Açık
 • EURO 6.21
 • DOLAR 5.50

Torku, geleneksel ürünler arasına şerbet ve limonatayı da kattı

Alan halkının ürettiği meyvelerin değerini çoğaltmak ve çiftçiyi teşvik etmek amacıyla Torosların merkezine inşa edilen Torku Meyve Suyu, Sirke ve Pekmez Imal Tesisinde artık şerbet ve limonata da üretiliyor.Pekmez, tahin, lokum ve helva gibi geleneksel tatlarımızı tüketiciye Tor.
Konya Haber - 27 Mayıs 2017 15:19 A A

Alan halkının ürettiği meyvelerin değerini çoğaltmak ve çiftçiyi teşvik etmek amacıyla Torosların merkezine inşa edilen Torku Meyve Suyu, Sirke ve Pekmez Imal Tesisinde artık şerbet ve limonata da üretiliyor.

Pekmez, tahin, lokum ve helva gibi geleneksel tatlarımızı tüketiciye Torku güvencesiyle sunan Konya Şeker, hemen de naneli ve tarçınlı edinmek üzere Yeşil ve Kırmızı adlarıyla iki değişiklik şerbet ile limona üretimine de başladı. Torosların eteğine kurulan Torku Meyve Suyu, Sirke ve Pekmez Entegre Tesislerinde doğal karışımlarla üretilen limonata ve şerbetlerde glikoz şurubu kullanılmıyor. İftar sofralarına da bambaşka bir lezzet katacak olan limonata ve şerbetler, “Geleneksel tatlarımız da doğal olarak bizden” sloganıyla hazırlanıyor. Yeşil Şerbet’te; portakal suyu, limon suyu, tarçın, karanfil, yeşil elma ve nane; Kırmızı Şerbet’te ise vişne suyu, kırmızı üzüm suyu, tarçın ve karanfil konsantreleri, limonatada da limon konsantresi kullanılıyor.

Tamamen doğal olması, ferahlık vermesi ve bambaşka aroması ile bir tat olan şerbeti, Türklerin Orta Asya’dan getirdiği biliniyor. Kaşgarlı Mahmud, Eflaki, Mevlana Celaleddin Rumi, Yusuf Has Hacib, Evliya Çelebi gibi ismi tarihimize altın harflerle yazılmış, mütefekkir, seyyah ve düşünürlerin eserlerinde, sarayların vazgeçilmez içeceği olarak geniş yer bulan şerbet, günümüzde de Türkiye’ye özgü bir tat olarak tanınıyor. Fazla fazla çeşidi bulunan şerbette de her üründe olduğu gibi en manâlı husus, güvenilir ellerden sunulması. Türkiye’nin en genç markası olmasına rağmen kısa sürede tüketicinin beğenisini ve güvenini kazanan Torku, şerbeti de yine çiftlik sahibi kuruluşu olmasının vermiş olduğu sorumlulukla doğal olarak üretiyor.

Türkiye, yaz mevsiminde Torku limonata ile serinleyecek

Bir zamanlar susayınca birincil akla gelen içeceklerden limonata, birkaç sene öncesine değin tahtını ayrı içeceklere kaptırmıştı. Son yıllarda tahtına bitmiş kurulan limonata artık Torku güvencesiyle sunuluyor. Sıcak, nemli, bunaltıcı yaz günlerinde serinlemenin en nefis yollarından biri olan limonatanın asıl malzemesi olan limon, ülkemizin en kayda değer tarım ürünlerinden birisi. On dördüncü yüzyıldan beri yeme-içme kültürümüzün içinde bulunan limonata yaz aylarında sofraların vazgeçilmezlerinden biri. Son yıllarda market raflarında şişelenmiş olarak da bulunan limonataya gittikçe büyüyen bir istek var.

Çiftçinin daha çok üretmesini ve ürettiğinden daha çok kazanmasını hedefleyen Konya Şeker, bu kapsamda yiyecek sanayine karşın yatırımlarını aralıksız sürdürüyor. İç Anadolu Bölgesinde üretilen üzüm, elma gibi meyveleri değerlendirmek, bölgenin meyve üretim potansiyelini harekete geçirip çiftçinin gelirini arttırmak için Torosların merkezine kurulan Torku Meyve Suyu, Sirke ve Pekmez Imal Tesisi, 2016 yılında faaliyete geçmişti. Tesis, 106 bin metrekarelik açık ve 20 bin metrekarelik kapalı alana inşa edildi. Entegre tesis mantığı ile dizayn edilen tesis, meyvecilikteki gelişime paralel olarak imal kapasitesini ve nihai ürün ile ürün işleme çeşitliliğini arttıracak şekilde projelendirildi.

Torku Meyve Suyu, Sirke ve Pekmez Imal Tesisinde, bölgedeki meyveler işlenerek, meyve suyu, sirke, pekmez limonata ve şerbet elde ediliyor. Tesiste üretilen mamul ürünler, katkısız ve birinci sınıf mahsul halinde pazara talep ediliyor. Torku’nun doğal ve dinç ürün yaklaşımına uygun üretim yapacak, kalite ve hijyen standartlarından taviz vermeyecek şekilde projelendirilen tesiste üretimine başlanan limonata ve şerbet çeşitleri geleneksel yöntemlerden ayırt edilemez şekilde üretilip şişeleniyor.

Konya Haber - 15:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]