Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
 • EURO 6.11
 • DOLAR 5.38

Tarihi mağaralarda defineci tahribatı

Yazıhan ilçesine alt Buzluk Mahallesinde millet aralarında Buzluk mağaraları olarak aşina Ansır Mağaraları, son dönemlerde definecilerin hedefi oldu.
Güncel - 16 Ekim 2017 11:58 A A

Yazıhan ilçesine alt Buzluk Mahallesinde millet aralarında Buzluk mağaraları olarak aşina Ansır Mağaraları, son dönemlerde definecilerin hedefi oldu. Milattan önce 7’inci yüzyıla ait olduğu varsayım edilen mağaralarda Roma ve Hitit medeniyetlerinin de izlerine rastlandı.

Yazıhan’ın 10 kilometre batısında bulunan Anadolu’daki en kayda değer kültür miraslarından biri olarak gösterilen bin yüz metre yükseklikteki irili ufaklı 30’a yakın ‘Ansır Mağaraları’ da birçok yerde olduğu gibi definecilerin tahribatına uğruyor. Altında ansızın artı kilise ile 50 civarında oda mağaraların hemen eteğinde ise kültür katmanı ve kabristan alanının bulunduğu ‘Ansır Mağaraları’ alanı hazine arayan faili bilinmeyen kişiler göre neredeyse köstebek yuvasına çevrilmiş. Bazı mağaraların daha aşağı kısımlarında gerçekleştirilen kaçak kazılar sonucunda mağara girişleri kapanırken bölgede onlarca defineci çukuruna rastlamak muhtemel oluyor. 

Alanda gerçekleştirilen kaçak define avcılığından sonradan tarihi alanda bulunan mağaralarda kayda değer tahribatların yaşandığını aktaran alan sakinleri, önlem alınmaması halinde bölgede yer alan tarihi yapılarda daha büyük tahribatların yaşanmasından korktuklarını belirtti. 

Hasan Eryılmaz

Güncel - 11:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]