30° Parçalı az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

Türkçenin öncülerinden Aşık Paşa, Kırşehir'de anıldı

Kültür & Sanat - 16 Kasım 2019 22:15 A A

KIRŞEHİR (AA) – Anadolu Selçuklu ve Osmanlı Devletleri zamanında Türkçenin öncülüğünü yapan Aşık Paşa, memleketi Kırşehir'de uluslararası şiir şöleniyle anıldı.

Kırşehir Yazarlar ve Şairler Derneğince (KIYŞAD) düzenlenen 8. Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni, Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi. Şölene, Türkiye'nin farklı illerinin yanı sıra Azerbaycan ve diğer Türk cumhuriyetlerinden 18 şair katıldı.

Törende konuşan Dernek Başkanı Veysel Turgut, Kırşehir'in Aşık Paşa gibi Türkçenin öncülerinin yanı sıra Kalender Baba, Ahmed-i Gülşehri, Caca Bey, Şeyh Edebali, Yunus Emre, Süleyman Türkmani, Hacı Bektaş Veli, Ahi Evran, Kaya Şeyhi, Aşık Said, Aşık Seyfullah, Aşık Hasan, Erol Güngör, Şemsi Yastıman, Muharrem Ertaş, Çekiç Ali ve Neşet Ertaş gibi gönül insanlarını da yetiştirdiğini söyledi.

Aşık Paşa'nın, yaşadığı dönemde Farsça ve Arapça ön planda olmasına rağmen Türkçe konuşan ve yazan bir mutasavvıf ve şair olduğunu belirten Turgut, Aşık Paşa'nın 12 bin beyitlik "Garipname" adlı eserini de Türkçe yazdığını anımsattı.

Konuşmanın ardından yerli ve yabancı şair ve yazarların katılımıyla düzenlenen şölende, Azerbaycan'dan Araz Ahmedoğlu, Dağıstan Cumhuriyetinden Zariyat Umayeva, Kırklareli'nden Alaaddin İkican, Ankara'dan Durak Turan ve Deniz Garipcan, Tokat'tan Sündüs Akça, Denizli'den Safiye Akça, Antalya'dan İlhan Eray, Yozgat'tan Ahmet Sargın, Kayseri'den Yusuf Doğru, Kars'tan Aygün Akbara, Kırşehir'den Ali Aydemir, Ahmet Torun, Ahmet Suphi Sayılı, Feride Taşkoparan, Mehmet Zabah, Bünyamin Aksungur ve Sait Sargın, şiirlerini okudu.

Kırşehir Valisi İbrahim Akın, 8. Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni'nin sonunda katılımcılara plaketlerini verdi. Şairlerin, şiir yazıp okumanın yanı sıra kültür elçiliği de yaptıklarına dikkati çeken Akın, geleneklerin, şiir, türkü ve destanların gelecek kuşaklara aktarılmasında ozan ve şairlerin çok önemli bir görev üstlendiğini söyledi.

Şölene, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, belediye başkan yardımcıları, daire müdürleri, şair ve yazarlar ile şiir severler katıldı.

Kültür & Sanat - 22:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  ÇUMRA’DAN KONYA’YA KÜLTÜR GEZİSİ
  Çumra Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileri” devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz, gençlere yönelik projeleri olduğunu anlattı. Oğuz, “Bu projelerimizden biri de lise düzeyi ve 12. lifeproof iphone 7 phone cases sınıf öğrencilerini öncelikli olarak kapsayan 40 Kardeş Eğitim ve Kültür Gezileriydi. iphone 7 […]
 • 02
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba:“YEMEDİĞİM BİR ETİ BAŞKASINA YEDİRMEM”
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlık tarafından Avrupa’dan ithal edilen etin helal olmadığı yönündeki tartışmalara, “Ben yemediğim bir eti başkasına yedirmem” diye cevap verdi.  “Bizim […]
 • 03
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 04
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 05
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.