13° Açık
 • EURO 6.57
 • DOLAR 5.68

Turkcell kazancının yüzde 1’ini cemiyete ayırdı vicdanıyla gören gençlere yol açtı

Turkcell İdare Heyeti Başkanı Ahmet Akça merasimde, görme manili 7.
Ekonomi - 2 Ekim 2017 13:58 A A

Turkcell İdare Heyeti Başkanı Ahmet Akça merasimde, görme manili 7. Sınıf talebesi Elif Nur Sevim tarafından resimlenen tabloyu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sundu. Fotoğrafta annesi Tenzile Erdoğan ile kendisini gören Cumhurbaşkanı Erdoğan duygulu anlar yaşadı. Turkcell’in kazançlarının yüzde 1’ini cemiyet bereketine ayırdığını anlatan Akça, “Ülkemizi dünyada temsil edecek gençlerimizin yaşamına değdiğimiz için şerefliyiz” dedi

Türkiye’nin geleceğine değer veren ve sosyal fayda oluşturan projeler geliştirip uygulayan Turkcell, 23 yıldır eğitime verdiği yardımına bu sene de devam ediyor. Ulusal Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Valiliği ile imza atılan protokol çerçevesinde başlatılan mektep yenileme ve üretim çalışmalarına üç proje daha ilave edildi. Turkcell, Sâmiha Ayverdi Anadolu Lisesi ve Fatih Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’ni baştan sona teknolojiyle donattı. Turkcell’in imalini üstlendiği Eyüp’teki Vatan Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi de eğitim yaşamına başladı. Mekteplerin fotoğrafı açılışı da, evvelki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle hakikatleştirildi. Erdoğan, Fatih’te okuduğu ve kendi ismini taşıyan İmam Hatip Lisesi’nin açılışını yaptıktan sonra, Sâmiha Ayverdi Anadolu Lisesi’nin açılış kurdelesini kesti. Erdoğan, yaptığı konuşmada eğitime katkılarından dolayı Turkcell’e teşekkür etti.

Ahmet Akça: “Daha iyi koşullarda eğitimi amaçlıyoruz”

Turkcell İdare Heyeti Başkanı Ahmet Akça, “Kazançlarının takribî yüzde 1’ini cemiyete katkı projeleri için ayıran Turkcell olarak dezavantajlı kitlelere fayda sağlamayı ve cemiyete yatırım yapmayı en ehemmiyetli önceliğimiz olarak görüyoruz. Talebelerimize daha iyi koşullarda eğitim sunabilmek için yaşama geçirdiğimiz projelerle üzerimize düşen misyonu yerine getirmeye çalıştık. Geleceği şekillendirme niyetiyle başladığımız bu projelerde, dünyanın gittiği istikameti de dikkate alarak elimizdeki potansiyeli hem Türkiye hem de çocuklarımız için bir kazanıma dönüştürmek en ehemmiyetli vazifemiz. Dünyada ülkemizi zaferle temsil edecek bilim insanlarının yaşamına değecek olmamız, bizim en büyük şerefimiz ve şerefimizdir” diye konuştu.

3 mektep eğitim yaşamına başladı

Bugüne kadar hakikatleştirdiği projelerle 10 binlerce çocuğun yaşamına değen Turkcell’in eğitim yaşamına tekerrür kazandırdığı Sâmiha Ayverdi Anadolu Lisesi, ehemmiyetli bir yazarın adını taşıması anlamında da ayrı bir yere sahip. 1905-1993 senelerinde yaşayan Sâmiha Ayverdi ‘tasavvuf, tarih şuuru ve uygarlık inşası’ mevzularında rakamsız yapıtı edebiyat dünyamıza kazandırdı. Kültür yaşamına yalnızca kitaplarıyla değil, yaptıklarıyla da hizmet eden Sâmiha Ayverdi, Mevlana ve Yunus Emre gibi cihansal kalitede iki insanı da genç jenerasyonların tanıması ve kavraması yolunda ilk adımları atan şahıs oldu. Sâmiha Ayverdi, Konya’da daha sonra nam bulacak olan Şeb-i Aruz Törenleri başka bir deyişle Mevlana’yı Anma Merasimlerinin 1954’te başlatılması için de liderlik eden adlardan biriydi. 2017-2018 Eğitim-Öğretim yarıyılında kapılarını açan Sâmiha Ayverdi ile Fatih ve Vatan Anadolu liseleri, çağın çağdaş sistemleri ile donatıldı. Mektepler sarih-kapalı spor salonlarından bütün teşekküllü konferans salonuna, laboratuvar alanlarından uslu tahta uygulamasına kadar talebelerin tüm lüzumlarını sıhhatli şekilde karşılayacak biçimde inşa edildi. Mekteplerde ayrıca vücutsal manililere müteveccih özel platform, rampa ve asansör uygulaması da yer aldı.

Manisiz Eğitim Programı

“Manisiz Eğitim Programı” özel eğitim lüzumu olan manili fertlerin cemiyetsel hayata katılmalarını sağlamak emeliyle Ulusal Eğitim Bakanlığı himayesinde Turkcell’in dayanağıyla 2015 senesinde yaşama geçirildi. Program ile 2 sene içerisinde 84 manili mektebindeki binlerce talebeye ve ailesine erişildi. Bu sayı mezun talebeler yerine yeni talebeler geldikçe çoğalmaya devam ediyor. Turkcell projeye talebelerin istihdama müteveccih bilgi, maharet ve davranış kazandıracak iş atölyelerinin oluşturulması ve teknoloji sınıflarının donatımı konusuna destekledi.

Görme manili Elif, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve annesi Tenzile Erdoğan’ın fotoğrafını yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün İstanbul’da hakikatleştirdiği mektep açılışında duygusal bir sürprizle karşılaştı. Görme manili, 7. sınıf talebesi Elif Nur Sevim’in Cumhurbaşkanı Erdoğan ve annesi Tenzile Erdoğan’ı resimlediği tablo, Turkcell İdare Heyeti Başkanı Ahmet Akça tarafından kendisine ibraz edildi. Annesinin de yer aldığı tabloyu gören Erdoğan duygusal anlar yaşadı. 14 yaşındaki Elif Nur Sevim, Turkcell’in dayanağıyla Ulusal Eğitim Bakanlığı himayesinde yaşama geçirilen Manisiz Eğitim Programı kapsamındaki 84 manili mektebinden Ankara Göreneller Görme Manililer Mektebi’nda eğitim görüyor. Elif aynı zamanda Manisiz Eğitim Programı’nın tanıtıldığı reklam filminde de oynamıştı.


 

Ekonomi - 13:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 03
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.