-1° Hafif kar yağışlı
 • EURO 4.62
 • DOLAR 3.78

Türk Gastroenteroloji Derneği Başkanı Bor:

– “Türkiye’de 761 kişiyiz. Her yıl aramıza 27 kişi katılıyor. Öleni, emekli olanı ve ‘Ben bu işi daha yapmayacağım.’ diyeni düşünürseniz, gastroenteroloji küçülüyor”
Sağlık - 7 Temmuz 2017 17:30 A A

SİVAS (AA) – Türk Gastroenteroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Serhat Bor, “Türkiye’de 761 kişiyiz. Her yıl aramıza 27 kişi katılıyor. Öleni, emekli olanı ve ‘Ben bu işi daha yapmayacağım.’ diyeni düşünürseniz, gastroenteroloji küçülüyor.” dedi.

Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde düzenlenen “Sindirim Sistemi Hastalıklarında Beslenme ve Diyet” programında konuşan Bor, gastroenterolojinin geniş bir alanı kapsadığını söyledi.

Gastroenterologların uzun süren bir süreçle yetiştiğini vurgulayan Bor, “Basit bir endoskopi diye düşünülen şey için en az 3 yıllık eğitim almak gerekir.” diye konuştu.

Türkiye’de gastroenterolog sayısının azlığına dikkati çeken Bor, “Türkiye’de 761 kişiyiz. Her yıl aramıza 27 kişi katılıyor. Öleni, emekli olanı ve ‘Ben bu işi daha yapmayacağım.’ diyeni düşünürseniz, gastroenteroloji küçülüyor. Avrupa’da gastroenterolog sayısı yüzde 20’lerdeyken Türkiye’de yüzde 0,9’dur. Bu da önemli bir sorun.” ifadesini kullandı.

Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hilmi Ataseven de reflü hastalığı ve beslenme konusunda sunum yaptı. Her reflüsü olanın mide fıtığı olmadığına işaret eden Ataseven, her mide fıtığı olanda da reflü probleminin ortaya çıkmadığını belirtti.

Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın da belediyenin katkılarıyla düzenlenen programda emeği geçenlere teşekkür etti.

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özlem Yönem “probiyotikler”, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Yurci “bağırsak hastalıklarında beslenme ve diyet” konularında katılımcılara bilgi verdi.

– Kalın bağırsak maketi ilgi çekti

Bu arada, davetliler dev kalın bağırsak maketi içerisinden geçerek programın düzenlendiği salona girdi. Çocuklar da dev kalın bağırsak maketiyle yapılan bilgilendirmeye ilgi gösterdi.

Programa, Sivas Halk Sağlığı Müdürü Levent Sağlam, İl Sağlık Müdürü Adil Kaya, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Semiha Ekinci, Sağlık-Sen Sivas Şube Başkanı Efe Zileli ve davetliler katıldı.

Sağlık - 17:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]