’ şeklinde” dedi.
“Pul bağımsızlık simgelerinden birisiymiş ben de bu çalışmaya girince öğrendim”
Öğretmenlerin önerileri doğrultusunda bu sergiyi açtıklarını söyleyen Okul Müdürü Yavuz, “PTT ile görüşmeler başlattık. PTT Bölge Başmüdürü Akın Akıncı bey sıcak baktı konuya ve ortaya bu proje ortaya çıktı. Onlar dediler ki ‘Biz projenin hazırlanmasında teknik donanımları biz verelim, sergi malzemesi, pulların yerleştirilmesi gibi…’ Neticede bu projeyi PTT’nin genel müdürlüğüne sunduk, kabul ettiler. Şu anda medyanın göstermiş olduğu ilgiden Türkiye’de bir ilk olduğu anlaşılıyor. Bu nedenle bir kurumun müzesi yoksa; nasıl masanın bir ayağı yoksa eksik olursa kurumların da mutlaka müzesi olmalı. Çünkü pul bağımsızlık simgelerinden birisiymiş, ben de bu çalışmaya girince öğrendim. Pulu olmayan bir ülke uluslararası mektup gönderemiyormuş. Böyle bir tarih bilinci, tarihe sahip çıkma bilinci oluşuyor. Hem öğrencilerimizde hem de ilgiyle ziyaret eden ziyaretçilerde” diye konuştu.
Ziyaretçilerin sergiye bakış açısını da anlatan Yavuz, “Çok enteresan buldular, farklı buldular. Bizim kaymakamımız olsun, milli eğitim müdürlerimiz olsun konuya çok yakın ve sahip çıktılar. Bu da bizim moral ve motivasyonumuzu arttırdı” ifadelerini kullandı.
Dün gerçekleştirilen serginin açılışı Meram Kaymakamı Resul Çelik, PTT Konya Başmüdürü Akın Akıncı, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Meram İlçe Milli Eğitim yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar tarafından gerçekleştirildi.M.SARIKULAK

Konya Haber - 09:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 05
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.