Parçalı bulutlu
 • EURO 6.89
 • DOLAR 6.26

TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik'ten “100 milyon küçükbaş hayvan” hedefi

Ekonomi - 28 Ocak 2020 18:15 A A

KARAMAN (AA) – Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, hazırladıkları 5 yıllık eylem planı çerçevesinde, küçükbaş hayvan sayısını 100 milyona kadar çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Çelik, Karaman Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğini ziyaretinde, koyun ve keçi yetiştiriciliğinin ülkenin milli meselesi olduğunu söyledi.

Bu konunun önemine vurgu yapan Çelik, şöyle konuştu:

"Atalarımızdan aldığımız bu bayrağı, mirası geleceğe taşımak, başarıya ulaştırmak boynumuzun borcudur. Biz de hükümetimizle, bakanımızla uyum içinde çalışıyoruz. Sayın Bakanımız Bekir Pakdemirli, Tarım Şurası'nı gündeme getirdi. Türkiye'deki herkesin görüşüne başvurdu. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Tarım Şurası kapanışında da koyun ve keçiden söz etmişti. Cumhurbaşkanımızın koyun ve keçi için 2020 yılını eylem yılı olarak ilan etmesi, küçükbaş hayvan sayının 56 milyona yükselmesinde bize verdiği start, bir emir niteliği taşır."

Çelik, merkez birliği olarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile istişare halinde 5 yıllık eylem planı hazırladıklarını belirterek, "5 yıllık süre zarfında eksiklerimizi çözme noktasındaki önerilerimizi dört sayfalık kitapçık haline getirdik. Bizim 5 yıllık süre zarfında hayvan sayımızın en az 80 milyon olması için hedef koyduk." dedi.

– "Küçükbaş hayvan sayımız 50 milyondur"

Küçükbaş hayvan sayısını artırmak istediklerini belirten Çelik, "Birlikler yokken küçükbaş hayvan sayımız 32 milyonun altına düşmüştü. Birliklerin kurulmasıyla ve hükümetin de küçükbaş hayvancılığı sahiplenmesi ve desteklemesiyle birlikte 32 milyonun altına düşen küçükbaş hayvan sayımız 50 milyona ulaştı. Biz bunu daha da artırmayı, bu sayıyı 80 hatta 100 milyona kadar çıkarmayı hedefliyoruz." ifadesini kullandı.

Çelik, 2019'da yaklaşık 141 bin küçükbaş hayvanın ihraç edildiğini aktararak, ihracata sıcak bakmadıklarını, öncelikle hayvan sayısının artırılmasını hedeflediklerini vurguladı.

Ekonomi - 18:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.