13° Açık
 • EURO 6.45
 • DOLAR 5.60

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: İhracatta rekor

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde tertip edilen eylül ayı ihracat sayıları buluşmasında konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, senenin ilk 9 ayında 196 ülkeye ihracat yaparak rekor kırdıklarını söyledi.
Ekonomi - 2 Ekim 2017 13:57 A A

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde tertip edilen eylül ayı ihracat sayıları buluşmasında konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, senenin ilk 9 ayında 196 ülkeye ihracat yaparak rekor kırdıklarını söyledi. Büyükekşi, İstanbul’un 4.8 milyar dolarla en fazla ihracat yapan şehir olduğunu da belirtti. İhracat çoğalışlarını aralıksız söylediklerini ifade eden Büyükekşi, yaşanan çoğalışların yüzde 5’inin yüzde 10’nun üzerinde olduğunu söyledi. Büyükekşi, “Ölçü bazında bakacak olursak, ihracatımız Eylül ayında yüzde 2,1 olarak çoğalarak 8.6 milyon ton oldu. İlk 9 ayda ise yeniden yüzde 11.7 çoğalış gösteren ihracatımız 85.7 milyon ton olmuştur. Sektörel olarak baktığımızda Eylül ayında en fazla ihracatı geçtiğimiz aylarda olduğu gibi 2.2 milyar dolarla otomotiv sektörümüz yapmıştır. Bu sektörümüzün ihracatı Eylül ayında bir evvelki senenin aynı ayına göre yüzde 10.9 olarak arkasıydı. Otomotiv sektörümüzü 1 milyar 295 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon, 1 milyar 280 milyon dolarla kimyasal maddeler sektörü takip etmiştir” dedi.

“GEMİ VE YAT SEKTÖRÜ İHRACATINI BEŞ KAT ARTTIRDI”

Eylül ayında en fazla ihracat çoğalışı sağlayan sektörlerin gemi ve yat sektörü olduğunu söyleyen Büyükekşi, ihracatını beş katına çıkaran sektörleri şu biçimde söyledi:

“İhracatını beş katına çıkaran sektörlerin başında gemi ve yat, yüzde 69 çoğaldıran tütün, yüzde 33 çoğaldıran fındık sektörleri oldu. Özellikle gemi ve yat sektörümüz yılbaşından bu yana çok galibiyetli biçimde ihracatını çoğaldırmaya devam ediyor. Ülkemiz lüks sınıfına giren yat ihracatında artık küresel bir oyuncu oldu. Burada Antalya’da da özgür bölgede yat mevzusunda ehemmiyetli çalışmalar yapılıyor. Fındık sektörlerimizde hasat yarıyılına girdikleri için ihracatlarında ehemmiyetli çoğalışlar görüyoruz.”

“İLK 9 AYDA 196 ÜLKEYE İHRACATLA YENİ REKORA İMZA ATTIK”

Genele bakıldığında tarım ihracatının yüzde 6.9, sanayi mahsulleri ihracatının yüzde 8.9, madencilik mahsulleri ihracatının ise yüzde 17.8 çoğalış gösterdiğini söyleyen TİM Başkanı Büyükekşi, “Senenin ilk 9 aylık yarıyılında ihracatımızı sırtlayan sektör yeniden otomotiv sektörü oldu. Sektörümüz ilk 9 ayında 196 ülkeye ihracat göstererek yeni bir rekora imzalaydı. İhracat pazarlarımıza baktığımız zaman Eylül ayında 139 ülke ve bölgeye ihracatımızın çoğaldığını görüyoruz” dedi.

En fazla ihracat yapılan 5 ülkeyi sıralayan Büyükekşi, “İlk 5 ülkede Almanya’ya ihracatımız yüzde 8.3, İngiltere’ye yüzde 14, Amerika Birleşik Devletleri’ye yüzde 36, İtalya’ya yüzde 1.5, Irak’a ise, yüzde 2.2 çoğalış gösterdik. Irak’a ihracatımız mevzusunda özellikle bir değerlendirme yapmak istiyorum. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi tüm dünyayı karşısına alarak ve Irak tüzüğüne ters olarak bir bağımsızlık halkoylamasını reelleştirdi. Bunun kimseye bir fayda sağlamayacağını düşünüyoruz. Biz Irak’ın toprak tamlığından yanayız. Ancak şunu da ortaya koymak gerekiyor. Kuzey Irak’a olan ihracatımız Irak’a yaptığımız toplam ihracatın yalnızca yüzde 25’i, biz aynı zamanda Irak’ın toplamına ihracat hakikatleştiriyoruz. Irak’a toplam ihracatımızın eksilmesini istemeyiz. Biz her zaman sulhtan yanayız. Mevzuların sulh içerisinde çözülmesini tutku ederiz. Ancak milli güvenliğimiz her zaman birinci önceliğimiz, ticaret bunun arttan kazanç. Ümit ediyoruz ki bölgesel idare bu yanlıştan bir an evvel döner ve Irak, Kürdüyle, Arabıyla, Türkmeniyle tüm ulusların kardeşçe yaşadığı bir ülke olur” biçiminde konuştu.

“EYLÜL AYINDA EN FAZLA İHRACAT YAPAN 20 ÜLKEDE EN FAZLA ÇOĞALIŞ YÜZDE 54 İLE RUSYA’YA”

Eylül ayında en fazla ihracat yapılan 20 ülke arasında azami çoğalışın yüzde 54 çoğalışla Rusya’da yaşandığını dile getiren Büyükekşi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ülke grubu bazında ihracatımız ise şu biçimde hakikatleşti. Eylül ayında bir evvelki senenin aynı ayına göre AB ihracatımız yüzde 10.2 olarak çoğalış gösterdi. Böylece eylül ayında AB ihracatımızın hisseyi yüzde 51.6 yükseldi. Gerçekten bu ehemmiyeti bir yüzde. Uzak Doğu pazarlarına yaptığımız ihracatımızda da çift haneli çoğalışlar görüyoruz. Misalin Kuzey Amerika’ya ihracatımız yüzde 31, Uzak Doğu’ya ihracatımız yüzde 26, Avustralya’ya ve Yeni Zelanda’nın da yer aldığı Okyanusya ülkelerine ise ihracatımız yüzde 28 çoğalış gösterdi.”

“İLK 9 AYDA AB’YE 5.4 MİLYAR DOLAR ÇOĞALIŞ”

Senenin ilk 9 ayında ihracatın AB’ye 5.4 milyar dolar çoğalış kaydolduğunu dile getiren Mehmet Büyükekşi, “İlk 9 aydaki azami çoğalış oranı ise yüzde 38 ile Orta ve Güney Amerika ülkelerine yaptık” dedi.

“EN FAZLA İHRACAT YAPAN ŞEHİR 5.4 MİLYAR DOLAR İLE İSTANBUL”

Şehirlerin ihracat oranlarında Eylül ayında ilk sırayı 4.8 milyar dolarla İstanbul’un aldığını söyleyen Büyükekşi, Eylül ayında 47 şehrin ihracatını çoğaldırdığını, 32 şehrin ihracatının gerilediğini gördüklerini belirtti. Mehmet Büyükekşi, “En fazla ihracat yapan ilk 5 şehrimizin ihracatları, İstanbul 4.8 milyar, Bursa 1.1 milyar, Kocaeli 958 milyon dolar, İzmir 711 milyon dolar, Ankara 556 milyon dolar ihracat reelleştirdi. Antalya’nın ihracatı ise bu ay yüzde 15.9 çoğalış göstererek galibiyetli seyrine devam etti. İlk 10’da azami ihracat çoğalışı ise yüzde 111 ile Sakarya asıllaştırmış oldu ki burada Toyota’nın yaptığı yeni jenerasyon otomotiv en ehemmiyetli etmen” dedi.

“YILBAŞINDAN BU YANA PARİTE İHRACATIMIZDA 1.8 MİLYAR DOLARLIK OLUMSUZ TESİR YAPTI”

Parite başkalaşımıyla alakalı kendilerine gelen sualler olduğunu ifade eden Büyükekşi, “Onun da ihracatımızı nasıl etkilediğine bakacak olursak Eylül ayında parite tesiri pozitif istikameti olarak 234 milyon dolar ihracatımıza ilave katkı sağladı. Bunu da özellikle euro-dolar paritesinin geçen yıla göre daha yüksek olması tesirli oldu. Sene genelinde bunun bütün tersini görüyoruz. Hesaplarımıza göre yılbaşından bu yana parite ihracatımızda 1.8 milyar dolarlık olumsuz tesir yaptı. Özellikle sene genelindeki negatif tesirin esas nedeniyse, dolar-TL kurunun geçen yıla göre yüksek olması oldu” diye konuştu.

“5.1’LİK GELİŞMEYE İHRACATIN KATKISI YÜZDE 1.7”

Eylül ayında ikinci çeyrek sihrime sayılarının söylendiğini anımsatan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, konuşmasını şöyle bitirdi:

“Bilgilere göre Türkiye yüzde 5.1 sihrime kaydoldu. Net ihracatın gelişmeye katkısı yüzde 1.7 oldu. Başka Bir Deyişle gelişmemizin 3’te 1’i ihracattan kaynaklandı. Üçüncü çeyrekte ise yüzde 7’i aşan bir Türkiye gelişmesi bekliyoruz. Bu son derece ehemmiyetli. Yeniden net ihracatın gelişmeye ehemmiyetli bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz.”

Adem Akalan 

Ekonomi - 13:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.