Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
 • EURO 6.11
 • DOLAR 5.38

Trafik kazasında kalçası kırılan hasta takılan protezle yürümeye başladı

Konya Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr.
Konya Haber - 15 Ekim 2017 12:53 A A

Konya Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. Yusuf Ziya Karaca, Kütahya’da bir sene önce geçirdiği trafik kazası sonrası kalça kırığı oluşan 26 yaşındaki kazazede Zarif Akyıldız’ın afiyet hakkında data verdi.

Op.Dr. Karaca, “26 yaşındaki erkek hastamız yaklaşık bir sene önce trafik kazası sonucu sağ kalçada kırık ve çıkık nedeniyle hastanemize başvurdu. Hastanın fizik muayenesinde sağ kalçada kırıklı-çıkıklı (asetabulum kırığı ve kalça çıkığı) tespit edildi. Takiplerinde femur başında artan avaküsler nekroz sebebiyle ağrıları çoğalan hasta her yerde başvurdu. Asetabulum kırığına cerrahi operasyon olarak açık redüksiyon internal fiksasyon dediğimiz plakla osteosentez yapıldı. Hastamız ameliyattan 45 gün daha sonra yürümeye başladı. daha sonra femur başında gelişen oma kemiği denilen femur başında avasküler nekroz sebebiyle kalça ağrıları arttığı için hasta bize her tarafta başvurdu. Hastamıza dün total kalça eklem protezi ameliyatını gerçekleştirdik. Hastamız ameliyattan takriben 12 saat sonra kalkıp yürümeye başladı. Şuanda genel durumu gayet iyi, ağrıları bitti. Hastamız istenilenin üstünde bir performansla yürümeye başladı. Bir aksilik olmaması durumunda yarında hastamızı taburcu etmeyi planlıyoruz” dedi.

“Yeni büyüyen teknoloji ile eklem protezleri daha uzun ömürlü”

Yusuf Ziya Karaca, ameliyat kadar fizyoterapininde önemli olduğunu belirterek, “Genç yaş grubunda da olsa bundan böyle yeni gelişen teknoloji ile eklem protezleri daha uzun ömürlü ve daha kilolu hastalarda yapılabilmekte. Vaktiyle halkımızın bildiği protezlerin ömrü var gibi kanılar yavaşça ortadan kalkmakta. Bu tür müdahaleler yani diz, kalça, dirsek, omuz ve etap bilek protezleri hastanemizde başarıyla uygulanmakta. Tecrübeli ekibimiz doğruca bu ameliyatları çoğu kez gerçekleştirmekteyiz. Hastamızın fizik çare sürecinde kalça protezleri, genelde hastalar ameliyattan hemen daha sonra mobilize oluyorlar. Fizyoterapist eşliğinde yürüyüşlere başlıyor. ilk kez birkaç adım atarak başlıyor genel durumu iyi olan genç hastalarımızda, bu mesafeyi artırıyoruz. Fakat cerrahi bölgenin yani ameliyatın yapıldığı yerin durumuna tarafından yasak olan birkaç hareketi var. Yaklaşık 6 ay değin bu hareket kısıtlılığını öneriyoruz. Buna uymadığı durumda eklem, dislokasyonu dediğimiz protezin yerinden çıkması gibi komplikasyonlarla karşılaşabiliyoruz. Bu açıdan rehabilitasyonun işi haberdar olan, iyi bir fizyoterapist, fizik çare ekibi tarafından peşine düşüp takip edilmesi ameliyat değin önemli. Bu yönde hastalarımızın yürüyüş mesafesi genel durumuna göre ağrıya göre karar veriyoruz. Yani her hasta için standardize edilemiyor. 70 yaşındaki bir hastayla 30 yaşındaki bir hastanın yürüyüş mesafesi tabiki aynı olmaz. Buna hastanın durumuna tarafından karar veriyoruz. Bu rehabilitasyon sürecine başlıca 8-12 hafta arası devam ediliyor ve 6. ayın sonunda hasta eski aktiviteleri dönebiliyor. Hastamız ağır işlerde de çalışabilir, uzun zaman ayaktada kalabilir. Hafif tempolu yürüyüş, koşu bunları da yapabilir. Şuanki implantların dizaynı, stabilitesi, sağlamlığı bu nesil hareketlere izin verecek şekilde geliştirildi ve gelişmeyede devam ediyor” diye konuştu.

– Ameliyattan sonra yürümeye başladı

Nakliye işinde uğraşan ve Kütahya’nın Simav ilçesinde gerçekleşen trafik kazasında kalçası kırılarak başarılı geçen yedek ameliyatından sonradan yürümeye başlayan Kibar Akyıldız ise, “Bundan 1 sene önce Kütahya’da Simav’da trafik kazası geçirdim. Otomobil ile kafa kafaya çarpıştık, kalça kemiğim kırıldı. Ordan Kütahya Devlet Hastanesine kaldırdılar. Şart ağır olduğu için bu ameliyatı yapacak hastane bulamadılar. Afiyet Bakanlığı ile iletişime geçtiler en son Konya Hospital çıktı. Buraya geldik ameliyat olduk, gayet iyiydi sonradan bazı sorunlar çıkmaya başladı. Onları düzeltmek için Yusuf hocamızla ile görüştük, sağolsun o da yardımcı oldu. Allah’a şükür şu anda iyiyim, kalça protezi ameliyatı oldum” dedi.

Konya Haber - 12:53 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]