Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
 • EURO 6.11
 • DOLAR 5.38

TRT World Forum, 18-19 Ekim’de İstanbul’da yapılacak

TRT World’ün; güncel, kültürel, politik, hesaplı ve sosyal çıkmazlara çözümler çağırmak amacıyla başta düzenleyeceği TRT World Forum, çoğu ülkeden takriben dört yüz siyasetçi, işadamı, akademisyen, aktivist ve gazeteciyi yoğun bir gündemle bir araya getirecek.
Güncel - 16 Ekim 2017 13:59 A A

TRT World’ün; güncel, kültürel, politik, hesaplı ve sosyal çıkmazlara çözümler çağırmak amacıyla başta düzenleyeceği TRT World Forum, çoğu ülkeden takriben dört yüz siyasetçi, işadamı, akademisyen, aktivist ve gazeteciyi yoğun bir gündemle bir araya getirecek. İki gün sürecek Forum’un övünç konuğu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olacak. Birincil gününe Başbakan Binali Şimşek’ın katılacağı ve dünyaca ünlü isimlerin de yer alacağı forumun ilk sene teması, ‘Kesin Olmama Çağında Değişime İlham Elde Etmek’ oldu.

TRT World Forum’un konuşmacıları arasında; Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugünlerde halk oylaması krizi yaşayan İspanya’nın eski Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, Malcolm X’in kızı aktivist Ilyasah Shabazz, , Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri, Güney Afrika Yeniden Yapılanma Bakanı Bathabile Olive Dlamini, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren ve RUSI Genel Direktörü Karin von Hippel de yer alıyor.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nda İnanç ve Topluluklardan Sorumlu Bakanlık görevinden ülkesinin Gazze politikası nedeniyle istifa eden, İngiltere’nin ilk Müslüman bayan bakanı Barones Sayeede Warsi’de panelistler aralarında bulunuyor.

400 profesyonel İstanbul’da bir araya geliyor

TRT World Forum, alanında uzman akademisyen, siyasetçi, gazeteci, sivil toplum ve think-tank çalışanı elde etmek üzere yurt içinden ve yurt dışından takriben 400 profesyoneli İstanbul’da bir araya getiriyor.

Güncel siyasi meselelerin ve medyanın sorumluluğunun tartışmaların merkezine alınacağı Forum’da, yabancı düşmanlığı ve İslamofobi, insani destek, uluslararası sistemin yaşadığı kriz ve buna karşın çözüm önerileri gibi konular üstüne oturumlar gerçekleştirilecek.

İngiltere İnanç ve Toplumlardan Sorumlu eski Bakan ve İngiltere’nin ilk Müslüman bayan bakanı Barones Sayeeda Warsi’de dikkat çeken konuşmacılar arasında yer alıyor.

18 Ekim akşamı gerçekleştirilecek ‘TRT World Citizen’ projesinin lansmanı ile TRT World’ün insani krizlerle ilgili farkındalığı arttırmak üzere kurduğu sosyal mesuliyet girişimi anlatılacak.

Forumda ilk gün programı şu şekilde;

T.C. Başbakanı Binali Yıldırım ve Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri’nin yapacakları başlangıç konuşmalarının arkasından, Küresel Gündemi Baştan Anlatmak: Eski Güçler’e Aleyhinde Yeni Oyuncular paneli düzenlenecek.
Panelistler; Dr. Karin von Hippel (Genel Direktör, RUSI), Prof. Stephen Chan Obe (Profesör, SOAS Üniversitesi) , Prof. Pan Wei (Profesör, Pekin Üniversitesi), Prof. Gülnur Aybet (Cumhurbaşkanı Başdanışmanı), Kingsley Makhubela (CEO, Brand South Africa) olacak.

Ilk günde düzenlenecek paneller

Ortadoğu’da Son Gelişmeler ve Yakında Olacak Olan Tehlikeler
Panelistler; Raşid Gannuşi (Kurucu, Nahda Hareketi), İbrahim Kalın (T.C. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü), Tarık Yusuf (Direktör, Brookings Doha Center), Jonathan Nicolas Powell (Direktör, Inter Mediate)
Sorumlu Habercilik: Medya Etiği ve Savaş Suçlarını Haberleştirmek
Panelistler; Resul Serdar Ataş (Baş Editör, TRT World), Rodney Dixon (Uluslararası Hukuk Uzmanı, Temple Garden Chambers), Nicole Johnston (Savaş Muhabiri, TRT World), Epilepsi Helm (Gazeteci-Yazar), Simon Marks (CEO, Future Story News) başlıklı paneller düzenlenecek.

Forumda ikinci gün şu şekilde;

T.C. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve İspanya eski Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero’nun yapacakları başlangıç konuşması yapacak.

İkinci günde düzenlenecek paneller

İnsani Yardımı Yeniden Değerlendirmek

Panelistler; Fuat Oktay (Başbakanlık Müsteşarı), Bathabile Olive Dlamini (Güney Afrika Sosyal Kalkınma Bakanı), Mukesh Kapila (Profesör, Manchester Üniversitesi), Richard Falk (Onursal Profesör, Princeton Üniversitesi), Paul Polak (Kurucu, Windhorse International)
Sosyal Ağ Fenomenleri ve Toplumun Söylemini Değiştirmedeki Rolleri
Panelistler; Riyaad Minty (Dijital Strateji Yöneticisi, TRT World), Humza Arshad (Sosyal Medya Fenomeni), Subhi Taha (Sosyal Ağ Fenomeni), Amena Khan (Sosyal Medya Fenomeni), Didem Kaya (Yardımcı Yapımcı, TRT World)
Korkudan Medet Ümit Etmek: Tanıdık Olmayan Düşmanlığı ve İslam Karşıtlığının Siyasallaşması
Panelistler; Brendan Cox (Kurucu, The Great Get Together), Ilyasah Al-Shabazz (Başkan, Malcolm X Vakfı), Farid Hafez (Öğretim Görevlisi, Salzburg Üniversitesi), Sayeeda Warsi (İngiltere’nin Birincil Müslüman Bayan Bakanı), Maha Azzam (Darı Köklü Değişiklik Konseyi Başkanı) başlıklı paneller düzenlenecek. 

Güncel - 13:59 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  İlk yardım eğitimi neleri kapsar
  Kazalar, insanın önüne geçemediği doğal olaylardır. Bunlar, bazen afet, bazen doğa kaynaklı olaylardır ve bazen de insanın sebebiyet verdiği olaylar olabilmektedir. Yangın, afet, sel, deprem gibi doğa olayları karşısında insanın yapabileceği en önemli şey, öncesinden tedbir almaktır, bu tip olaylar öncesinden haber alınabilecek durumlar olmadığı için öncesinde önlem almak bir anlamda daha az kayıp ile […]