-1° Hafif kar yağışlı
 • EURO 4.62
 • DOLAR 3.78

Türkiye Bilim ve Teknoloji Merkezleri Konferansı Konyada yapılıyor

TÜBİTAK’ın Türkiye’de bilim ve teknolojinin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi amacıyla kamu ve özel sektörde faaliyet belirten paydaşların bir araya geldiği, Türkiye Bilim ve Teknoloji Merkezleri (TÜBİTEM) Konferansı Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde ba.
Konya Haber - 18 Mayıs 2017 14:00 A A

TÜBİTAK’ın Türkiye’de bilim ve teknolojinin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi amacıyla kamu ve özel sektörde faaliyet belirten paydaşların bir araya geldiği, Türkiye Bilim ve Teknoloji Merkezleri (TÜBİTEM) Konferansı Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde başladı. Türkiye’nin öbür şehirlerinden bilim merkezi yöneticileri ve akademisyenlerin katılımı ile Konya Bilim Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin, bilim merkezlerinin Yeni Türkiye için atılan adımların çekirdek noktasına oturduğunu belirterek, bu tür etkinliklerin gençleri bilime, bilimsel düşünmeye ve yenilikçiliğe yönelttiği için manâlı olduğunu söyledi.

“Büyükşehir’e teşekkür”

Konya Büyükşehir Belediyesi’ne Bilim Merkezi konusundaki hassasiyeti, bilimsel perspektif ve yaklaşımları için teşekkür eden Prof. Dr. Ergin, “Bilim Merkezleri şehirlere yeni bir iklim, yeni bir yaşam tarzı ve yeni bir bakış açısı sağlamıştır. derhal 6 şehirde bilim merkezleri faal hale geldi. Bu sayıyı yakın zamanda 20’ye çıkaracağız. Şehirlerimizi bilim merkezi haline getirmek, uygun bilim atmosferini meydana getirmek ve dünyaya istikamet veren bilim insanları geliştirmek zorunluluğumuz var. Buna dayalı bir kültürümüz ve kadim bir geçmişimiz var” dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik ise, Konya Bilim Merkezi’nin yapılması ve ilgi gören bir merkez haline getirilmesi sebebiyle Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e teşekkür ederek, bu konferansların ahenkli olarak yapılmasının önemine uyarı çekti. Çelik, “Halkımıza yüksek hayat standartları sunabilmemiz için en değerli kaynağımız olan insanı bu ortamın içine çekmemiz, bilim ortamı içinde yoğurmamız ve geleceğimize baskı katmak için yetiştirmemiz şarttır” diye konuştu.

“Şehirlerimiz bilim merkezi konusuna siklet vermeli”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, Bilim Merkezi’nin Konya’ya kazandırılması nedeniyle Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK’a teşekkür ederek, yıllar baştan başa işbirliği içinde manâlı bir çalışmaya imza attıklarını dile getirdi. Konya’da eğitim altyapısı oluşturmak amacıyla bu çalışmalara girdiklerini gösteren Başkan Akyürek, Bilim Merkezi’nin açıldığı günden bu yanlamasına 700 bin kişinin ziyaret ettiğini aktardı. Bilim Merkezi’nin Konya’da yeni bir odak noktası olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, bunun da önemli bir mesaj olduğunu açıklama etti.

Şehirlerin Bilim Merkezi konusuna ağırlık vermesi gerektiğini kaydeden Başkan Akyürek, “Hükümetimizin eğitimle ilgili böyle bir konuya sahip çıkması şehirlerimiz namına son derece manâlı. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız almak üzere hükümet yetkililerimize şehirlerimiz ve çocuklarımız namına teşekkür ediyoruz” biçiminde konuştu.

Protokol konuşmalarının peşinde Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Sinan Sertöz sunum yaptı.

Programa Konya Valisi Yakup Canbolat, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, TÜBİTAK Başkan Yardımcıları ve Büyükşehir Belediyesi yöneticileri katıldı.

18 Mayıs akşamına kadar devam edecek konferans kapsamında bilim merkezi sergi tasarım ve imal süreçleri, eğitim alanları, planetaryum, STEM eğitimi uygulamaları, TÜBİTAK Bilim ve Toplum destekleri gibi konulara ilişkin sunumlar yapılacak.

Konya Haber - 14:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]