-1° Hafif kar yağışlı
 • EURO 4.62
 • DOLAR 3.78

Teknoloji devlerine ‘teknoloji’ satıyorlar

Gaziantep Teknokent’te 2 mühendis, 3 ay gibi kısa vakitte ürettikleri uslu saati, dünyanın dört bir yanına satıyor. Mustafa Tülü ve Enes Çaldır, majör bir işletmede baş mühendis olarak çalışırken işten parçalayıp Ar-Ge çalışmaları yapmak üzere “Argex” isminde işletme ku.
Bilim&Teknoloji - 2 Ekim 2017 17:24 A A

Gaziantep Teknokent’te 2 mühendis, 3 ay gibi kısa vakitte ürettikleri uslu saati, dünyanın dört bir yanına satıyor.

Mustafa Tülü ve Enes Çaldır, majör bir işletmede baş mühendis olarak çalışırken işten parçalayıp Ar-Ge çalışmaları yapmak üzere “Argex” isminde işletme kurdu. Gaziantep Teknokent’e çalışmalarını sürüderen mühendisler, 3 ayda yaşama geçirdikleri uslu saat projesiyle dünyanın dört bir yanına ihracat yapmaya başladı.

Özellikle çocukların ve gençlerin elektronik ve programlama bilmelerini ve bunu geliştirmelerini kasteden “watchX” isimli saate en çok alakayı dünyaca namlı teknoloji işletmelerinin bulunduğu Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkeler gösteriyor.

Şirketin ortaklarından Tülü, Gaziantep Üniversitesi Fizik Mühendisliği kısmından mezun olduğunu, elektrik, elektronik mühendisliği alanında da yüksek lisansının devam ettiğini belirterek, dostu tasarım mühendisi Enes Çaldır ile çalıştıkları dükkanından bölerek “Argex” isimli şirketi kurduklarını söyledi. 

İşten dağıldıktan sonra çalışacakları bir büroları olmadığı için her sabah 8’den akşam 17’ye kadar işe gider gibi kafede süre geçirerek uslu saat projesinin esaslarını attıklarını, 1 ay sonra da “mobil bürolarını” GAÜN kütüphanesine taşıdıklarını ifade eden Tülü, bir vakit sonra Gaziantep Teknopark’a müracaat ettiklerini ve Target’in kuluçka merkezinden minik bir büro tahsis edildiğini ve çalışmalarını burada sürdürdüklerini vurguladı.

“WatchX” ismini verdiklerini mahsulün “Arduino” olarak adlandırılan geliştirme kartıyla ve “Scracth” görsel programlama diliyle geçimli bir uslu saat olduğunu anlatan Tülü, şunları kaydoldu:

“Çocukların ve gençlerin elektroniği ve programlamayı tecrübeleyerek bilmelerine takviyeci olacak bir geliştirme kartı. Bu geliştirme kartının üzerinde bir çok sensör mevcut. İvme ölçerden jireskopa güzergah ölçümü veya ayarlamasında kullanılan, açısal balansın korunması prensibiyle çalışan bir alet sıcaklık sensöründen tazyik sensörüne kadar ayrıca bir ekran ve pil mevcut. Bunları ayrı ayrı alıp geliştirme yapmak istediğinizde bu ciddi sayılara mülk oluyor. Ama biz bunların tamamını minik bir saat formatında kullanıcılara sunuyoruz. Bunun şöyle bir avantajı var: Mevcut geliştirme kartlarıyla, genelde yapılan operasyon masada kalıyor. Burada kastettiğimiz şey çocukların, gençlerin bu watchx’i kullanarak yaptıkları şeyleri günlük yaşamda tecrübelemeleri. Bu tecrübelemeler neticesinde yaşadığı problemleri iyileştirerek kendilerini bu alanda daha yetkin kılmaları.”

Görsel üç ebatlı tasarım

Tülü, mahsulün bir kasasının olmadığını, elektronik kart üzerine bir kayış bağlayarak saat olarak kullanabildiklerini dile getirerek reel emellerinin yalnızca programlamayı değil aynı zamanda şahısların görsel üç ebatlı tasarımı da bilmeleri ve tecrübelemeleri olduğuna dikkati çekti.

Bununla alakalı olarak Gaziantep’te beynelmilel bir şirketle görüştüklerini, bunu Avrupa ve Amerika’daki ayaklarıyla ilişkilendirerek tüm dünyada bir proje haline getirmeyi kastettiklerine işaret eden Tülü, “Çocukların yalnızca elektroniği değil, endüstriyel tasarımı da bilmeleri için bir taşıt sunmuş oluyoruz onlara. Bu mahsulü bilgisayara, programlamaya alakası olan ilk öğretimden itibaren ünivesite çağına kadar her yaştan insan kullanabilir.” diye konuştu.

Tülü, “watchX”in mekteplerde bir eğitim vasıtayı olarak kullanılmasını istediklerini, bununla ilgili elektronik ve robotik malzeme tedarikçisi bir şirketin kendilerine dayanak olduğunu ve Türkiye distribütörlüğünü üstlendiklerini dile getirerek, laflarını şöyle sürdürdü:

“Japonya’dan, Danimarka’dan ve Amerika’dan distrübitörlük için konuştuğumuz işletmeler var. Bu mahsulü çıkarmadan evvel kapsamlı bir araştırma yaptık. Bu mahsule eş bir mahsul piyasada yok. O surattan mahsulümüze çok hoş bir alaka var ve hoş geri dönüşler alıyoruz. Özellikle programlamaya ve elektroniğe meraklı insanlardan. Mahsulnam pek çok malzemesini Uzakdoğu’dan temin ediyoruz. Paypal sisteminin Türkiye’de kullanıma kapatılması güçlüklere neden oluyor. Mahsul ödemesini banka üzerinden yaptığımızda bankaların kurulları, bazen aldığımız mahsulün 8-10 katı kadar olabiliyor. WatchX’i biz gerçekten Türkiye’de üretmek istiyoruz. Elektronik dizgisisini yapıp dünyaya ihraç etmek istiyoruz. Ama şöyle bir problem var, almak istediğimiz bir companenti Çin’den 0.6 dolara alıp Türkiye’ye getirdiğimizde bu takribî 1.5 dolar oluyor. Bu gidişatta bizim Çin’den çalışacağımız bir üreticiyle Türkiye’de yapacağımız bir imal arasında çok majör bir maaliyet farkı oluyor. İsteriz ki bu mahsulleri Türkiye’de üretip dünyaya pazarlayalım.

Bilim&Teknoloji - 17:24 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]