23° Parçalı bulutlu
 • EURO 4.96
 • DOLAR 4.07

Türkiye’deki ölümlerin yüzde 40’ı kroner kalp rahatsızlıklarından kaynaklı

Medya takibinin kayda değer kuruluşu Ajans Press, Türkiye’nin kalp sağlığıyla ilgili bir tahlil gerçekleştirdi.
Güncel - 11 Ekim 2017 10:55 A A

Medya takibinin kayda değer kuruluşu Ajans Press, Türkiye’nin kalp sağlığıyla ilgili bir tahlil gerçekleştirdi. Ajans Press’in Türk Kardiyoloji Derneği verilerinde elde ettiği bilgilere kadar, ülkemizde yaşanan ölümlerin yüzde 40’ı kroner yürek rahatsızlıklarından kaynaklanıyor. Önümüzdeki 20 yıl içerisinde yürek hastalığı ve buna yan ölümlerin insan sağlığı için ilk dereceden korkutma yaratıcı en manâlı etken olacağı belirtiliyor. Türkiye’de ani kalp krizi ve AKUT kroner sendroma ast vefat oranları bütün Avrupa ülkelerinden yüksek durumda yer alıyor; bunların esas nedenleri arasında ise sigara, alkol, obezite, stres, durağanlık ve sağlıksız besin başı çekiyor. ITS Medya’nın gerçekleştirdiği medya incelemesinde yürek krizi konulu 24 bin 512 haber yapıldığı tespit edilirken bu rakamın son beş sene içerisinde en çok yürek krizi haberinin yapıldığı sene anlamına geldiği belirlendi.

Sağlığı korkutma eden en yaygın rahatsızlıkların başında gelen kalp ve damar hastalıkları bilhassa kadınları daha çok etkiliyor. Erkekler de sigara en manâlı tehlike faktörü olurken, sigaranın yanı sıra diyabet, hiper kan basıncı, yüksek kolestrol ve gerginlik kalbin en büyük düşmanları arasında yer alıyor. Medyada bu başlıklar arasında en fazla gerginlik haber olurken, stres başlığını sırasıyla şeker hastalığı, obezite, sigara hipertansiyon ve kolestrol başlıkları takip etti. 

Güncel - 10:55 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Sağlık Bakan Yardımcısı Öğütken:
  KONYA (AA) – Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ögütken, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Torku) çalışanlarının organ bağışına vermiş olduğu katkı dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak amacıyla 2000’li yılların başlarında bakanlığın koordinasyonu ve […]
 • 02
  Konya-Antalya yolunda ulaşıma kar engeli
  İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en kısa yol konumundaki Konya-Antalya yolunda akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası ulaşım güçlükle sağlanabildi.
 • 03
  Spor Toto Süper Lig
  Spor Toto Süper Lig’in 22.
 • 04
  Otomobil çalıp parkta çekirdek yerken yakalanan şüpheliler tutuklandı
  Durum, 22 Mayıs Pazar günü saat 21.30 sıralarında merkez Karatay ilçesi Aziziye Mahallesi Mevlana Müzesi karşı meydana geldi.
 • 05
  ÇUMRA İLÇE JANDARMANIN TİTİZLİĞİ İLE KISA SÜREDE ZANLILAR YAKALANDI
  Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Konya’nın Çumra ilçesinde yanmış otomobilde erkek cesedi bulunmasıyla ilgili 2 kişi tutuklandı. Alibeyhüyüğü Mahallesi’nde yanmış otomobilde ceset bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, aracın Nebahat Ulukavak’a ait olduğunu belirledi. Cesedin ise kadının, bir gündür kendisinden haber alınamayan oğlu Emre Ulukavak’a (27) ait olduğu […]